luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

telefon dla seniora
Lifestyle

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Dzisiaj telefon jest podstawowym medium komunikacji. Nikt nie powie, że go nie potrzebuje zupełnie. Nawet senior, który unika nowych technologii przyzna w końcu, że są sytuacje, gdy bez telefonu jest naprawdę trudno.

Starsi ludzie przeważnie boją się nowinek technologicznych. Trzeba pamiętać, że te najnowsze pojawiły się stosunkowo niedawno i coraz szybciej pojawiają się kolejne. Jak więc nie zrazić seniora do czegoś tak podstawowego jak telefon? Jaki telefon dla seniora wybrać?

Ludzie są różni

Trzeba pamiętać, że ludzie są różni i dotyczy to także tych starszych. Jedni boją się nowości, a inni są ich ciekawi. Warto jednak ułatwić seniorom zapoznanie się z nowymi modelami telefonów tak, aby się ich nie bali.

Dobry telefon dla seniora nie musi być takim tradycyjnym, z fizyczną klawiaturą, choć przeważnie to one są polecane dla najstarszej grupy wiekowej. Może się tu jednak sprawdzić także smartfon, o ile zapewni się użytkownikowi łatwy dostęp do podstawowych funkcji.

Jak ułatwić seniorowi zaznajamianie się z obsługą nowoczesnego telefonu?

Na początku niezbędna jest odrobina teorii. Nie można po prostu wręczyć starszej osobie telefonu i powiedzieć: miłego korzystania!

Warto pokazać na początku, jak korzystać z podstawowych funkcji urządzenia. Można to zrobić wyciągając na podstawowy ekran ikonki do dzwonienia, kontaktów, pisania i odbierania wiadomości tekstowych i graficznych, zegarka i kalendarza. Jeśli to możliwe, ikonki powinny być sporej wielkości, zwłaszcza gdy użytkownik ma pewne problemy ze wzrokiem.

Konieczne będzie też objaśnienie co do przycisków fizycznych – do manewrowania głośnością oraz do blokowania i odblokowania telefonu.

Zaznajamianie z telefonem warto więc zacząć od tych najbardziej podstawowych funkcji.

Telefony z klawiaturą

Są jednak osoby, które za nic w świecie nie chcą używać smartfona; w takich przypadkach warto poszukać telefonu z fizyczną klawiaturą i dużymi przyciskami numerycznymi. Telefony te jednak mają mniejszy wyświetlacz, niż smartfon. Tym bardziej więc powinien on być wyraźny.

Prostota i pomoc w ogarnięciu nowego urządzenia

Każdy z nas zna swoich rodziców i dziadków na tyle, aby stwierdzić, czy kupić danemu seniorowi smartfon, czy telefon z klawiaturą. Ze swojej strony należy jednak zapewnić tej osobie wsparcie. Sucha instrukcja tu często nie pomoże. Warto poświęcić codziennie trochę czasu do wspólnego poznawania nowego telefonu seniora. Każdy telefon da się uprościć na tyle, aby senior nie miał problemu z jego obsługą. Warto o tym pamiętać.