luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

masaż izometryczny
Lifestyle

Czym jest masaż izometryczny i jakie są do niego wskazania?

Wśród popularnych rodzajów masażu można wskazać masaż izometryczny. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat, a także zapoznać się z jego specyfiką.

Czym jest masaż izometryczny?

Masaż izometryczny jest jednym z rodzajów klasycznego masażu. Przez ręce terapeuty wytwarzany jest odpowiednio ukierunkowany bodziec mechaniczny. W całym procesie wykorzystywane są specjalistyczne techniki, które aplikuje się na mięśnie poddawane skurczom izometrycznym. Natomiast same skurcze izometryczne związane są w bezpośredni sposób ze zmianą stopnia napięcia mięśni, a nie ich długością.

Wskazania do masażu izometrycznego

Do masażu izometrycznego istnieją pewne wskazania, które warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji o realizacji takiego zabiegu. Izometria wskazana jest przede wszystkim osobom, które w regularny sposób wykonują aktywność fizyczną, czyli na przykład sportowcom. Zabieg w skuteczny sposób wpływa na odbudowę mięśni po wysiłku, ale także ich regenerację, na przykład po urazach lub unieruchomieniach. Masaże izometryczne doskonale sprawdzą się w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak na przykład porażenia nerwów obwodowych.

Przeciwwskazania

W przypadku masaży izometrycznych można wymienić także pewne przeciwwskazania, które powinno się wziąć pod uwagę. Zabiegi nie powinny być wykonywane u kobiet w ciąży, a także u osób, które zmagają się z niektórymi problemami zdrowotnymi. Wśród nich można na przykład wymienić różne schorzenia neurologiczne, ale także nadciśnienie tętnicze, żylaki nóg, nowotwory, a także zaburzenia ciągłości skóry.

Efekty masażu izometrycznego

Masaże izometryczne umożliwiają osiąganie bardzo korzystnych efektów, dlatego w obecnych czasach coraz więcej osób się na nie decyduje. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu tego rodzaju masaży możliwe jest zredukowanie tkanki tłuszczowej, która znajduje się pod skórą. W pośredni sposób wpływa to także na zmniejszenie się obwodów poszczególnych części ciała. Regularne masaże mogą w pozytywny sposób wpłynąć na metabolizm, ale także zwiększenie siły i masy mięśniowej, co ma szczególnie znaczenie u sportowców.

Jak wygląda masaż izometryczny?

Masaż izometryczny składa się z trzech głównych etapów. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie zabiegów co drugi lub trzeci dzień, a cała seria najczęściej obejmuje około dwudziestu zabiegów. Jednak harmonogram zabiegów bardzo często ustalany jest w odniesieniu do indywidualnych preferencji oraz potrzeb pacjenta, ponieważ każdy pacjent ma inną kondycję psychiczną oraz fizyczną. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas planowania zabiegów.

Czas trwania zabiegu

Czas trwania pojedynczego zabiegu zazwyczaj nie jest długi i wynosi od trzydziestu do czterdziestu minut. Jednak bardzo istotne jest realizowanie zabiegów w sposób regularny, ponieważ wtedy są one najbardziej skuteczne. Najczęściej wybierane są przez klientów masaże takich części ciała jak łydki, uda, pośladki, a także ramiona. Oprócz tego wykonywane są również masaże izometryczne brzucha.