luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

Uroda

Skąd się bierze cellulit i jak z nim walczyć?

Cellulit, czyli inaczej „pomarańczowa skórka” jest problemem wielu kobiet. Nie jest jednak prawdą, że jest to wyłącznie problem kobiet otyłych. Skąd się bierze cellulit i jak z nim walczyć?

Cellulit – co to jest?
Bardzo częstym określeniem cellulitu jest „skórka pomarańczowa”. Nie jest to przypadkowe nazewnictwo. Patrząc na skórę, która jest dotknięta cellulitem właśnie ten owoc przychodzi nam na myśl. Nie znaczy to jednak, że jest to estetyczny wygląd. Skóra, która dotknięta jest cellulitem jest pomarszczona, grudkowata i włóknista.

Cellulit najczęściej pojawia się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Teorii skąd się bierze cellulit jest co najmniej kilka. Wielu lekarzy jest przekonanych, że przyczyną jest zła dieta oraz zbyt mała ilość ruchu. W takim razie pojawia się pytanie dlaczego cellulit pojawia się u osób szczupłych, które nie stronią od uprawiania sportów?

Dużo bardziej prawdopodobną odpowiedzią na pytanie skąd się bierze cellulit jest stwierdzenie, że winne są nasze hormony.

Skóra kobiety jest zbudowana inaczej niż mężczyzny. Włókna kolagenu i elastyny przebiegają równolegle. U mężczyzn krzyżują się, dzięki czemu powstaje zwarta siateczka. Skóra mężczyzn jest mocniejsza, skóra kobiet bardziej rozciągliwa. Jest to bardzo potrzebne, gdy w ciele kobiety zaczyna rozwijać się dziecko. Dzięki temu ciało kobiety rośnie bez większych problemów.

Problem pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Utrzymywanie się przewagi estrogenu nad progesteronem powoduje, że obrzęki, które pojawiają się w czasie owulacji nie znikają. Uciskają naczynia krwionośne, wywołując zaburzenia mikrokrążenia, co w efekcie prowadzi do niedokrwienia komórek tłuszczowych. Komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić nie tylko tłuszcz, ale również toksyny. Powiększają się, twardnieją i stają się widoczne w postaci grudek.

Jak zlikwidować cellulit?
Walka z cellulitem nie jest łatwym zadaniem. Należy nastawić się na długotrwały proces.

Podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta. Warto pamiętać o produktach bogatych w błonnik, warzywa, owoce, kasze, ryby czy chude mięso. Należy ograniczyć spożywanie fast foodów oraz innych niezdrowych przekąsek. Nie można również zapomnieć o piciu odpowiedniej ilości wody, która pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Kolejnym elementem walki z „pomarańczowa skórką” jest wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennego rozkładu dnia. Nie muszą to być treningi bardzo forsujące, ważne by były regularne. 3 razy w tygodniu warto wyjść na dłuższy spacer, pójść na basen czy wyjść na rolki lub rower.

Walkę z cellulitem warto wspierać masażami. Masaż limfatyczny przeprowadza się przy pomocy ostrej rękawicy, szczotki czy masażera o specjalnych wypustkach. Dzięki takim działaniom skóra staje się bardziej jędrna i elastyczne. Jednocześnie stymulujemy proces pozbycia się toksyn. W warunkach domowych warto korzystać również z kosmetyków, które wspierają walkę z cellulitem.

Gabinety medycyny estetycznej polecają wiele zabiegów, które pomogą ujędrnić skórę i usunąć widoczne efekty „pomarańczowej skórki”.