luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

sprawdzenie samochodu przed kupnem
Lifestyle

Co sprawdzić przed zakupem samochodu?

Wiele osób zastanawia się, co sprawdzić przed zakupem auta. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami kupna używanego samochodu.

Stan nadwozia

Wśród najważniejszych elementów pojazdu, jakie powinno się sprawdzić przed zakupem, można przede wszystkim wymienić stan nadwozia, a także lakieru. Należy dokładnie obejrzeć pojazd oraz sprawdzić, czy na powierzchni lakieru nie znajdują się żadne odpryski, ogniska korozji, a także kolejne warstwy lakieru. Oprócz tego powinno się również sprawdzić spasowanie blach, aby móc określić, czy wszystkie elementy w pojeździe są oryginalne.

Wnętrze pojazdu

Kolejnym istotnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę przed zakupem pojazdu, jest stan jego wnętrza. Najczęściej ocenie podlegają takie elementy jak kierownica oraz drążek zmiany biegów, ale także stan foteli oraz okładziny pedałów. Im bardziej zużyte są te elementy, tym większy przebieg może mieć pojazd. Jednak w przypadku zbyt dużego zużycia poprzedni właściciel mógł zdecydować się na wymianę tych elementów na nowe, więc warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Przebieg pojazdu

Sprawdzenie samochodu przed kupnem obowiązkowo powinno obejmować także jego przebieg. Nie warto decydować się na wybór konkretnego pojazdu tylko dlatego, że ma on niski przebieg. Aktualnie bardzo często zdarza się, że samochody z przebiegiem powyżej dwustu tysięcy kilometrów są bardziej zadbane niż pojazdy z niższym przebiegiem, na przykład od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy.

Stan silnika

Używane auto warto również sprawdzić pod maską. Wśród najważniejszych elementów, jakie można znaleźć w tym miejscu, wskazuje się przede wszystkim silnik pojazdu. Jego naprawa jest dość kosztowna i w niektórych przypadkach może nawet przewyższać wartość samochodu. Warto zwracać uwagę na typowe oraz dobrze widoczne usterki silnika, które mogą świadczyć o jego awarii. Wśród nich można na przykład wymienić wycieki oleju. Dlatego zakup samochodu z umytym silnikiem może nie być dobrym pomysłem.

Stan podwozia

Kolejnym elementem, który warto sprawdzić przed zakupem pojazdu, jest stan jego podwozia. Jednak jest to zadanie trudne do wykonania w sposób samodzielny, dlatego warto powierzyć je mechanikowi lub udać się na Stację Kontroli Pojazdów. Mechanik powinien być wybrany przez potencjalnego kupującego, aby podczas sprawdzania pojazdu nie pojawiły się żadne wątpliwości co do rzetelności dokonanej oceny. Sprawdzenie podwozia obejmuje między innymi takie elementy jak zawieszenie oraz układ wydechowy.

Dokumenty

Podczas sprawdzania samochodu przed zakupem nie można zapomnieć o komplecie niezbędnych dokumentów. Sprzedawca powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu, a także kartę pojazdu, jeśli była wydana. Oprócz tego samochód powinien mieć ważne badanie techniczne oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Możliwy jest zakup pojazdu bez poszczególnych dokumentów, jednak może się to wiązać z koniecznością poniesienia większych opłat. Kary za brak ubezpieczenia OC są aktualnie dość wysokie, dlatego nie warto się na nie narażać.