luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

zdrowie
Zdrowie

Zadbaj o siebie i ciesz się zdrowiem

Kiedy jest się młodym nikt nie myśli o tym, że można zachorować, a tym bardziej na udar, utracić zdolności i możliwości do wykonywania codziennych rzeczy samodzielnie, a w najgorszym przypadku stracić życie. 

Żyjemy szybko, żywiąc się byle jak i byle czym. Szybki posiłek w biegu pozbawiony w wartości odżywczych, których potrzebuje organizm do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania szczególnie na tych wysokich obrotach za to bogaty w niezdrowe tłuszcza odkładające się w żyłach i tętnicach z czasem je zatykając i uniemożliwiając transportowanie krwi ze składnikami odżywczymi rozprowadzanymi po organizmie, w tym do mózgu.

Żyjąc w permanentnym stresie jesteśmy narażeni na wysokie ciśnienie, które rodzi szereg negatywnych skutków medycznych i uszkadzając naczynia. Do tego zła dieta, alkohol i papierosy i zwiększamy ryzyko wystąpienia udaru mózgu o kilkaset procent. 

Osoby starsze po 65. roku życia, a także młodzi żyjący szybko, intensywnie i niezdrowo są bardzo narażeni na udar mózgu czy zawał. Ich naczynia stają się stwardniałe, nieelastyczne i niewystarczająco drożne na skutek osadzania się w nich blaszki miażdżycowej, która zamyka światło naczyń i ogranicza ilość transportowanej krwi z tlenem i substancjami odżywczymi lub całkowicie je uniemożliwia. Taki stan nazywa się udarem niedokrwiennym mózgu i występuje on w 75-80% wszystkich udarowych przypadków. Pozostałe 15-20% to udary krwotoczne potocznie zwane również wylewami pojawiającymi się w momencie pęknięcia naczynia w mózgu i rozlania się w nim transportowanej krwi.

Jak możesz się przed tym uchronić?

Zacznij od zastanowienia się nad tym czy obecny tryb życia wpisuje się w opisany scenariusz. Jeśli tak to teraz jest czas, żeby go zmienić. Zacznij od małych kroków zmieniając niezdrowe przyzwyczajenia w zdrowe nawyki, np. zamiast jeździć windą, wybierz schody, zamiast smażyć potrawy, gotuj je, zamiast jechać samochodem, wybierz rower. Twój organizm się Ci odwdzięczy, a Ty przedłużysz sobie życie w zdrowiu i bez uzależnienia od pomocy innych.

Zdrowa, zbilansowana dieta może ustrzec Cię przed wieloma chorobami takimi jak: zawały, udary mózgu, cukrzyca, otyłość, a w pewnym stopniu nawet chorami nowotworowymi. Wyeliminuj niezdrowe tłuszcze ze swojej diety takie jak: smalec, słonina, masło, ogranicz czerwone mięso, tłuste mleko, śmietanę czy jaja. Włącz do swojej diety z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3, omega-6, kwas oleinowy. Spożywaj 5 posiłków dziennie – znacznie lepiej jest kiedy spożywasz mniejsze porcje, ale częściej. Pij co najmniej 2l wody dziennie.

Regularnia kontroluj poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Co najmniej 3 dni w tygodniu rusz się na spacer, na rower, pobiegaj. Nie siedź w miejscu, bo to najgrosze co możesz zrobić swojemu organizmowi.

Artykuł sponsorowany