luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

Dom

Wszystko, co trzeba wiedzieć o budowie domu z gotowych elementów

Budowa domu to duże wyzwanie logistyczne i finansowe. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia należy podjąć wiele bardzo ważnych decyzji. Zaczynając od technologii, w jakiej będzie wybudowany dom, aż po elementy wyposażenia i dekoracyjne. Z roku na rok widzimy coraz więcej domów, które powstają na bazie prefabrykatów. Co warto wiedzieć o budowie domu z gotowych elementów?

Jak powstaje dom z prefabrykatów?

Budowa domu z gotowych elementów jest coraz bardziej popularna. Prefabrykaty mogą być betonowe, drewniano-betonowe lub z drewna klejonego. Ich największą zaletą jest to, że powstają w fabryce, a na plac budowy przywożone są gotowe do montażu.

Obserwując budowę domu z gotowych elementów można mieć wrażenie, że dom wygląda jak składany z kart. Elementy są dopasowywane do siebie, co dzieje się bardzo szybko i sprawnie.

Dom z prefabrykatów może przywoływać na myśl domy z wielkiej płyty, które budowane były w PRL-u. Brzydkie, wszystkie podobne do siebie i słabej jakości. Dziś budowa domu z gotowych elementów pozwala na stworzenie jednostkowych projektów. Nie jest problemem wybudowanie domu, który jest gustowny i elegancki.

Warto również pamiętać, że są to domy, które są nie tylko trwałe, ale również energooszczędne, co ma ogromne znaczenie dla właścicieli budynku.

Zalety domów modułowych

Budowa domu z gotowych elementów ma wiele zalet. Przede wszystkim, gdy tylko powstanie projekt można przystąpić do zamawiania elementów domu. W międzyczasie można kontynuować załatwienie dokumentów, które są niezbędne do rozpoczęcia budowy.

Kolejnym elementem, który ma ogromne znaczenie to czas budowy domu. Nie tylko ulega on znacznemu skróceniu w stosunku do budowy domu w technologii tradycyjnej, ale dodatkowo pory roku nie mają znaczenia dla prac budowlanych. Zima, mróz czy opady atmosferyczne wykluczają niektóre prace. Budując dom z elementów gotowych nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie trzeba przerywać pracy.

Poszczególne elementy domu wykonane są maszynowo, dzięki temu ich wykonanie jest wyjątkowo precyzyjne, co nie zdarza się, gdy takie same elementy są wykonywane przy pomocy ludzkich rąk.

Bardzo ważnym elementem każdego procesu inwestycyjnego jest finansowanie. W przypadku budowy domu z elementów gotowych od początku znany jest koszt budowy. Nie istnieje niebezpieczeństwo, że poszczególne elementy budowy będą miały inną cenę, co często jest ogromnym problemem dla inwestorów.

Wady budowy domu z prefabrykatów

Budowa domu z gotowych elementów, jak każde przedsięwzięcie nie jest wolne od wad. Trzeba mieć świadomość, że elementy do budowy domu są duże i ciężkie. Wymaga to specjalistycznego transportu oraz dobrego dojazdu do działki.

Kolejnym elementem, o którym nie można zapomnieć to brak możliwości zmiany decyzji. Budując dom metodami tradycyjnymi inwestor może pozwolić sobie na niewielkie modyfikacje planów w trakcie prac. Przesunięcie drzwi czy okna nie jest skomplikowanym problemem. Wykorzystując gotowe elementy do budowy nie jest to możliwe.

Trzeba również mieć świadomość, że przystępując do budowy domu z prefabrykatów należy być przygotowanym finansowo do całego procesu budowy. Budowa metodą tradycyjną pozwala na odroczenie prac do momentu uzyskania kolejnych zasobów finansowych. Budując dom modułowy należy od razu sfinansować cały proces.