luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

co musisz wiedzieć o diecie keto
Zakupy

Wszystko co musisz wiedzieć o diecie keto

Dieta keto (dieta ketogeniczna) cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością wśród osób próbujących zgubić zbędne kilogramy. Jej podstawowe założenia są dosyć kontrowersyjne, ponieważ odwracają do góry nogami piramidę prawidłowego żywienia, opracowaną przez specjalistów. Na czym polega dieta keto i jej skuteczność?

Czym jest dieta keto?

 Dieta ketogeniczna stosowana jest w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, czyli zapobiegania rozwojowi miażdżycy, udarom czy zawałom. Podstawowym założeniem takiej diety jest zwiększenie spożycia tłuszczów kosztem niemal całkowitego wyeliminowania węglowodanów. Są to zatem zasady odżywiania zupełnie inne niż te zalecane przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia. Zgodnie z nimi, podstawowym źródłem energii są produkty zbożowe zawierające węglowodany, zaś tłuszcze (na szczycie piramidy żywienia) powinno się spożywać rzadko i w minimalnej ilości. Okazuje się jednak, że nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje tycia, a wręcz przeciwnie – w ramach diety keto można bardzo skutecznie odchudzać się, czyli redukować ilość tkanki tłuszczowej. Jak to możliwe?

Jak działa dieta keto?

Dieta ketogeniczna wprowadza organizm w stan ketozy, czyli pozyskiwania energii z własnej tkanki tłuszczowej. W efekcie uszczupla on swoje własne zapasy tłuszczu, ponieważ zwyczajnie nie ma możliwości czerpania energii z węglowodanów. Dieta keto jest jednak nie tylko dietą odchudzającą. Wśród jej zalet wylicza się również:

 • usprawnienie pracy serca,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
 • zmniejszenie poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
 • zmniejszenie ryzyka zawału i udaru. 

Dietę keto stosuje się przy leczeniu padaczki odpornej na leki oraz w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy. Niektóre badania wskazują, że ketoza może okazać się pomocna również przy leczeniu nowotworów, bólów głowy, zaburzeń snu, autyzmu czy choroby Alzheimera. 

Co je się na diecie ketogenicznej?

Jak zostało wspomniane, podstawowe zasady diety ketogenicznej to zwiększone spożycie tłuszczów oraz prawie całkowite wyeliminowanie węglowodanów. Tłuszcz może stanowić nawet do 80% składu dziennego jadłospisu. W diecie keto pojawiają się więc tłuste mięsa, ryby, orzechy i oleje, a także tłusty nabiał. Należy dbać jednak, aby spożywane tłuszcze miały wysoką jakość, dlatego dobry wybór stanowią oleje zimnotłoczone. Na diecie keto jest też miejsce na niektóre warzywa, w tym pomidory, ogórki czy brokuły. Dzięki nim można zadbać o odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego, który ułatwia trawienie. Wykluczone są natomiast takie produkty jak:

 • pieczywo,
 • makarony,
 • płatki,
 • mleko,
 • słodycze,
 • ryż,
 • napoje gazowane. 

Krótko mówiąc, na diecie keto należy unikać wszelkich źródeł łatwo przyswajalnej energii, aby motywować organizm do korzystania z tej zgromadzonej w rezerwach tłuszczowych.

 

Na co uważać przy diecie keto?

Dietę keto najkorzystniej jest stosować w ramach cateringu dietetycznego. Dlaczego? Jadłospis skomponowany przez dietetyków pomaga uchronić się przed zagrożeniami związanymi ze stosowaniem diety wysokotłuszczowej, w tym przede wszystkim przed zbyt niskim spożyciem błonnika, witamin i minerałów, których najlepszym źródłem są niemal wykluczone z diety warzywa i owoce. Poza tym, dieta keto w formie diety pudełkowej jest ciekawa, smaczna i jakościowa, ponieważ przygotowuje się ją ze składników będących źródłami dobrych tłuszczów.