Salon filmowy dla miłośników kinematografii

0
22

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że mamy obecnie niepowtarzalną okazję do stworzenia małego kina domowego w swych czterech ścianach. Pojawienie się wielkich telewizorów i innowacyjnych projektorów doprowadziło do tego, że salon jesteśmy w stanie zamienić w miejsce dla filmowego konesera. Ponadto w wielu przypadkach taki efekt możemy osiągnąć całkiem niskim kosztem. Taki salon filmowy dla konesera to coś absolutnie w naszym zasięgu.

Sprzęt to podstawa

Aby stworzyć salon filmowy, potrzebujemy przede wszystkim sprzętu, dzięki któremu możliwe będzie tworzenie projekcji. W tym zakresie mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest zakup całkiem sporego telewizora. W ofercie wielu producentów znajdziemy coraz więcej wysokiej jakości modeli cienkich modeli, które odznaczają się wysoką jakością obrazu i dźwięku. Mowa tutaj o wersjach powyżej 40-50 cali. Dostępne są egzemplarze z systemem 3D, a także najnowszej generacji telewizory z zakrzywianym ekranem. Najczęściej posiadają one opcję połączenia z siecią lub zewnętrznymi urządzeniami, co zwiększa ich możliwości. W zależności od wybranej wersji telewizor może zostać powieszony na ścianie lub postawiony na specjalnej półce RTV.

Drugą sprawdzoną i polecaną opcją będzie zakup projektora filmowego. Mimo napływu nowych technologii i konkurencyjnych azjatyckich marek nadal są to dosyć drogie urządzenia, więc konieczne będzie wydanie dobrych kilku tysięcy złotych. Dobrą informacją jest to, iż coraz więcej z nich posiada wbudowaną lampę LED, a to znacząco wydłuża żywotność urządzenia. Do tej pory projektory funkcjonowały dzięki specjalnym żarówkom o ograniczonym czasie pracy. Kiedy dochodziło do spalenia się takiej żarówki, okazywało się, że jej koszt wynosił co najmniej połowę wartości całego urządzenia. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, jaką rozdzielczość i stopień jasności oferuje nam konkretny egzemplarz. Im jest ona wyższa, tym obraz może zajmować więcej miejsca na ścianie, a także będzie zbliżony do tego, co otrzymujemy w kinie.

Dobrej jakości projektory na domowy użytek powinny posiadać kilka funkcji, które znacząco ułatwiają z nich korzystanie. Mowa tutaj między innymi o Lens Shift, czyli regulacji kąta wyświetlania obrazu, korekcji trapezu, automatycznej regulacja ostrości, systemie dostosowania kolorów, wbudowanym odtwarzaczu multimedialnym.

Nagłośnienie

Obraz to dopiero podstawa na drodze do stworzenia salonu filmowego. Równie istotne jest dla nas nagłośnienie. Choć telewizory i projektory posiadają wbudowane głośniki, to jednak nie dadzą nam takiej satysfakcji jak profesjonalny zestaw kina domowego. Na ogół składa się on z kilku lub nawet kilkunastu głośników. Możemy je dowolnie rozstawić po całym pomieszczeniu, dzięki czemu zyskamy bardzo dobre efekty dźwiękowe. Najnowsze modele posiadają także wbudowane programy tematyczne, co sprawia, że można cały zestaw jeszcze bardziej dostosować pod swe preferencje.

Wyposażenie salonu

Z oczywistych względów do salonu filmowego przydadzą się nam miejsca, na których będziemy wygodnie mogli cieszyć się z projekcji. Od lat sporym powodzeniem na tym polu cieszą się kanapy trzyosobowe lub narożniki, dzięki którym możemy w większym gronie cieszyć się oglądaniem hitów kinowych. Do kanapy (lub osobno) warto zakupić fotele. Przydadzą się one zwłaszcza w momencie, kiedy widownia będzie większa niż zazwyczaj. Nie zapominajmy także o stoliku, na którym znajdzie się miejsce na coś do picia i przekąski.

Dekoracje

Do tej pory mówiliśmy o salonie filmowym od strony formalnej. Dla wielu fanów kinematografii przygotowano także sporo dekoracji i elementów wyposażenia, dzięki którym salon faktycznie będzie wyglądał niczym sala kinowa. Możemy zdecydować się na obrazy, tapety czy też plakaty filmowe. Są one dostępne zarówno z postaciami i tytułami filmowymi, jak i stanowią reprodukcje oryginalnych plakatów z okresu premiery kinowej. Spotkamy się także z licznymi figurkami, które udekorują półkę lub stolik w salonie. Producenci lubią nas zaskakiwać i czasem znajdzie się okazja do zakupu wszystkiego – począwszy od mebli, przez figurki i plakaty, na oświetleniu kończąc – co będzie tematycznie związane z danym filmem bądź aktorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here