Najciekawsze wulkany do zwiedzania

0
17

Wulkany to miejsca, które od tysięcy lat budzą nasz respekt. Na przestrzeni dziejów mieliśmy do czynienia z wieloma mniejszymi lub większymi erupcjami. Nic też dziwnego, że wulkany stały się obiektem fascynacji naukowców i podróżników. Istnieje wiele takich miejsc, które zostały udostępnione zwiedzającym. To niebywała okazja do zapoznania się z prawdziwą siłą naszej planety. Oto naszym zdaniem najciekawsze wulkany do zwiedzania.

Etna

To najbardziej znany europejski wulkan, który jest przy tym największą atrakcją na Sycylii. Jest to najwyższy w Europie, a także jeden z największych wulkanów na świecie (3323 m n.p.m.). Już z oddali góruje on nad wschodnią częścią wyspy. Od wielu lat jest udostępniony turystom do zwiedzania. Można dostać się w jego pobliże na dwa sposoby. Pierwszym jest tradycyjna wędrówka szlakiem aż do rejonu szczytowego. Drugim jest skorzystanie z lokalnej kolejki, która kończy się na wysokości 2500 m n.p.m. Istotne jest to, iż szlak turystyczny prowadzi do wysokości mniej więcej 2920 m n.p.m. Dalsza część trasy pod sam krater dostępna jest na naszą własną odpowiedzialność. Choć na Sycylii panuje niezwykle słoneczna aura, to jednak w czasie podróży na Etnę warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież oraz obuwie turystyczne. Górna część wulkanu to jałowe pustkowie pełne gazowych wyziewów. Jeśli tylko dopisze nam szczęście, to będziemy mieć okazję ujrzenia lawy wewnątrz krateru. Przy dobrej pogodzie ze szczytu panuje znakomity widok na całą wyspę.

Bromo

Jest to niezwykle popularne miejsce w Indonezji. Wulkan Bromo mimo sporej aktywności nie jest niebezpieczny. Można tutaj zetknąć się z licznymi wyziewami siarkowymi, jednak od dawna nie zanotowano żadnej groźnej erupcji. W związku z tym lokalne biura podróży regularnie organizują wycieczki na sam szczyt. Można się tam dostać pieszo, konno, jeepem. Już sam wulkan z oddali stanowi jeden z bardziej spektakularnych widoków na wyspie. Do jego samej krawędzi prowadzą betonowe schody, a krater otoczony jest barierką. Również i tutaj warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież.

Park Narodowy Wulkanów Hawajskich

Park Narodowy Wulkanów Hawajskich to jedno z najpopularniejszych miejsc na Hawajach. W tym wypadku mamy do czynienia nie z jednym, a wieloma wulkanami znajdującymi się obok siebie. Park ten znajduje się na wyspie Big Island. Ze względu na swój unikatowy charakter miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie dużym powodzeniem cieszy się góra Kilauea i jej okolice. Choć jest to niezwykle aktywne miejsce, to jednak wulkaniczna lawa zamiast wybuchać, spokojnie wypływa z kraterów, po czym wędruje prosto do oceanu. W okolice szczytu prowadzi droga pośród gęstego paprociowego lasu.

Aso-san

Japonia to niezwykle aktywny sejsmicznie kraj, czego dowodem są liczne trzęsienia ziemi. Innym objawem są mieszczące się w tym kraju wulkany. Jednym z najpopularniejszych jest Aso-san znajdujący się na wyspie Kiusiu. W Parku Narodowym Aso utworzono specjalną ścieżkę turystyczną, dzięki której można dostać się na szczyt wulkanu. Posiada on największą na Ziemi kalderę w przypadku czynnego wulkanu, a także jest jednym z największych aktywnych miejsc tego typu na świecie. Spotkać tutaj możemy między innymi 5 stożków wulkanicznych. Do wulkanu można dostać się pieszo lub jeepami. Zwiedzanie uzależnione jest jednak od stężenia trujących gazów.

Fudżi

Najpopularniejszym wulkanem w Japonii jest jednak Fudżi. Ta góra na wyspie Honsiu to nie tylko wulkan, lecz też najwyższy szczyt w kraju, mający wysokość 3776 m n.p.m. To jeden z symboli Kraju Kwitnącej Wiśni, a przez wyznawców religii shinto oraz buddystów uznawany jest za święte miejsce. W związku z tym jest to nie tylko popularny obiekt wśród turystów, lecz także i pielgrzymów. Wulkan uchodzi za niezwykle spokojny, albowiem ostatni jego wybuch zanotowano przeszło 300 lat temu. Mimo dosyć sporej wysokości nie należy do trudnych do zdobycia miejsc. Do wysokości 2400 m n.p.m. wytyczono asfaltową drogę, którą bez trudu dojedziemy nawet lokalnymi autobusami. Stamtąd na sam szczyt prowadzą 4 szlaki turystyczne. Polecane jest zdobywanie wulkanu latem, gdyż zimą znajduje się na nim całkiem sporo śniegu. Ponadto ostatnie odcinki ze względu na zalegający pył wulkaniczny stanowić mogą problem dla mniej doświadczonych osób.

Poas

Poas to jedno z popularniejszych miejsc na Kostaryce. To aktywny wulkan o średnicy 1,5 km i głębokości ok. 300 metrów. Składa się z trzech kraterów, z których dwa wypełniają jeziora kraterowe. Często można obserwować tutaj wybuchy gejzerów wodnych sięgające do 40 metrów wysokości, niczym z Islandii czy Yellowstone. Ponadto jeziora zamieniają się w bulgoczące masy błota. Ostatnia większa erupcja została tutaj zanotowana w 1996 roku. Trasa do wulkanu prowadzi poprzez Park Narodowy Volcán Poás. Na szczycie można znaleźć taras widokowy.

Cotopaxi

Mieszczący się w Ekwadorze wulkan Cotopaxi to zdecydowanie najbardziej wymagające miejsce w naszym zestawieniu. Czemu tak jest? Otóż ma on aż 5897 m n.p.m., przez co jest najwyższym czynnym wulkanem na świecie. Jego zdobycie wymaga nie tylko dobrej kondycji, lecz także radzenia sobie z warunkami panującymi powyżej 5 tysięcy metrów. Przydadzą się nam tutaj umiejętności alpinistyczne i odpowiednie wyposażenie do wspinaczki. Miejsce to nie przypomina innych wulkanów, gdyż pokryte jest śniegiem. Na szczycie trudno jest często dostrzec sam krater.

Teide

Wulkan Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m. to jedna z największych atrakcji nie tylko Teneryfy, lecz także całych Wysp Kanaryjskich. To także najwyższa góra Hiszpanii. Położony jest on na terenie parku narodowego, który w większości przypomina księżycowy krajobraz. Jest to jedno z najłatwiejszych do zdobycia miejsc, albowiem praktycznie na sam szczyt prowadzi kolejka linowa. Kończy się ona zaledwie 150 metrów od krateru. Oczywiście co bardziej wymagający turyści i podróżnicy mogą zdecydować się na pokonanie całej trasy pieszo. Czasem jest to jedyne wyjście, gdyż przy silniejszym wietrze kolejka może nie kursować. Jak w większości przypadków, również i tu należy zabrać cieplejszą odzież, gdyż na szczycie panują niskie temperatury, a przez większość roku znajduje się tam śnieg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here