luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

dach
Dom

Jakie rodzaje dachu wyróżniamy?

Wybór odpowiedniego rodzaju dachu wpływa nie tylko na jego estetykę. Pokrycie dachowe ma również znaczenie dla ostatecznej bryły budynku. Dach jest też elementem, który generuje najwyższe koszty w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Jakie rodzaje dachu wyróżniamy i który najlepiej wybrać?

Dlaczego wybór rodzaju dachu jest ważny?

Wybór rodzaju dachu często podyktowany jest przez wielkość konstrukcji oraz plan architektoniczny. Nie bez znaczenia przy wyborze pokrycia dachowego jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym widnieje informacja o wyglądzie dachu. W niektórych przypadkach zapis w MPZG dokładnie określa nie tylko rodzaj pokrycia dachowego, ale również wielkość budowli oraz to, czy może być ona piętrowa. 

Wybór rodzaju dachu musi być podyktowany przede wszystkim tym dokumentem, dlatego w pierwszej kolejności trzeba to sprawdzić. Następnie – jeśli ograniczają nas fundusze – najlepiej wybrać taki rodzaj dachu, który nie będzie generował wysokiej ceny. 

Rodzaje dachu – na który się zdecydować?

W domach jednorodzinnych wyróżniamy kilka rodzajów dachów. Dowiedz się, który typ najlepiej sprawdzi się w wybranym przez Ciebie projekcie domu jednorodzinnego. 

  • Dach płaski – kąt nachylenia takiego dachu jest tak skonstruowany, aby mogła po nim swobodnie spływać woda. Ten rodzaj dachu wraz z budowlą tworzy zamkniętą bryłę i obecnie najrzadziej wybierany jest w nowoczesnym budownictwie. Jest to też najtańszy rodzaj pokrycia dachowego. 
  • Dach jednospadowy – ma tylko jeden kąt nachylenia, dlatego może przypominać domy z dachem płaskim. W budownictwie z takim typem pokrycia dachowego można wykonać poddasze użytkowe. Najczęściej stosowany w przybudówkach.
  • Dach dwuspadowy – najczęściej wybierany rodzaj dachu. Konstrukcja więźby dachowej jest tutaj prosta w budowie, więc taki dach stosunkowo szybko powstaje. 
  • Dach czterospadowy – wykonany z czterech połaci – zazwyczaj o tym samym kącie nachylenia. Nazywany jest również dachem kopertowym.
  • Dach wielospadowy – jest to dość złożona forma pokrycia dachowego, na którą składa się kilka połaci dachowych. Szczyt dachu zwieńczony jest naczółkiem, przez co dach przybiera kształt trapezu. 
  • Dach mansardowy – inaczej nazywany również dachem łamanym. Jest to najbardziej skomplikowany rodzaj dachu, którym zazwyczaj zwieńcza się pokaźnych rozmiarów domu. Przy budowie takiego dachu krokwie muszą być odpowiednio rozstawione, aby utrzymały całą konstrukcję. 

Planujesz budowę? Potrzebujesz sprawdzonego dekarza? Wejdź na Fixly i znajdź fachowca: https://fixly.pl/kategoria/budowa-dachu