luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

Dom

Jakie garnki wybrać do indukcji?

Garnki do indukcji to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, w której wykorzystywana jest płyta indukcyjna. Popularność tego rodzaju kuchenki, w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Rynek oferuje wiele tego typu garnków. Na co zwrócić uwagę kupując naczynia do gotowania na płycie indukcyjnej?
Warto wiedzieć, że nie wszystkie garnki nadają się do instrukcji. Dlatego kupując garnki warto szukać oznaczenia kuchni indukcyjnej (zwojnicy) na pudełku lub na dnie naczynia. Taki symbol oznacza, że garnek może być używany na kuchni indukcyjnej.

Jakie garnki wybrać do indukcji

W garnkach do indukcji istotną rolę odgrywa jego dno. Właśnie z dnem płyta indukcyjna ma bezpośredni kontakt. Dno garnka indukcyjnego musi wykazywać właściwości ferromagnetyczne, by naczynie było „widoczne” dla kuchni, a co za ludzie, zaleła działać. Ponadto, dno garnka powinno mieć odpowiednią grubość. Zbyt cienkie dno garnka doprowadzi do tego odkształcenia. Zniekształcone dno naczynia nie będzie całkowicie przyległo do płyty indukcyjnej, przez co ciepło nie będzie równomiernie rozprowadzane. Optymalna grubość garnka w tego typu naczyniach powinna mieścić się 5-10 mm i składać się od 3 do 6 warstw.

Materiał na garnki

Garnki do indukcji mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, być miedziane, żeliwne mogą mieć powłokę ceramiczną lub emaliowaną. Materiał wykonania nie ma w tym wypadku większego znaczenia. Najważniejsze jest dno, które powinno być wykonane z ferromagnetycznego materiału.
W przypadku garnków do indukcji znaczenie ma również ich rozmiar. Kuchnia indukcyjna wyposażona w pola grzewcze, może nie wykryć ustawionego na niej naczynia, jeśli jego średnica będzie większa, iż wielkość danego pola. Dlatego kupując garnki do kuchni posiadającej pola grzewcze, warto pamiętać, aby ich wielkość była mniejsza lub równa wielkości średnicy danego pola grzewczego.

Nie mniej ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego garnka do kuchni indukcyjnej jest dobrej jakości, nienagrzewalny, antypoślizgowy uchwyt oraz pokrywka odporna na wysokie temperatury.
Wybierając garnki do indukcji warto kierować się powyższymi wskazówkami. Odpowiedni, dobrej jakości garnek z pewnością posłuży latami.