luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

objawy ciąży
Zdrowie

Jak rozpoznać objawy ciąży?

Objawy ciąży często są mylone ze zwykłym zmęczeniem, zapadnięciem na infekcję wirusową lub z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Poniżej podpowiadamy, które objawy powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę, jeśli spodziewamy się, że możemy być w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży różnią się wśród kobiet, tak jak różnią się ich organizmy, Jedne kobiety odczuwają wyraźne mdłości i tkliwość piersi, inne jedynie zmęczenie, drażliwość i niechęć do niektórych zapachów. Jednak to, co niechybnie objawi się u każdej kobiety, to zmieniony charakter miesiączki następującej tuż po zapłodnieniu. Najczęściej nie dochodzi wówczas do krwawienia. Wśród tego odsetka kobiet, które mają w pierwszym miesiącu ciąży miesiączkę, da się zauważyć, że jest ona znacznie bardziej skąpa i bardziej przypomina plamienie niż krwawienie.

Objawy ze strony powiększającej się macicy

Wraz z zapłodnieniem, macica kobiety powiększa swoją objętość. Dociera do niej zdecydowanie więcej niż wcześniej odżywczej dla rozwijającego się zarodka krwi. Może to dawać rozmaite skutki. U jednych kobiet natychmiast dochodzi do rozluźnienia wiązadeł okalających miednicę. To może objawiać się bólem przy poruszaniu nogami. Powiększająca się macica naciska na pęcherz moczowy. To może z kolei przekładać się na częstsze niż normalnie oddawanie moczu.

Burza hormonalna w pierwszym trymestrze ciąży

Rozwijający się organizm, nawet jeśli jest malutki, to już w pierwszych tygodniach ciąży odpowiada za prawdziwą rewolucję hormonalną w organizmie kobiety. Stąd wspomniana drażliwość i zmęczenie, które powinny zwrócić uwagę, gdy jest to znużenie o nieuzasadnionej przyczynie. Zmiana układu hormonalnego na czas ciąży powoduje również,że kobieta może zupełnie inaczej odczuwać niektóre zapachy i smaki. Zdecydowanie też większość kobiet już od samego poczęcia w sobie dziecka zauważa, że zmniejsza im się tolerancja na substancje toksyczne: nagle zapach benzyny drażni, a wąchanie dymu papierosowego może doprowadzić do bólu głowy. Charakterystyczną rzeczą jest błyskawiczne identyfikowanie nieświeżego mięsa po zapachu.

Zmieniony charakter śluzu

Kolejne charakterystyczne objawy ciąży to zmieniona wydzielina z pochwy. Wiele kobiet wspomina, że o tym, że mogą być w ciąży, pomyślały, gdy zaobserwowały, że śluz z dróg rodnych stał się bardziej gęsty i zmienił swój kolor, a także wydzielał się w zdecydowanie innych porach miesiąca niż wcześniej.

Podsumowanie

Jak widać, objawy ciąży mogą być różnorodne. Niewiele kobiet odczuwa wszystkie z wymienionych symptomów. Najczęściej jest to jeden lub dwa z listy. Więcej na ten temat warto przeczytać na stronie: Mamadha.pl

Materiał partnera