Historia marki Gucci

0
54

Gucci to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie mody. Za tą włoską marką stoi historia, która z pewnością mogłaby posłużyć za scenariusz do filmu sensacyjnego. Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową opowieścią.

Przed sukcesem

Mały Guccio Gucci pochodził z rodziny kapelusznika. Już od najmłodszych lat marzył o tym, by mieć inne życie niż swój ojciec. Jego obiektem westchnień był hotel Principe di Savoia, a zwłaszcza jego elegancko i luksusowo ubrani goście. Z czasem wielkim idolem przyszłego projektanta stał się miejscowy portier w dwurożnym kapeluszu i zielonym uniformie. Dowodem tej fascynacji było marzenie pójścia w jego ślady. Gucci zdobył się na odwagę i zapytał tę osobę, co może zrobić, aby zostać portierem. Otrzymał następującą odpowiedź: „Jedź do Londynu, to tam jest Savoy”. Od tego czasu chłopak zawładnięty był myślą o podróży do Londynu, którą udało mu się zrealizować w 1898 roku. Mimo listu polecającego nie znalazł jednak pracy w hotelu. Nie zraził się tym i po podszkoleniu języka angielskiego otrzymał pracę jako pomywacz. Z czasem awansował na pucybuta, co zdecydowanie wpłynęło na jego przyszłość. Dostrzegł wtedy, że symbolem luksusu są torby i obuwie.

Początki

Z czasem Włoch został stewardem w Orient Expressie na trasie Paryż–Sankt Petersburg. Po kilku latach, na początku XX wieku powrócił do rodzinnego miasta, gdzie ożenił się z Aidą Calvelli. Aż do końca I wojny światowej musiał ciężko pracować na kilku etatach, aby wykarmić swą rodzinę. Dopiero w 1921 roku otworzył swoją pierwszą pracownię i sklep we Florencji. Początkowo była to prosta firma produkująca wyroby ze skóry. Jeszcze w 1938 roku udało mu się otworzyć pierwszy butik w Rzymie. Czasy świetności nadeszły po II wojnie światowej, kiedy to na rynek trafiła legendarna już dziś torebka bamboo. Mnóstwo kobiet na całym świecie pokochało nową torbę. Na salonach widywane w nich były największe gwiazdy, jak choćby Ingrid Bergman. Pierwsze salony zostały otwarte także w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszy kryzys

Choć firma rozwijała się niezwykle dynamicznie i odnosiła spore sukcesy, to jednak wraz ze śmiercią założyciela w 1953 roku, nastąpiły spore zmiany w rodzinnej firmie. Choć interes w rękach braci miał się całkiem dobrze, to byli oni znani z ekscentrycznego i wystawnego życia. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w prasie często można było czytać o licznych skandalach, zdradach, orgiach z prostytutkami. Z czasem doszło nawet do wewnętrznej walki o władzę, która skończyła się morderstwami i pobytem w więzieniu – niczym z prawdziwego filmu gangsterskiego!

Marka dziś

W latach 80. firma przeżywała poważny kryzys, który na szczęście został zażegnany dzięki zatrudnieniu Toma Forda. To on tchnął nowe życie w filozofię marki, dzięki czemu ta odzyskała swój dawny blask. W międzyczasie firma wykupiła inne znane domy mody, takie jak Yves Saint Laurent, Stella McCartney czy też Alexander McQueen. Po odejściu Forda dyrektorem kreatywnym domu Gucci została Frida Giannini. Gdy w 1995 roku zamordowany został Maurizio Gucci, wnuk założyciela marki, następił koniec panowania rodziny nad firmą. Początkowo udziałowcem został Nemir Kirdar, a od blisko 30 lat firma należy do Fransois-Henri Pinaulta, czyli męża aktorki Salmy Hayek.

Obecnie jest to imperium mody, które każdego roku wypuszcza na rynek wyjątkowe kolekcje odzieży, torebek oraz dodatków. W swojej ofercie marka Gucci posiada także damskie i męskie perfumy. Marzeniem wielu kobiet jest posiadanie torebki z charakterystycznym logo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here