luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

Fizjoterapia w pigułce
Zdrowie

Fizjoterapia w pigułce, czyli co zrobić, aby plecy nie bolały

Fizjoterapia to wciąż intensywnie rozwijająca się gałąź medycyny. W najprostszym ujęciu zajmuje się głównie dysfunkcjami aparatu ruchu, choć nie tylko. Pod opiekę fizjoterapeutów trafiają także osoby chorobami układu neurologicznego, krwionośnego czy oddechowego (choć fizjoterapia odkrywa przed nami ciągle nowe, zaskakujące możliwości).

Fizjoterapia – kiedy warto zasięgnąć porady specjalisty oraz jak go znaleźć.

Wrocław fizjoterapia ma za zadanie przywracać prawidłowe i fizjologiczne działanie różnych układów organizmu poprzez różnego rodzaju zabiegi oraz ćwiczenia. Wysokospecjalistyczne gabinety posiadają duży zakres możliwości i sprzętów – wyróżnia je właśnie bogata oferta, która z łatwością można dostosować pod indywidualne potrzeby.

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc?

Fizjoterapeuta Wrocław stosuje na co dzień wiele możliwości terapeutycznych wykorzystujących m.in.:

  • ciepło oraz zimno,
  • ruch,
  • światło i kolory,
  • prądy elektryczne,
  • bodźce chemiczne,
  • kinesio taping
  • masaż i inne. Można by tak długo wymieniać.

Obecnie wyróżnia się wiele metod pracy z pacjentem, które dostosowane są pod indywidualne potrzeby z uwzględnieniem jednostek chorobach, z którym pacjent się zmaga. Fizjoterapia dzieli się na dwa typy: kinezyterapia oraz fizykoterapia. Oczywiście to mocne uproszczenie, każdy, kto choć raz korzystał z usług fizjoterapeuty, doskonale wie, że zakres działań, jakie może podjąć fizjoterapeuta, jest ogromny. Fizjoterapia to metoda skuteczna, cechująca się przede wszystkim niską inwazyjnością.

Nie tylko, gdy już boli!

Najczęściej do gabinetów trafiają osoby, które już mocno cierpią. Zwykle związane jest to z ostrymi stanami zapalnymi powstałymi na skutek już dłużej trwających patologii. Zwykle jako powikłanie powstających latami zwyrodnień, po przebytych niegdyś urazach i chorobach. Jest to bardzo groźne zjawisko, gdyż zmiany przewlekłe i ostre leczą się dłużej, trudniej oraz objawy bólowe mają tendencję do powracania. Dlatego ważne jest, aby Fizjoterapeutę odwiedzać regularnie, szczególnie gdy choroba już istnieje. Fizjoterapeuta po wnikliwej ocenie podpowie, jak często warto wykonywać wskazane zabiegi profilaktycznie. Bo zdecydowanie nie musi już boleć. Regularne działania dostosowane do indywidualnych potrzeb (nie tylko zaawansowane zabiegi, ale także czasem dostosowanie się do domowych zaleceń fizjoterapeuty) w zmaganiach ze zmianami przewlekłymi dają dużą szansę na poprawę komfortu życia pacjenta, a co najważniejsze likwidują ryzyko nawrotów ostrego bólu, który często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Fizjoterapia coraz bardziej popularna

Z każdym rokiem rośnie świadomość lekarzy i pacjentów na temat tego, że ból nie musi stanowić części naszego życia. Ta wiedza jest ważna, szczególnie w czasach, gdy coraz więcej godzin spędzamy, siedząc. Przemieszczamy się z wykorzystaniem samochodów, zakupy robimy przez internet, pracujemy zdalne, a nasze rozrywki także często ograniczają się do tych typowo wirtualnych. Nie pozostaje to bez znaczenia dla naszego organizmu. Na szczęście dostęp do wiedzy i gabinetów fizjoterapii jest coraz prostszy, co sprawia, że jest to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina, która przynosi pacjentom ogromne korzyści.

Jeśli więc odczuwasz od dłuższego czasu ból lub też dopadł Cię on nagle, porada specjalisty z zakresu fizjoterapii może okazać się bezcenną pomocą. Dobry fizjoterapeuta oraz odpowiednio dobrane postępowanie terapeutyczne bez wątpienia szybko przyniesie oczekiwaną ulgę.