luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

Fizjoterapia
Zdrowie

Fizjoterapia, czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

Coraz częściej, kiedy odczuwamy ból, myślimy nad tym, czy nie udać się do fizjoterapeuty. Wiele z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym tak właściwie jest fizjoterapia oraz czego możemy oczekiwać od dobrego fizjoterapeuty.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia jest nauką o metodach leczenia naturalnymi środkami, które opierają się na formach energii fizycznej, jaka jest w środku człowieka, m.in. bodźcach termicznych, elektrycznych, kinetycznych, chemicznych, świetlnych oraz ruchu. Najczęściej jest ona częścią rehabilitacji. Składa się z wielu działań, których celem jest przyspieszenie rekonwalescencji, a także ułatwienie choremu możliwości spełniania codziennych czynności i powrotu do pełnej sprawności. Fizjoterapia Wrocław to sprawdzony wybór dla każdego!

Rehabilitacja, czyli rodzaje fizjoterapii:

Fizjoterapię możemy podzielić ze względu na bodźce, jakich dostarcza ona do organizmu. Wyróżniamy wówczas:

 • masaż leczniczy – bodźce mechaniczne,
 • kinezyterapia – ruch,
 • terapia manualna – bodźce kinetyczne i mechaniczne,
 • hydroterapia – kąpiele lecznicze,
 • balneoterapię – czynniki naturalne,
 • klimatoterapia – właściwości klimatyczne.

Innym rodzajem terapii jest także fizykoterapia. Do jej przeprowadzenia wykorzystywane są różne czynniki fizyczne, np. promieniowanie świetlne, prąd elektryczny do leczenia chorób oraz łagodzenia bólu czy niska temperatura.

Innym sposobem jest także terapia manualna. Stosuje się ją w przypadku urazów mięśni, więzadeł, stawów oraz struktur torebkowych. Jej elementami są m.in. rozciąganie mięśni, masaż poprzeczny oraz funkcyjny, manipulacje, mobilizacja stawowa oraz specjalistyczne ćwiczenia.

To, jaki sposób fizjoterapii będzie odpowiedni dla nas, dobiera fizjoterapeuta. Od właściwego sposobu leczenia pomoże nam bowiem osiągnąć wymierne oraz pożądane rezultaty prowadzonej terapii. Odpowiednim wyborem będzie więc fizjoterapeuta Wrocław, który zadba o dobranie odpowiedniej terapii. 

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta jest osobą posiadającą wykształcenie medyczne. Za pomocą odpowiednich zabiegów fizykoterapeutycznych oraz gimnastyki przywraca on sprawność ruchową pacjenta, podnosi ogólną sprawność fizyczną organizmu, a także łagodzi dolegliwości bólowe. Wybierając odpowiedniego fizjoterapeutę, pamiętajmy, że muszą być to osoby doświadczone z niemałą wiedzą na temat naszego ciała. Wykonuje on m.in. gimnastykę leczniczą, masaże, kąpiele lecznicze, czy ciepłolecznictwo.

Kiedy warto skorzystać z pomocy?

Wizytą u fizjoterapeuty powinni przede wszystkim zainteresować się pacjenci z takimi dolegliwościami jak:

 • Dolegliwości bólowe, takimi jak ból kręgosłupa, ból pleców, czy ból stawów. 
 • Stany zapalne różnego pochodzenia
 • Napięciowe bóle głowy.
 • Schodzenia neurologiczne, np. chorobą Parkinsona, osoby po udarach. 
 • Pacjenci po przebytych zabiegach operacyjnych. 

Fizjoterapeuci pomagają nam zatem zwalczyć liczne dolegliwości bólowe oraz proponują wiele metod leczenia. 

Do fizjoterapeuty warto udać się także na kontrolę z dzieckiem w celu sprawdzenia prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Z usług gabinetów fizjoterapeutycznych bardzo chętnie korzystają także sportowcy.