luxlife.pl

luxlife.pl – luksus, zakupy, uroda, lifestyle

Dom

Co będzie lepsze, okna drewniane czy plastikowe?

Wyposażanie nowego domu to niezwykle poważna sprawa. Dobranie złej jakości materiałów będzie rzutowało na jakości, wygodzie i bezpieczeństwie życia w nowym domu. Oznacza to, że nie można zignorować nawet najmniejszego elementu podczas budowy domu. Dobrym tego przykładem są okna, a dokładniej mówiąc, materiał, z którego będą wykonane.

Charakterystyka okien drewnianych

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do produkcji okien jest drewno. Ogromną zaletą takich okien jest ich wygląd. Naturalny charakter oraz faktura drewnianych okien powoduje, że wnętrze staje się znacznie bardziej przytulne i o domowym charakterze. Jest to jednak dopiero początek zalet, jakie posiadają takie okna.
Oprócz tego, że okna drewniane postrzegane są jako produkt luksusowy i elitarny, to posiadają one również wiele cech zwyczajnie praktycznych. Przede wszystkim można je zamówić właściwie w dowolnym kształcie i rozmiarze. Dodatkowo są to okna bardzo szczelne i doskonale wygłuszające pomieszczenie z dźwięków pochodzących z zewnątrz, a także dobrze izolujące od niskiej temperatury.
Niestety okna drewniane posiadają również swoje wady. Przede wszystkim są bardzo drogie, więc nie każdego może na nie stać. Po drugie bardzo źle znoszą wilgoć, a jakby tego było mało, trzeba je regularnie konserwować, tak aby nie straciły swoich właściwości, co wiązałoby się z ich bardzo szybkim zniszczeniem.

Charakterystyka okien plastikowych

Doskonałą alternatywą dla okien drewnianych są okna plastikowe. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są stosunkowo tanie, szczególnie na tle okien drewnianych. Dodatkowo sprzedawane są w uniwersalnych rozmiarach, co sprawia, że charakteryzują się wysoką dostępnością i nie trzeba oczekiwać długo na ich dostawę. Oczywiście dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, a nawet mogą być upodabniane do okien drewnianych.
Jeśli chodzi o właściwości użytkowe, to charakteryzują się doskonałą szczelnością akustyczną i termiczną. Są lekkie, więc łatwe i wygodne w obsłudze, a także nie ma potrzeby specjalnego dbania o nie. Czyści się je szybko, nie wymagają konserwacji, a także są niewrażliwe na wilgoć i wysoką temperaturę.
Niestety okna plastikowe posiadają również spore wady. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że z biegiem lat jasne okna mogą w wyniku wystawienia ich na działanie promieniowania UV, zmieniać kolor na nieco ciemniejszy lub wchodzić wręcz w kolor żółty. Dużą wadą jest fakt, że jakiejkolwiek zarysowanie okna jest nieusuwalne. Jedyną możliwością pozbycia się takiego uszkodzenia, jest wymiana całego okna. Na koniec warto również wiedzieć, że z biegiem lat okna te nabywają właściwość skrzypienia i odkształcania się.

Okna drewniane czy plastikowe? Co wybrać?

Jak widać po powyższych przykładach, zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mają liczne wady, ale także interesujące zalety. Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć, który rodzaj będzie lepszy? Nie do końca, ponieważ każdy ma po pierwsze inny budżet, który może przeznaczyć na okna, a po drugie inne potrzeby. Warto więc znać charakterystykę obu tych okien i dobrać je pod swoje potrzeby, gust i możliwości.