10 najdroższych obrazów na świecie

0
79

Nie od dziś wiadomo, że bogacze mają ogromne zamiłowanie do sztuki. Od wieków najbogatsze rodziny królewskie czy magnaci finansowi fundowali liczne dzieła sztuki bądź też zakupywali za wysoką kwotę znane obrazy. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na różnych aukcjach pojedyncze dzieła sztuki sprzedawane były za ceny dziesiątek, a nawet setek milionów dolarów. Oto 10 najdroższych obrazów na świecie.

Srebrny wypadek samochodowy – 105,4 miliona dolarów

Jest to jedno z najbardziej znanych dzieł Andy’ego Warhola. Przedstawia ono scenę wypadku samochodowego. To całkiem spory obraz o rozmiarze 1,52 na 4 metry, który powstał w 1963 roku. Składa się z dwóch paneli: jego lewa część prezentuje zwielokrotnione zdjęcie prasowe z powykrzywianym ciałem ofiary we wraku samochodu po wypadku, natomiast prawa została pozostawiona pustą. W 2013 roku na aukcji w Nowym Jorku obraz ten został sprzedany za ponad 105 milionów dolarów. Nie poznaliśmy nazwiska jego nowego właściciela. Warto jeszcze dodać, że przez ostatnich blisko 30 lat tylko raz dzieło to zostało wystawione na widok publiczny.

Naga, Zielone liście i biust – 106,5 miliona dolarów

Naga, zielone liście i biust to obraz autorstwa Pabla Picasso, który namalował go w 1932 roku. Jest na nim przedstawiona leżącą nago kochanka i muza malarza, Marie-Thérèse Walter. Przez ponad 50 lat dzieło to znajdowało się w kolekcji Frances i Sidney’a Brodych, a przy tym wystawione na publiczny widok było tylko raz, w 1961 roku. W maju 2010 roku dzieło to zostało wystawione na aukcji, gdzie spodziewano się osiągnąć cenę maksymalnie 90 milionów dolarów. Ku zaskoczeniu wszystkich obraz osiągnął cenę ponad 105 milionów. Podejrzewa się, że jego nowym właścicielem został Roman Abramowicz, czyli rosyjski miliarder i właściciel klubu Chelsea Londyn.

Flaga – 110 milionów dolarów

Jasper Johns to amerykański malarz, prekursor pop-artu. W latach 1955-1960 tworzył on specjalną serię obrazów zatytułowaną Flagi. Pierwszy z nich sprzedany został za 110 milionów dolarów i obecnie znajduje się w zbiorach Museum of Modern Art.

Krzyk – 120 milionów dolarów

Krzyk Edvarda Muncha to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych obrazów na świecie. Namalowany w 1895 roku jest idealnym przykładem ekspresjonizmu. Jest to także dzieło niezwykłe, albowiem powstały aż cztery jego wersje, z których każda rożni się zarówno ekspresją głównej postaci, jak i kolorystyką. Najbardziej kolorowa z nich sprzedana została w 2012 roku za blisko 120 milionów dolarów. Również i tutaj nie wiemy, kto okazał się nabywcą dzieła.

Portret Adele Bloch-Bauer I – 135 milionów dolarów

Portret Adele Bloch-Bauer I często nazywany jest „Złotą Adelą”. Powszechnie uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł Klimta. Osobą na obrazie jest córka dyrektora generalnego Wiener Bankverein. Obraz znajdował się w rodzinnych rękach do 1938 roku, kiedy to żydowska rodzina w obawie przed nazistami musiała uciekać do Stanów Zjednoczonych. Po zakończonej wojnie zrabowane dzieło zostało włączone do kolekcji muzeum narodowego w Wiedniu. W 2005 roku Maria Altmann, prawowita spadkobierczyni obrazu, domagała się zwrotu od państwa austriackiego. Po żmudnym procesie udało jej się wygrać sprawę w sądzie, a Złota Adela wraz z kilkoma rodzinnymi obrazami wyruszyła w drogę do USA. Według niepotwierdzonych informacji obraz ten nabył nowojorski milioner, Ronald Lauder, który umieścił go w swym muzeum Neue Galerie.

Kobieta III – 137,5 miliona dolarów

Willem de Kooning był jednym z czołowych przedstawicieli abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Jego dzieła odznaczały się między innymi odważną techniką i symboliką, a ich tematyka skupiała się głównie wokół kobiet. Zdaniem wielu krytyków Kobieta III to jedno z ważniejszych powojennych dzieł sztuki współczesnej, które swego czasu wywoływało ogromne kontrowersje. W 2006 roku obraz zakupił za ogromną sumę multimiliarder Steven A. Cohen, osoba, która od lat znajduje się wśród 100 najbogatszych ludzi na świecie.

No. 5 – 140 milionów dolarów

Numer 5 to dzieło amerykańskiego ekspresjonisty Jacksona Pollocka, a także jeden z najdroższych obrazów w historii. Stworzony został on przez twórcę stylu określanego mianem action painting. Swych obrazów nie tworzył pędzlem, lecz rozlewał farbę na płótnie, a następnie za pomocą rozmaitych narzędzi tworzył fantazyjne, często niezwykle abstrakcyjne kompozycje. Dzieło oznaczone po prostu numerem 5 zostało wystawione na sprzedaż w 2006 roku przez Davida Geffena, tę samą osobę, która wcześniej była właścicielem Kobiety III. Według nieoficjalnych informacji sprzedał go za 140 milionów dolarów Davidowi Martinezowi.

Trzy studia do portretu Luciana Freuda – 142,4 miliona dolarów

Jest to obraz namalowany przez Francisa Bacona, który ukazuje Luciana Freuda, czyli wnuka słynnego psychoanalityka. 12 listopada 2013 roku obraz ten osiągnął rekordową cenę 142,4 milionów dolarów, choć szacowano znacznie niższą kwotę. Nabywca chciał pozostać anonimowy.

La Rêve – 155 milionów dolarów

Jest to najdroższe dzieło Pabla Picasso. Ukazuje ono Marie-Thérèse Walter, która była kochanką, modelką i muzą sławnego artysty. Dzieło pochodzące z 1932 roku zostało kilka lat temu sprzedane za 155 milionów dolarów, co na chwilę obecną czyni obraz drugim pod względem ceny na światowych listach. Z obrazem tym związana jest ciekawa historia, kiedy to Steve Wynn prawdopodobnie celowo uszkodził obraz, przez co niejako zmuszony został do zakupu obrazu za 139 milionów. Po szybkiej i dokładnej renowacji odsprzedał go swemu rywalowi z kilkunastomilionowym zyskiem. Jego nowym właścicielem jest Steven Cohen.

Gracze w karty – 250 milionów dolarów

Na chwilę obecną Gracze w karty to najdroższy sprzedany obraz w historii. Został zakupiony przez rodzinę królewską za blisko 250 milionów dolarów! Jest to tylko wartość szacunkowa, albowiem nie wiadomo, w jakiej dokładnie walucie i cenie obraz został nabyty. Jest to dzieło Paula Cézanne’a, namalowane na początku 1890 roku. Francuski malarz stworzył całą serię tych obrazów, ale tylko jeden z nich osiągnął tak zawrotną sumę.

Oczywiście mowa tutaj wyłącznie o obrazach, które znalazły się w prywatnych rękach. Trudno jest dokładnie oszacować wartość takich dzieł jak Mona Lisa, Narodziny Wenus, Guernica, Gwiaździsta noc czy choćby nasza Dama z łasiczką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here