Co prawda do najważniejszych nagród filmowych pozostało trochę czasu, lecz cała machina przewidywań i typowań dawno została nakręcona. Czy w tym roku będzie to Moonlight czy La La Land przekonamy się dopiero w marcu. Warto do tego czasu poznać rekordzistów w historii Oscarów.

Najlepszy film

Do dziś trzy filmy mogą się pochwalić największa liczbą zdobytych statuetek. Są to Ben-HurTitanic, Władca Pierścieni: Powrót króla. W tym gronie rekordzistą jest film Petera Jacksona, który zgarnął 11 nagród na 11 nominacji!

Najwięcej statuetek

Spośród wszystkich osób absolutnym rekordzistą oscarowym jest Walt Disney. W ciągu swej kariery w przemyśle filmowym otrzymał on łącznie aż 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, z czego 4 stanowią honorowe statuetki. Ma on na swym koncie 46 nominacji, co również jest rekordowym osiągnięciem.

Najwięcej nominacji – studio

Metro-Goldwyn-Mayer, amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills, jest rekordzistą pod względem nominacji. Firma ta założona w 1924 roku ma na swym koncie aż 63 nominacje, z czego zdobyła 13 statuetek. Lepiej sobie w tym względzie radzi Disney z 59 nominacjami, lecz z aż 26 statuetkami.

Najczęściej nominowana aktorka

Z 19 nominacjami przoduje w tym rankingu niebywała Meryl Streep. Swą pierwszą nominację otrzymała w 1979 roku. W ostatnich latach żartuje się często, kto będzie nominowany do Oscara obok Meryl. Z 19 nominacji aktorce udało zdobyć się 3 statuetki: za Sprawę Kramerów, Wybór Zofii oraz Żelazną Damę.

Najczęściej nominowany aktor

Wśród panów króluje Jack Nicholson. Aktor ten ma na swym koncie 12 nominacji. Pierwszy raz nominowany został już w 1970 roku, ostatni – w 2003. Zakończyło się to zdobyciem 3 statuetek: za Lot nad kukułczym gniazdem, Czułe słówka oraz Lepiej być nie może. Od kilku lat aktor jest na filmowej emeryturze, więc wątpliwe, aby powiększył swój dorobek.

Rekordowi aktorzy

Oczywiście dla wielu liczą się tylko nagrody, a nie same nominacje. Pod względem aktorów z największą ilością statuetek przoduje 3 panów. Najczęściej nagradzani aktorzy: Jack Nicholson, Walter Brennan, Daniel Day-Lewis. Zdobyli oni po 3 nagrody.

Z kolei u pań rekordzistką jest Katharine Hepburn, mająca na swym koncie 4 Oscary. Tuż za nią z 3 nagrodami plasuje się Ingrid Bergman oraz Meryl Streep, która ma szansę na znalezienie się na pierwszym miejscu.

Reżyser

Największą liczbę nominacji wśród reżyserów otrzymał William Wyler. Dostał on ich aż 12, z czego udało mu się wygrać 3 statuetki. Pod względem samej nagrody przoduje John Ford z 4 Oscarami.

Muzyczni rekordziści

Obok producentów filmowych do rekordzistów oscarowych należą także kompozytorzy filmowi. Dwaj wielcy kompozytorzy: John Williams oraz Alfred Newman otrzymali aż 45 nominacji do Oscara! Newman zdobył dzięki temu 9 statuetek, a Williams 5. Twórca muzyki do Gwiezdnych Wojen czy Indiany Jonesa swój dorobek może jeszcze powiększyć.

Rekordowy przegrany?

Oczywiście nominacja do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej sama w sobie jest już sporą nobilitacją. Co jednak, kiedy jest się nominowanym wiele razy i z każdego rozdania wychodzi się z pustymi rękoma? Taki los spotkał Kevina O’Connella. Ten producent muzyczny aż 20 razy stawał przed szansą otrzymania statuetki. Innymi pechowcami byli Roland Anderson i Alex North (15), George Folsey (13), Federico Fellini (12).[Best_Wordpress_Gallery id=”230″ gal_title=”Galeria -Oscary – rekordziści”]