W niezliczonej ilości miejsc na świecie znajdziemy hotele, hostele, pensjonaty oraz inne ośrodki, w których możemy zarezerwować sobie nocleg. Na ogół spotykamy się z budynkami, które są uzupełnieniem lokalnych atrakcji turystycznych. Jednak istnieją też i takie oryginalne hotele, które same w sobie przyciągają turystów. Prezentujemy kilka ciekawych miejsc, w których warto spędzić przynajmniej jedną noc.

Jukkasjäroi, Szwecja

Jukkasjäroi to pierwszy w historii hotel zbudowany praktycznie w całości z lodu. Znajduje się on w małym szwedzkim miasteczku, zaledwie 200 km od koła podbiegunowego. Jest to atrakcja turystyczna otwarta między grudniem a kwietniem. Z oczywistych względów każdego roku hotel budowany jest od początku. Cała powierzchnia tego kompleksu zajmuje około 5500 metrów kwadratowych. Tworzony jest on z tysiąca ton lodu oraz dziesiątków tysięcy ton mieszanki śniegu i lodu. Praktycznie wszystko tutaj tworzone jest z zamrożonych brył. Śpi się na lodowych łóżkach i korzysta z lodowych mebli i baru. Klienci otrzymują oczywiście jako ocieplenie naturalne skóry reniferów. Obowiązkowo należy mieć na sobie grubą odzież, bieliznę termoaktywną. Jedna noc w takim miejscu kosztuje kilkaset złotych, a wrażenia są z pewnością niezapomniane. Na podobne warunki można liczyć także w Kakslauttanen Arctic Resort w Finlandii, Hotelu de Glace w Quebecu.

Jaskinie w Kapadocji

Kapadocja to jeden z najpopularniejszych regionów w Turcji. Oprócz wspaniałych krajobrazów oferuje on także możliwość noclegu w hotelu tworzonym w jaskini. Charakterystyczny tuf wulkaniczny pozwala na drążenie wewnątrz skał, które szybko nabierają twardości. W wyniku tego wielu lokalnych mieszkańców faktycznie mieszka w środku gór, w otoczeniu wielkich głazów. Ponadto sporo domostw przerobionych zostało na mniejsze lub większe hotele. Dzięki temu bez trudu jesteśmy w stanie wynająć sobie pokój wewnątrz jaskini. W niektórych przypadkach takie miejsca położone są nawet wiele metrów pod ziemią.

Tubohotel, Meksyk

Innym ciekawym miejscem ze względu na sam nocleg jest Tubohotel. Znajduje się on nieopodal miejscowości Tepoztlán w Meksyku. Co w nim jest takiego niezwykłego? Otóż na terenie hotelu umieszczonych zostało 20 betonowych tub, z których każda przeznaczona jest dla 2 gości. Większość z nich umieszczona jest w systemie trójkowym, czyli złączone dwie dolne tuby utrzymują na sobie trzeci pokój. Nocleg w tym miejscu powinniśmy zarezerwować sobie za mniej niż 200 złotych za dobę.

STF Jumbo Stay, Szwecja

W Sztokholmie Szwedzi pokazali, w jak ciekawy sposób można zagospodarować nieużywanego Boeinga 747. Słynny JumboJet po zakończeniu służby został ulokowany tuż obok lotniska Arlanda w Sztokholmie. Przerobiony został przez właścicieli na jeden z najoryginalniejszych hosteli na świecie. Na gości czeka tutaj 25 pokoi dla 72 osób. Można korzystać także z baru oraz restauracji. Koszt jednej nocy w tym samolocie to niewiele ponad 200 złotych!

Montana Magica, Chile

W południowo-zachodnim Chile znajduje się Montana Magica. Jest to hotel na terenie Prywatnego Rezerwatu Biologicznego Huilo-Huilo i stworzono go w całości z lokalnych kamieni i drewna. Został on specjalnie uformowany w kształt przypominający górę. Na jego szczycie znajduje się pompa wodna, która tworzy sztuczny wodospad. Jego zadaniem jest podlewanie roślinności porastającej ściany budynku. Jedyne wejście do hotelu znajduje się na sporej wysokości i prowadzi do niego podwieszany most z drewna. Za przyjemność jednej nocy w tym oryginalnym miejscu należy zapłacić ponad 700 złotych.

Palacio de Sal, Boliwia

Mieliśmy już hotel zbudowany z lodu, możemy również zamieszkać w budynku z soli. Mieszczący się w Boliwii Palacio de Sal to obiekt stworzony z bloków solnych. Z pewnością wewnątrz hotelu można liczyć na wyjątkową atmosferę oraz zdrowe warunki do oddychania. Podobne atrakcje oferuje nam też inny boliwijski hotel – de Sal Luna Salada.

Jules’ Undersea Lodge, USA

Na Florydzie z kolei mamy szansę znaleźć się kilka metrów pod wodą, gdyż Jules’ Undersea Lodge znajduje się 7 metrów pod jej powierzchnią. Został stworzony na bazie dawnego podwodnego laboratorium. W środku wydzielono dwie sypialnie, kuchnię oraz miejsce na sprzęt do nurkowania. Jest on potrzebny, gdyż do hotelu dostać się można wyłącznie poprzez zanurkowanie. Wnętrze hotelu swym wyposażeniem i klimatem nawiązuje do Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne’a.

Literaturhotel Franzosenhohl, Niemcy

W Niemczech miłośnicy książek znajdą dla siebie miejsce idealne. Literaturhotel Franzosenhohl to budynek w Iserlohn, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od wielu innych ośrodków w regionie. Posiada on jednak ponad 3 tysiące książek oraz aż 40 tysięcy audiobooków. Każdy gość podczas procesu rezerwacyjnego pytany jest o swe książkowe preferencje. Dzięki temu na miejscu czekać będą na niego wybrane pozycje. Regularnie organizowane są tutaj wieczory autorskie i warsztaty pisarskie.

Oczywiście to nie wszystkie oryginalne hotele na świecie. Znajdziemy całkiem sporo miejsc urządzonych w dawnych zamkach i rezydencjach, w budynkach postindustrialnych, kościołach lub na dawnych planach filmowych.[Best_Wordpress_Gallery id=”271″ gal_title=”Galeria -Oryginalne hotele – gdzie warto spędzić noc?”]

Poduszki

polecane
niedostępny
 • Producent: -
polecane
niedostępny
 • Producent: S-XBS 
polecane
niedostępny
 • Producent: Bellatex 
polecane
niedostępny
 • Producent: Bellatex 

Torby

polecane
niedostępny
 • Rodzaj produktu: torba 
 • Producent: -
polecane
niedostępny
 • Rodzaj produktu: torba 
 • Producent: -
polecane
niedostępny
 • Rodzaj produktu: torba 
 • Producent: Axpol 
polecane
niedostępny
 • Rodzaj produktu: torba 
 • Producent: -