Miło jest poleżeć sobie w basenie hotelowym lub na słonecznej i piaszczystej plaży z drinkiem w dłoni. Jednakże od czasu do czasu przyda się każdemu także prawdziwa szkoła życia, jaką jest wędrówka z plecakiem. Taka wyprawa w góry lub dłuższa podróż po wybranym kraju jest okazją do poznania życia turystycznego od zupełnie innej strony. Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, a przy tym w miarę wygodnie i bezpiecznie, przyda nam się niezbędnik włóczykija, czyli interesujące i pomocne gadżety turystyczne.

Wędrówka z plecakiem, do którego mamy przytwierdzony namiot, śpiwór i karimatę sprawia, że możemy nocować na polach kempingowych, biwakach lub nawet metodą „na dziko”. Zwłaszcza ta ostatnia opcja wymagać będzie od nas posiadania kilku niezbędnych gadżetów, które zastąpią nam wizytę w restauracji, toalecie, łazience. Oto kilka najbardziej przydatnych gadżetów.

Kuchenka

Wyprawa w miejsca pozbawione dostępu do zaplecza turystycznego czy nawet sklepów sprawia, że musimy we własnym zakresie zadbać o prowiant. Spożycie ciepłego posiłku czy też napicie się rankiem gorącej kawy lub herbaty wymaga posiadania turystycznej kuchenki. Takie produkty najczęściej zasilane są paliwem gazowym. Nie są przy tym dużych rozmiarów, dzięki czemu bez trudu zmieścimy do plecaka kuchenkę wraz z dwoma zapasowymi kartuszami. Jest ona niezwykle prosta w obsłudze, a także w miarę wydajna, przez co nie będziemy musieli długo czekać na przygotowanie napoju lub posiłku.

Składane naczynia

Sporym powodzeniem cieszą się wśród podróżników składane naczynia. Wykonane na ogół z plastiku lub aluminium tworzone są w taki sposób, aby zajmować mało miejsca w plecaku, a jednocześnie pełnić rolę klasycznych naczyń. Takie kubki lub miski są wodoszczelne, odporne na uszkodzenia, elastyczne, a przy tym łatwe w czyszczeniu.

Bateria słoneczna/powerbank

Wędrówki w terenie, przemierzanie górskich szlaków często wymaga posiadania elektrycznego oraz elektronicznego sprzętu. Zamiast zabierać ze sobą sporą ilość zapasowych baterii dobrze jest pomyśleć o latarkach czy innych urządzeniach na akumulatory. W takim wypadku możemy je w każdej chwili podładować. Służyć temu może prosta bateria słoneczna montowana na plecaku. W czasie całodniowej wędrówki osiągniemy dzięki niej całkiem spory poziom energii, którą możemy podładować telefon bądź latarkę. Ewentualnie dobrze jest się zaopatrzyć w pojemny powerbank. Bez trudu znajdziemy modele o pojemności ponad 10 000 mAh.

Przenośny prysznic

Utrzymywanie higieny osobistej jest niezwykle istotną sprawą w czasie wędrówki. Przy braku dostępu do prysznica, wanny czy choćby jeziora lub rzeki dobrze jest się zaopatrzyć w mały i podręczny prysznic. Jest to czarny, gumowy pojemnik, w którym to woda dosyć szybko zostaje nagrzana przez promienie słoneczne. Na ogół pojemnik taki wyposażony jest w końcówkę prysznicową oraz uchwyt do powieszenia. Można dzięki temu stworzyć pod drzewem prowizoryczny natrysk.

Neutralizator lub tabletki do uzdatniania wody

Jest to rozwiązanie, które zawsze przydaje się w sytuacji utrudnionego dostępu do wody. Bywa, że zabraknie nam wody butelkowanej. Zmuszeni jesteśmy wtedy do skorzystania z lokalnych źródeł, które bywają czasem zabrudzone lub posiadają nieprzyjazną dla naszego żołądka florę bakteryjną. Aby uchronić się przed biegunką lub poważniejszymi konsekwencjami, dobrze jest skorzystać ze środków do uzdatniania wody. Zawarty w nich chlor neutralizuje większość zarazków i bakterii.

Organizer i skrytki

Coś niezwykle praktycznego na czas wędrówki. Niestety wielu osobom zdarzało się być okradzionym w czasie wypraw. Problem ten spotkać można w wielu krajach na świecie. Dobrze jest się zabezpieczyć na ten czas poprzez rozdzielenie pieniędzy oraz dokumentów między 2 lub 3 osobne skrytki. W razie kradzieży pozostaniemy przynajmniej z rzeczami na czarną godzinę. Najlepiej sprawdza się pas biodrowy, pasek ze schowkiem, który będziemy mieć zawsze przy sobie.

Latarka lub czołówka

Na wypadek wędrówki po zmierzchu zdecydowanie przyda nam się latarka. Obecnie dostępne są energooszczędne i wydajne modele LED-owe, które dają silne światło i starczają na wiele godzin pracy. Latarka traktowana powinna być jako coś pomocniczego na wypadek przemieszczania się po zmierzchu. Czołówka z kolei dedykowana jest tym osobom, które lubią wędrować po zmroku w górach lub cenią sobie komfort podczas wielu czynności – lepiej jest rozłożyć namiot z czołówką na głowie niż kłopotać się ze zwykłą latarką.

Apteczka

Apteczka powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego wędrowca. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wypadku lub choroby. Dlatego też w podręcznej apteczce musi się znaleźć zestaw bandaży, środków przeciwbólowych, plastrów na otarcia czy też leków, zwłaszcza na kłopoty żołądkowe, trawienne. Te ostatnie warto kompletować w razie wyjazdu zagranicznego. Bywa, że lokalna flora bakteryjna nie będzie przyjemna dla naszego układu pokarmowego, a przy braku dostępu do lekarza lub apteki będziemy zdani tylko na siebie.

Podręczne kosmetyki

Przydadzą się nam oczywiście podręczne kosmetyki. W sklepach bez trudu znajdziemy małe opakowania do 100 ml, które można przewieźć w bagażu podręcznym. Dla osób, które będą wędrować w pobliżu morza, pomocny może być szampon do słonej wody. W przeciwieństwie do standardowych kosmetyków pieni się także w morskiej wodzie.