Sezon wakacyjny zbliża się już wielkimi krokami, więc jeśli jeszcze nie zarezerwowaliśmy sobie urlopu, to warto o tym pomyśleć. Tematyka tego artykułu na pierwszą myśl wydaje się banalna – przecież każdy z nas doskonale wie, co należy zabrać ze sobą na wakacje. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Bywają przypadki, kiedy nagle na lotnisku lub na miejscu przypominamy sobie o czymś ważnym. Dlatego warto zrobić sobie listę i wszystko notować podczas pakowania.

Dokumenty

Dokumenty to zdecydowanie podstawa podczas każdego wyjazdu, zarówno krajowego, jak i zagranicznego. Jednak w zależności od miejsca, do którego się udamy, możemy ich potrzebować więcej lub mniej. Przede wszystkim jest nam potrzebny paszport lub dowód osobisty. My doradzamy obie te formy, które jednak powinny być trzymane oddzielnie. W razie kradzieży lub zgubienia mamy zawsze w zapasie jeden dokument tożsamości, który pomoże nam chociażby w powrocie do kraju. Przydać się nam może także prawo jazdy – być może zechcemy na miejscu wynająć samochód. Istotne będą także wszelkie świadczenia ubezpieczeniowe. W wielu krajach, zwłaszcza europejskich, potrzebny jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania przez nas na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Leki

Leki to również podstawa, zwłaszcza kiedy musimy je brać codziennie. W przypadku ich braku może być niezwykle trudno o zakup ich odpowiedników w odwiedzanym kraju. Ponadto przydadzą nam się zwykłe leki przeciwbólowe, na oparzenia słoneczne oraz biegunkę i zatrucia pokarmowe. Nie możemy przecież zapominać, że wielu krajach panuje zupełnie inna flora bakteryjna, która może zaatakować nasz organizm, przez co bez odpowiednich leków wyjazd okaże się koszmarem.

Kosmetyki

W tym zakresie mowa przede wszystkim o kosmetykach, które będą nam szczególnie potrzebne na wyjeździe. Pastę do zębów, żel pod prysznic, szampon możemy bez trudu kupić na miejscu – czasem jest to wręcz wymagane, kiedy lecimy tylko z bagażem podręcznym. Pomocne nam będą przede wszystkim kremy i olejki do opalania. W słonecznych krajach już po pierwszym dniu można się nieźle spalić, co skutkuje potem kilkudniowym bólem i czerwonym ciałem. Istotny jest ich zakup w Polsce, gdyż w ośrodkach wczasowych często sprzedawane są z kilkukrotnym przebiciem i za zwykły krem będziemy musieli zapłacić co najmniej 50-60 złotych. W krajach równikowych, azjatyckich przydać się mogą nam także środki na komary.

Ubrania

W przypadku odzieży zabieranej na wyjazd panuje zasada – zabierz tylko rzeczy potrzebne, z małym zapasem oczywiście. Różnica w kompletowaniu odzieży wakacyjnej wynikać może z kraju, do którego się udajemy. W krajach azjatyckich, afrykańskich czy Ameryki Południowej typowy europejski styl ubioru może wzbudzać ciekawość, zwłaszcza złodziei. Wielu podróżników zaleca chociażby zakup lokalnego nakrycia głowy, co już zwiększa szansę na wtopienie się w tłum. Jeśli nawet wyruszamy do ciepłego miejsca, to warto jednak zabrać jedną cieplejszą bluzę i parę spodni, co będzie zabezpieczeniem na wypadek niespodziewanej zmiany pogody. Niektóre osoby lecą tylko z jednym kompletem odzieży, a w resztę zaopatrują się na miejscu.

Elektronika

Dziś trudno wyobrazić sobie podróż bez elektroniki. Na bliższe i dalsze wyjazdy zabieramy ze sobą smartfony, aparaty cyfrowe czy kamery sportowe. Niektórzy nie mogą się obyć bez tabletu lub czytnika ebooków. Na to wszystko trzeba znaleźć miejsce, a ponieważ nie możemy czuwać nad tym, co się dzieje z naszym bagażem rejestrowanym, lepiej mieć wszystko pod ręką. Do tego oczywiście dochodzą wszelkie ładowarki i kable. Istotne jest przed wyjazdem sprawdzenie, jaki system gniazdek elektrycznych stosowany jest w danym kraju. Może się okazać, że potrzebna będzie odpowiednia przejściówka. Jej koszt w kraju to kilka złotych; na miejscu może to być kilka dolarów lub euro.

Pieniądze

Oczywista oczywistość, jednak i tutaj warto wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim najlepiej jest wymieniać pieniądze już na miejscu, gdyż w naszym kraju z powodu przewalutowania lub wyższych kursów możemy sporo stracić podczas wizyty w kantorze. Mowa tu jednak o miejscach, w których obowiązuje inna waluta niż dolar czy euro. Kupno mniej popularnych pieniędzy w Polsce zawsze będzie się wiązać ze stratami; przy kwocie kilku tysięcy złotych można na miejscu zaoszczędzić nawet kilkaset! Warto przy tym posiadać rezerwę na karcie płatniczej lub kredytowej, dzięki czemu w razie nieprzewidzianych komplikacji możemy z niej skorzystać. Pamiętajmy przy tym, że samej gotówki i kart bankowych nie możemy trzymać w jednym miejscu!

Dodatki

W czasie wyjazdu przydać się nam może kilka dodatkowych rzeczy. Przede wszystkim może to być przewodnik oraz mapa zwiedzanego kraju lub regionu. Pomocna okaże się nerka lub saszetka na pieniądze i dokumenty. Warto zabrać okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, zegarek. W przypadku chłodniejszych i deszczowych miejsc pomocny może być parasol oraz kubek termiczny.[Best_Wordpress_Gallery id=”263″ gal_title=”Galeria -Co należy zabrać ze sobą na wakacje?”]

Kosmetyki do opalania

polecane
niedostępny
 • Producent: Bjobj 
 • Postać: krem 
polecane
niedostępny
 • Producent: Lavera 
 • Postać: krem 
polecane
niedostępny
 • Producent: Sebamed 
 • Postać: krem 

Okulary przeciwsłoneczne

polecane
niedostępny
 • Kolor: żółty 
 • Producent: -
polecane
niedostępny
 • Kolor: żółty 
 • Producent: -
polecane
niedostępny
 • Kolor: żółty 
 • Producent: -
polecane
niedostępny
 • Kolor: -
 • Producent: Persol 

Kamery sportowe

polecane
od 361 99
 • Producent: Polaroid 
polecane
niedostępny
 • Producent: GoPro 
zobacz również
od 899 zł
 • Producent: Sony 
zobacz również
od 249 zł
 • Producent: SJCam