Od wielu lat najbogatsze kraje prześcigają się w budowie najwyższego budynku na świecie. Coraz to nowsze konstrukcje pną się wysoko ku niebu, osiągając kilkaset metrów. Zdaniem wielu ekspertów już niedługo być może powstanie pierwszy obiekt o wysokości przekraczającej jeden kilometr. Czekając na ten czas, prezentujemy obecnie najwyższe budynki na świecie, w których to dominuje luksus, bogactwo i prestiż.

Burdż Chalifa

Jest to wieżowiec znajdujący się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, którego wysokość wynosi aż 829 metrów. Oddany do użytku w 2010 roku najwyższy budynek na świecie posiada 163 piętra użytkowe, a koszt jego budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów. Wygląd tego obiektu nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Sam wieżowiec tworzy całość składającą się z centralnego rdzenia oraz 3 mniejszych kondygnacji, zwanych ramionami. W dolnej części budynku mieści się między innymi ekskluzywny hotel, za którego aranżację odpowiada sam Giorgio Armani.

Shanghai Tower

Ten wieżowiec znajdujący się w dzielnicy Pudong w Szanghaju stanowi obecnie drugi co do wysokości obiekt na świecie. Mierzący 632 metry budynek kosztował 2,2 miliarda dolarów, czyli znacznie więcej niż Burdż Chalifa. Jest to obiekt składający się z 9 nałożonych na siebie walcowatych budynków. Warto dodać, że całkiem sporo ogólnej powierzchni tego terenu znajduje się w podziemiach, gdzie stworzono 3-poziomowy parking podziemny, powierzchnie handlowe czy bezpośrednie połączenie z linią metra. Jest tutaj także jeden z najwyżej położonych hoteli na świecie – Shanghai Tower J Hotel oferujący pokoje na piętrach 84-110.

Abradż al-Bajt

Jest to trzeci co do wysokości obiekt na świecie, który znajduje się w kompleksie budynków w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Został on nieprzypadkowo wybudowany nieopodal największego na świecie meczetu i zarazem najświętszego miejsca islamu. Obiekt ten o wysokości 601 metrów posiada między innymi aktualnie najwyższy hotel i zegar wieżowy na świecie. Ponadto aż pięć kondygnacji zajmują galerie handlowe. Warto dodać, że cały kompleks kosztował aż 15 miliardów dolarów, czyli równowartość dziesięciu Burdż Chalifa!

Lotte World Tower

Lotte World Tower mieszczący się w Seulu to 123-piętrowy wieżowiec o wysokości 555 metrów, który stał się najwyższym budynkiem w Azji Wschodniej. Znajdują się w nim nie tylko ekskluzywne restauracje, kluby, siedziby wielu korporacji, jeden z wyżej położonych na świecie hoteli, lecz też taras widokowy ze znakomitym obrazem na cały Seul i okolice. Warto dodać, że przygotowywanie samego miejsca pod budowę oraz wymaganej dokumentacji trwało aż 13 lat!

1 World Trade Center

1 World Trade Center zwany także Freedom Tower to jeden z czterech nowojorskich wieżowców, które znajdować się będą na miejscu dawnych dwóch wież WTC. Obiekt ten o wysokości 541 metrów został oddany do użytku w listopadzie 2014 roku. Budynek składa się z 105 pięter oraz ponad 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Na piętrach 100-102 znajduje się platforma widokowa One World Observatory, dzięki której można obserwować całą panoramę Nowego Jorku. Budowa wieżowca pochłonęła 3,9 mld dolarów.

Taipei 101

Jest to liczący sobie 509,2 metrów wieżowiec znajdujący się w Tajpej na Tajwanie. Do 2010 roku to właśnie on dzierżył tytuł najwyższego budynku na świecie. Konstrukcja ta składa się z 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. Jest on niebywałym dziełem inżynieryjnym, albowiem zastosowano w nim innowacyjne rozwiązania ochronne na wypadek trzęsień ziemi. Jest to miejsce pełne powierzchni sprzedażnych. Znajduje się tutaj między innymi wielopiętrowe centrum handlowe. Im wyższe piętra, tym można tutaj spotkać bardziej ekskluzywne kluby i restauracje. Na 101. piętrze mieści się prywatny klub „Summit 101”, którego szczegóły utrzymywane są jednak w tajemnicy.

Shanghai World Financial Center

Jest to wieżowiec o wysokości 492,3 metrów znajdujący się w Szanghaju. Składa się na niego 101 pięter. Co niezwykle istotne, zdecydowano się w tym wypadku na rezygnację z iglicy, dzięki której Shanghai World Financial Center znalazłby się o co najmniej dwie pozycje wyżej w tym zestawieniu. Jego charakterystycznym elementem jest otwór w kształcie trapezu o szerokości 50 metrów, który znajduje się na samym szczycie budynku. Na przedostatnim piętrze umieszczono dla zwiedzających zewnętrzny taras widokowy. Koszt budowy w tym wypadku wyniósł około 1,25 mld dolarów.

International Commerce Centre

Jest to kolejny chiński wieżowiec, tym razem znajdujący się w regionie Koulun, w Hongkongu. Obiekt ten o wysokości 484 metrów składa się z 118 kondygnacji. Można tutaj skorzystać z platformy widokowej mieszczącej się na 393 metrze. Ponadto obiekt ten może się poszczycić najwyżej położonym basenem na świecie.

Petronas Towers

Jest to chyba najbardziej oryginalny obiekt w naszym zestawieniu, składają się na niego bowiem dwie identyczne wieże w Kuala Lumpur. Obie mają wysokość 452 metrów. Jest to najwyższy budynek świata ze wszystkich wybudowanych przed 2000 rokiem. Petronas Towers połączone są ze sobą przejściem o długości 58 metrów, które zostało umieszczone na poziomie 41. i 42. piętra. Warto dodać, że fundamenty tego obiektu sięgają aż 150 metrów pod ziemię. Niezwykle ciekawe jest to, że w tym samym czasie dwie różne firmy zajmowały się budową wież. Oprócz siedzib wielu korporacji i banków znajduje się tutaj muzeum, filharmonia, galeria sztuki.

Wśród budynków przekraczających na chwilę obecną ponad 400 metrów wymienić możemy jeszcze Al Hamra Tower, Two International Finance Centre, Jin Mao Tower, Trump International Hotel and Tower, Guangzhou International Finance Center, Kingkey 100, Willis Tower, Greenland Square Zifeng Tower. Zapewne w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat nastąpią spore roszady w tym rankingu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”217″ gal_title=”Galeria -Najwyższe budynki na świecie”]