Rynek gier elektronicznych rozwija się już od kilkudziesięciu lat. Mimo kilku kryzysów nadal jest jednym z najbardziej dynamicznych na świecie. Dowodem tego są choćby liczby sprzedawanych konsol czy gier. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele tytułów, które mogą pochwalić się wielomilionową sprzedażą. Oto najlepiej sprzedające się gry w historii (do końca 2016 roku).

The Elder Scrolls V: Skyrim – 30,5 mln egzemplarzy

The Elder Scrolls V: Skyrim to kolejna część całkiem udanej serii wyprodukowanej przez firmę Bethesda Game Studios. Zdaniem wielu jest to jedna z najlepszych gier ostatnich kilku lat i to nie tylko w kategorii cRPG. Tym razem gracze zostają przeniesieni około 200 lat po wydarzeniach przedstawionych w The Elder Scrolls IV: Oblivion. Produkcja ta miała swą premierę w 2011 roku i nadal jest chętnie kupowana przez graczy na całym świecie, czego dowodem jest ponad 30 mln sprzedanych egzemplarzy. Wpływ ma na to także fakt, iż jest dostępna zarówno na pecety, jak i PlayStation oraz Xboxa.

New Super Mario Bros. – 30,8 mln

New Super Mario Bros. to niezwykle popularna gra platformowa wydana w 2006 roku na konsolę Nintendo DS. To także największy sukces tej firmy, jeśli chodzi o jej przenośne konsole. Blisko 31 mln sprzedanych egzemplarzy mówi samo za siebie. Gra oczywiście osadzona jest w świecie Mario Bros i nawiązuje do klasyki tego świata, o którym jeszcze będzie mowa.

Wii Sports Resort – 32,8 mln

Jest to jeden z większych sukcesów Nintendo na platformę Wii, która dziś jednak wyraźnie przegrywa z Xboxem i PlayStation. Produkcja ta stanowiła kontynuację gry Wii Sports. Zawiera w sobie 12 dyscyplin sportowych, jak choćby kręgle, łucznictwo, koszykówkę, tenis stołowy, golf czy też kajakarstwo. Specjalnie na potrzeby tej gry do zestawu dodawana była przystawka Wii Motion Plus, za pomocą której nasze ruchy były lepiej odwzorowane. Blisko 33 mln egzemplarzy sprzedanych od 2009 roku również robi spore wrażenie.

Tetris na Game Boya – 35 mln

Zaprezentowany w 1989 roku Game Boy był prawdziwą rewolucją na rynku gier wideo. Wprowadził przy tym modę na konsole przenośne. Na samym początku na urządzenie dostępnych było tylko kilka gier, wśród których królował legendarny Tetris. Dołączany często do zestawu sprawił, że tylko wersja na te platformę sprzedała się w liczbie około 35 mln egzemplarzy.

Mario Kart Wii – 36,4 mln

Wyścigi z udziałem postaci ze świata Mario są drugim najlepiej się sprzedającym tytułem w historii platformy Nintendo Wii. Produkcja ta miała swoją premierę w 2008 roku. Nawiązywała oczywiście do wcześniejszych wyścigówek z Mario w roli głównej. Oprócz standardowej walki o pierwsze miejsce gracze mają tutaj do czynienia z power-upami, czyli przedmiotami, przy pomocy których można utrudniać jazdę przeciwnikom, a także poprawiać własne osiągi.

Super Mario Bros. – 40,25 mln

Super Mario Bros. to klasyczna gra znana nam z systemu NES. Wyprodukowana w 1985 roku przez Nintendo stała się obok Pac Mana czy Tetrisa jedną z legend branży elektronicznej. W grze mogliśmy sterować Mario lub jego bratem, Luigim. Naszym zadaniem była eksploracja krainy Mushroom Kingdom oraz ocalenie księżniczki Toadstool. Poruszaliśmy się w prawą stronę ekranu, a na naszej drodze pojawiały się liczne przeszkody i przeciwnicy, których musieliśmy pokonać. Smaczkiem były tu ukryte przejścia, dzięki którym niektórym osobom udawało się w rekordowym czasie ukończyć grę. 40 mln sprzedanych egzemplarzy to liczba związana jedynie z oficjalną i oryginalną wersją gry. Trudno jest oszacować, jak wiele milionów podrobionych kopii znalazło się na rynku.

Grand Theft Auto V – 70 mln

Nie ma chyba nikogo, kto nie grałby lub nie znałby przynajmniej jednej odsłony tej popularnej serii. Grand Theft Auto V to już 11. wersja produkcji stworzonej przez Rockstar Games. Jest jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii, a zważywszy na to, że jej premiera miała miejsce w 2013 roku, liczba sprzedanych kopii zapewne będzie rosła. Tytuł ten dostępny jest na konsole oraz komputery stacjonarne. Bardzo szybko od momentu premiery gra trafiła m.in. do księgi rekordów Guinnessa w siedmiu kategoriach, z czego aż 6 dotyczyło właśnie sprzedaży!

Wii Sports – 82,8 mln

Wprowadzona w 2006 roku konsola Nintendo Wii okazała się ogromnym sukcesem. Miliony osób na całym świecie chciało spróbować nowej interaktywnej rozgrywki. Gra własnym awatarem za pomocą specjalnego kontrolera okazała się strzałem w 10! Do konsoli dodawana była gratis gra Wii Sports. Dlatego też osiągnęła ona tak wysokie wyniki sprzedaży (ogółem sprzedano ponad 101 milionów konsol). Gracze otrzymywali tutaj do wyboru jedną z 5 dyscyplin sportowych: boks, kręgle, golf, baseball, tenis ziemny. Rozgrywka odbywała się w trybie solo lub wieloosobowym.

Minecraft – 122 mln

Minecraft to prawdziwy fenomen na rynku. Wcielamy się tutaj w postać inżyniera, budowlańca, który otrzymuje okazję do budowania i niszczenia różnego typu obiektów położonych w losowo generowanym świecie gry. Projekt studia Mojang AB stworzono z myślą o kreatywnych graczach, którzy z sześciennych bloków mogą tworzyć swój własny wirtualny świat. Rozgrywka możliwa jest w trybie klasycznym oraz wieloosobowym. Na sukces Minecrafta zapewne przekłada się fakt, iż jest on dostępny na praktycznie każdą platformę, łącznie z urządzeniami mobilnymi.

Tetris – 495 mln

Na pierwszym miejscu mamy do czynienia z grą, która była ogromną rewolucją na rynku, a przy tym – mimo modyfikacji szaty graficznej – nie zmieniła się do dziś. Powstała w 1984 roku, a w ciągu kilku lat rozprzestrzeniła się na cały świat. Co prawda, wiążą się z nią spore problemy prawne, związane z kradzieżą nazwy i pomysłu, jednak również i ten fakt przyczynił się do tego, iż do dziś powstało prawie pół miliarda kopii tej produkcji. Mimo swej prostoty spadające klocki potrafią zająć nam sporo czasu i wiązać się z niemałymi emocjami. Tetris obecny jest na każdą platformę, a przy tym w wielu odmianach. Są nawet plany nakręcenia filmu na jego postawie – byłoby to z pewnością ciekawe posunięcie.[Best_Wordpress_Gallery id=”268″ gal_title=”Galeria -Najlepiej sprzedające się gry w historii”]

Gry komputerowe

polecane
od 63 90
 • Producent: Rockstar Games 
 • Wersja językowa: polska 
 • Gatunek: akcja 
polecane
od 34 99
 • Producent: Bethesda Softworks 
 • Wersja językowa: angielska 
 • Gatunek: akcja 
polecane
od 49 99
 • Producent: Techland 
 • Wersja językowa: angielska 
 • Gatunek: przygodowa 
polecane
od 17 90
 • Producent: Take 2 
 • Wersja językowa: polska 
 • Gatunek: akcja 

Gry Xbox One

polecane
od 80 80
 • Gatunek: akcja 
 • PEGI (wiek gracza): 18+ 
polecane
od 83 13
 • Gatunek: akcja 
 • PEGI (wiek gracza): 16+ 
polecane
niedostępny
 • Gatunek: -
 • PEGI (wiek gracza): -
polecane
od 229 zł
 • Gatunek: akcja 
 • PEGI (wiek gracza): 18+