Wino na kolację? Najczęściej wybieramy się do pobliskiego marketu i kupujemy jedno z półki w cenie kilkunastu, kilkudziesięciu złotych. Tylko prawdziwi smakosze są w stanie wybrać odpowiedni trunek, a przy tym zapłacić za niego wyższą sumę. Nawet jednak oni nie mogą się równać z kolekcjonerami, którzy kupują najdroższe wina świata. Oto lista najbardziej cennych trunków.

Chateau Margaux 1787 – 225 tysięcy dolarów

Jest to chyba najdroższe na świecie wino, które nigdy nie zostało sprzedane. Chateau Margaux z 1787 roku należało do sławnej i pokaźnej kolekcji Thomasa Jeffersona. W latach 80. ubiegłego wieku znajdowało się w posiadaniu Williama Solokina. Pewnego dnia zabrał je ze sobą na kolację do Four Season Hotel. Niestety doszło do rzeczy niebywałej, albowiem kelner przez przypadek rozbił butelkę! Szczęście w nieszczęściu, gdyż była ona ubezpieczona na 225 tysięcy dolarów. Do dziś trudno orzec, czy był to wypadek czy jednak celowe wyłudzenie pieniędzy od ubezpieczyciela. Warto dodać, że trunek ten miał zostać wystawiony na sprzedaż, gdzie spodziewano się znacznie wyższej ceny.

Chateau Lafite’s 1869 – 230 tysięcy dolarów

Chateau Lafite’s z 1869 roku przez ponad 130 lat znajdowało się w winnicy Pauillac, nieopodal Bordeaux. W końcu w 2010 roku trzy butelki tego trunku zostały wystawione na aukcji w Hong Kongu. Anonimowy kolekcjoner z Azji zapłacił za butelkę 230 tysięcy dolarów. Dzięki temu wino to stało się najdroższym na świecie w standardowej butelce 750 mililitrów. To jednak nie wszystko. Ten sam kolekcjoner kupił wszystkie 3 z wystawionych butelek, przez co łącznie zapłacić musiał 690 tysięcy dolarów! Czyste szaleństwo. Za taką kwotę można zakupić pewnie małą winiarnię…

Shipwrecked 1907 Heidsieck – 275 tysięcy dolarów

Trzecim najdroższym winem w historii jest szampan. Za jedną jego butelkę trzeba zapłacić 275 tys. dolarów. Wiąże się z nim ciekawa historia, albowiem ten słynny szampan miał zapełnić piwnice cara Mikołaja II. Został on wysłany drogą morską, jednak okręt zatonął u wybrzeży Finlandii w 1916 roku. Po 81 latach, w 1997 roku specjalnej ekipie udało się dostać do wnętrza statku, w którego ładowni odkryto 200 nienaruszonych butelek szampana. Było to niczym odkrycie złoża złota. Natychmiast moskiewski hotel Ritz-Carlton wykupił od znalazcy wszystkie butelki. Od tego czasu zamożni goście hotelowi mogą zamówić dla siebie alkohol, który kosztuje niemałą fortunę. Drugi w kolejności szampan Pernod-Ricard Perrier-Jouet kosztuje „jedynie” 50 tysięcy dolarów.

1947 Cheval-Blanc – 304 tysiące dolarów

Pochodzące z 1947 roku Chateau Cheval Blanc stworzone zostało we francuskim Saint Emilion. Zdaniem wielu jest to najlepsze wino, jakie kiedykolwiek powstało. Idealne warunki słoneczne w 1947 roku nadały temu trunkowi niezwykłego smaku, aromatu i koloru. Najlepsi eksperci byli w stanie wystawić mu maksymalną ocenę w 100-stopniowej skali! Większość wina została skonsumowana w zaledwie 5-6 lat po premierze, dlatego pozostałe butelki traktowane są niczym białe kruki. Jedna butelka o pojemności 6 litrów sprzedana została na aukcji za ponad 300 tysięcy dolarów!

Screaming Eagle Cabernet Sauvignon – 500 tysięcy dolarów

Najdroższym kiedykolwiek sprzedanym winem jest pochodząca z 1992 roku sześciolitrowa butelka Screaming Eagle Cabernet Sauvignon. Jest to trunek stworzony w ekskluzywnej winnicy w kalifornijskim Oakville. Zatrudniani są w niej najlepsi specjaliści, dzięki którym wina spod ich ręki są niezwykle cenione wśród koneserów. Jeden z nich podczas aukcji charytatywnej w 2000 roku zapłacił aż pół miliona dolarów za 6-litrową butelkę. Warto dodać, że w najistotniejszej skali Parkera wino to zostało ocenione na aż 99 gwiazdek.[Best_Wordpress_Gallery id=”234″ gal_title=”Galeria -Najdroższe wina świata”]