Whisky to jeden z najbardziej popularnych alkoholi wysokoprocentowych na świecie. Produkowany jest przede wszystkim w Szkocji, Irlandii, USA i Kanadzie. Ten szlachetny napój powstaje z destylacji zacieru zbożowego i długi czas leżakuje w dębowych beczkach. Tam nabiera smaku, aromatu i charakteru. W czasie oczekiwania w ogromnych drewnianych zbiornikach przybiera także na wartości. Przyjrzyjmy się temu, jakie najdroższe jego odmiany sprzedane zostały kiedykolwiek na świecie.

The Macallan 1939 – 6,3 tysiąca funtów

Ten niezwykle zacny, wykwintny napój dla najbardziej wybrednych smakoszy długo czekał na to, by znaleźć się w ich piwnicach. Pierwszy raz rozlany został do szklanych pojemników w 1979 roku. Oznacza to, że od momentu umieszczenia klarownego zacieru w beczkach aż do chwili, gdy trafił do butelki, minęło 40 lat. Kolejna duża edycja napoju była butelkowana w 2002 roku. Otrzymała wówczas nazwę Fine&Rare i znalazły się w niej wszystkie najznakomitsze trunki stworzone kiedykolwiek w legendarnej destylarni. Krok ten podjęto, by upewnić się, że najwyższej jakości alkohol nie stracił przez lata na swej znakomitej konsystencji i smaku. Każdy, kto spróbuje napoju, będzie mógł rozkoszować się smakami drewna i torfu połączonymi ze szlachetnymi nutami suszonych owoców i karmelu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”249″ gal_title=”Galeria -Najdroższe whisky na świecie”]

Dalmore 1948 – 32 tysiące funtów

Blisko 70-letnia, niemal już legendarna edycja whisky produkowana w górzystych rejonach północnej Szkocji jest z wszech miar wyjątkowa. Na czym polega jej unikatowość? Przede wszystkim na tym, że przez cały czas, począwszy od drugiej połowy lat 40., wyprodukowano tylko 12 butelek tego wspaniałego alkoholu. Jedna z nich zakupiona została przez niebotycznie bogatego biznesmena. W 2005 roku, przebywając w jednym z brytyjskich hoteli, zakupił on butelkę trunku za cenę opisaną w nagłówku. Chciał tym samym uczcić chwile spędzone ze swoimi przyjaciółmi. Całe to wydarzenie obrosło wręcz legendą. Do dziś przypomina się opowieść o tym, że z przyjemności delektowania się drogim alkoholem mógł skorzystać także barman obsługujący wówczas majętnego klienta.

Dalmore Trinitas – 100 tysięcy funtów

Pozostając geograficznie w tym samym co wcześniej rejonie, skupimy się na napoju wyjątkowym. Łączy on w sobie destylaty powstałe w latach 1868-1939. Tym samym pozwala smakoszom na odbycie podróży w czasie i daje szansę na rozkoszowanie się zacierami powstałymi jeszcze w XIX wieku. Są one tym bardziej unikatowe, że ich ilość pozwoliła na to, by finalnie bursztynowym płynem napełnić jedynie trzy, niezwykle strojne i jedyne w swoim rodzaju, okolicznościowe karafki. Zanim mogły być one przeznaczone na sprzedaż, spoczywający w nich smakołyk poddany był specjalnym procedurom. Przez ostatnie 10 lat dojrzewał w specjalnej beczce powstałej z białego, amerykańskiego dębu. Deski z niego pozyskane nasączone zostały uprzednio dwoma niezwykle drogocennymi rodzajami sherry. To właśnie one nadały całości słodkiego posmaku rodzynek. Została ona wzbogacona o aromaty kolumbijskiej kawy, orzechów i gorzkiej pomarańczy.

Macallan „M” – 508 tysięcy funtów

Wymieniona kwota nie jest żartem. Są na świecie smakosze, którzy za najlepszą whisky są w stanie zapłacić fortunę. Potwierdzeniem tych słów jest działanie pewnego Amerykanina. W trakcie charytatywnej aukcji, która organizowana była w Hongkongu, dał się ponieść fantazji. Za niezwykle drogocenny i unikatowy trunek był gotów zapłacić każdą cenę. Zdawał sobie też sprawę z tego, że całość podana była w atrakcyjnym, oryginalnym opakowaniu. Za jego zaprojektowanie odpowiedzialna była legendarna francuska firma Lalique. Właśnie ona zaprojektowała 6-litrowe karafki, których piękno docenił niezwykle zamożny mieszkaniec USA.

105 Year Old Master of Malt – 1,1 miliona funtów

Najdroższa na świecie whisky wyprodukowana została w 1905 roku. Przez ponad 100 lat leżała w wiśniowej beczce. W swojej piwnicy przechowywał ją szkocki historyk, Allie Sisell. To właśnie dzięki niemu ten niezwykły, bursztynowy płyn otrzymał tę niepowtarzalną, wyróżniającą się nazwę. Unikalna jest zresztą nie tylko ona. Oryginalny jest również smak opisywanego alkoholu. Na jego poznanie mogą pozwolić sobie jednak tylko nieliczni.

Wyjątkowe, unikalne alkohole zarezerwowane są dla bardzo wąskiej grupy odbiorców. Na ich spożywanie mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Warto jednak przekonać się o tym, jakie diamenty światowych destylarni są obecne na rynku. Może kiedyś przypadnie komuś w udziale zasmakować w tych ekskluzywnych trunkach?

Alkohole

polecane
niedostępny
  • Producent: Morrison Bowmore Distillery Ltd 
  • Rodzaj: whisky 
polecane
niedostępny
  • Producent: William Grant & Sons 
  • Rodzaj: whisky 
polecane
niedostępny
  • Producent: George Ballantine & Son Ltd. 
  • Rodzaj: whisky 
polecane
niedostępny
  • Producent: Aberfeldy 
  • Rodzaj: whisky