Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje nakręcenie teledysku? Oglądanie w telewizji lub w sieci wideoklipów stało się czymś powszechnym i codziennym. Z reguły nakręcenie takiego materiału nie wymaga dużego budżetu. Pojawiły się jednak w historii takie produkcje, które kosztowały krocie. Można je spokojnie porównać z niektórymi niezależnymi filmami, które miały swą premierę w ostatnich latach. Oto najdroższe teledyski w historii.

Puff Daddy feat. The Notorious B.I.G. & Busta Rhymes – Victory

Trzeba przyznać, że Puff Daddy miał rozmach. Nakręcony wiele lat temu teledysk kosztował 2,7 miliona dolarów. Jeśli uwzględnimy stopę inflacji, to dziś wydano by na niego 4 miliony! Jest to między innymi teledysk, na którym uwiecznione zostały jedne jedne z ostatnich wersów Notoriousa B.I.G. Oprócz samych muzyków występują tutaj aktorzy: Dennis Hopper i Danny DeVito. Zmarły Notorious B.I.G. zaprezentowany został w teledysku dzięki technice komputerowej. Sam klip osnuty jest wokół tematyki ucieczki. Nie brakuje tutaj eksplozji, helikopterów, pościgu.

Busta Rhymes & Janet Jackson – What’s It Gonna Be?!

Kolejny drogi teledysk na liście został wyreżyserowany przez tego samego twórcę, czyli Hype’a Williamsa. Jest to zapewne jeden z najbardziej krzykliwych i do tego ekstrawaganckich teledysków w historii. Wykorzystanie wielu efektów komputerowych i spektakularnej scenografii pochłonęło spory budżet, który zamknął się w kwocie 2,5 miliona dolarów. Dziś jest to ponad 4 miliony! Trudno odnaleźć tutaj fabułę – ma być po prostu błyszcząco i efektownie!

MC Hammer – 2 Legit 2 Quit

Któż z nas nie kojarzy słynnej piosenki Can’t touch this?! MC Hammer ma na swym koncie także wiele innych utworów, a jeden z wideoklipów do nich zapisał się w historii jako całkiem drogi. Nakręcony za 2,5 miliona dolarów dziś kosztowałby ponad 4,3 miliona! Występuje w nim wielu znanych w owym czasie aktorów, a także legenda soulu, James Brown. Na potrzeby teledysku wynajęto spore studio filmowe, przygotowano kilka olbrzymich scenografii oraz zatrudniono kilka zespołów tanecznych, które stworzyły ogromne widowisko. Całość uzupełnia pewien smaczek z Michaelem Jacksonem. Teledysk trwa aż 14 minut!

Michael Jackson – Bad

Michael Jackson jest osobą, która nie tylko zmieniła oblicze muzyki pop, lecz także zrewolucjonizowała podejście do teledysków. To właśnie jego Thriller zapoczątkował modę na teledyski fabularne. Nie inaczej było z utworem Bad. Tutaj kolejna ciekawa sprawa. Mało komu udaje się zatrudnić do produkcji muzycznych znanych twórców filmowych. Tymczasem autorem tego klipu jest sam Martin Scorsese. Poza tym w teledysku wystąpił Wesley Snipes, który był wtedy dopiero u progu swej wielkiej kariery. W latach 80. materiał ten kosztował 2,2 miliona dolarów, co dziś oznacza kwotę dwukrotnie wyższą!

Guns’n’Roses – Estranged

Teledysk zepsołu Guns’n’Roses jest jednym z najdroższych w historii. Oficjalnie podano, że kosztował 4 miliony dolarów, choć kwota ta mogła być znacznie wyższa. Dziś po uwzględnieniu inflacji jest to ponad 6,5 miliona dolarów! Klip trwa blisko 10 minut i ukazuje sceny z trasy koncertowej, zdjęcia podwodne, kręcone z powietrza, motyw zerwania wokalisty z narzeczoną. Dziś całość jednak nie robi aż tak wielkiego wrażenia.

Michael Jackson – Black Or White

Spotkanie się na jednym planie Króla Popu z Kevinem, który tym razem nie został sam w domu, musiało zwiastować wielki sukces. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej efektywnych i popularnych teledysków lat 90. Wykorzystano tutaj wielu statystów, rożne plany zdjęciowe, a także technikę morfingu polegającą na przekształcaniu obrazu. W teledysku ma ona miejsce pod koniec, kiedy twarze poszczególnych osób są błyskawicznie zmieniane, co dało niezwykle ciekawy efekt. Wtedy kosztował 4 miliony dolarów, dziś twórców kosztowałby 7 milionów!

Madonna – Bedtime Story

Madonna zapisała się w historii nie tylko z powodu wielu hitów i kontrowersji, lecz też najdroższych teledysków. Trzy najbliższe pozycje na liście to właśnie jej klipy. Bedtime Story stanowi prawdziwą perełkę, jeden z najlepiej zrealizowanych teledysków w historii. Przez pewien czas wyświetlany był nawet w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej. Klip stworzono między innymi na klasycznej taśmie filmowej 35 mm, a premiera miała miejsce w 3 kinach! Nie brak tutaj wielu artystycznych i surrealistycznych elementów, tańczących derwiszy, oryginalnych ujęć. Koszt teledysku wyniósł 5 milionów dolarów, co dziś równa się 7,8 mln!

Madonna – Die Another Day

Jest to drugi pod względem kosztów wideoklip, który został nakręcony w XXI wieku. Piosenka ta stanowiła motyw przewodni do 20. filmu o przygodach Jamesa Bonda, w którym również wystąpiła Królowa Popu. Teledysk ten przedstawia historię porwanej tajnej agentki, która zmuszona jest do walki z przeciwieństwem samej siebie. Mimo efektownego pojedynku między dwiema Madonnami trudno szukać w klipie elementów, które sugerowałyby, że kosztował on 6,1 miliona dolarów (dziś 8 milionów).

Madonna – Express Yourself

Jeśli za kręcenie teledysku bierze się David Fincher, autor filmu Siedem, to możemy być pewni, że będzie to interesujące dzieło. Nakręcony w 1998 roku teledysk ewidentnie nawiązuje do kultowego dzieła z 1927 roku, czyli Metropolis Fritza Langa. Madonna występuje tutaj zarówno w żeńskiej, jak i męskiej roli. Ogromne scenografie i wielość ujęć wpłynęły na fakt, że jest to obecnie trzeci najdroższy teledysk w historii, który kosztował 5 milionów dolarów (dziś 9,5 mln).

Lady Gaga – Judas

Zastanawialiśmy się, czy umieścić ten teledysk na pierwszym czy drugim miejscu. Postanowiliśmy jednak nie odbierać palmy pierwszeństwa Michaelowi Jacksonowi. Jest to najdroższy teledysk XXI wieku, który pochłonął budżet przekraczający 10 milionów dolarów. Lady Gaga niczym Madonna lubi kontrowersje, gdyż w tym wypadku wzięła na warsztat biblijną historię, w której wciela się w postać Marii Magdaleny. W teledysku między innymi przemierza autostradę wraz z gangiem motocyklowym. Nie brakuje tu efektownych scenografii i tanecznych choreografii. Gdybyśmy wzięli pod lupę wszystkie teledyski tej artystki, to zapewne wyszedłby z tego budżet na całkiem spory film.

Michael Jackson & Janet Jackson – Scream

Od lat niezmiennie na pierwszym miejscu znajduje się teledysk rodzeństwa Jackson. Jeśli weźmiemy pod uwagę inflację, to kosztował on aż 11 milionów dolarów. Jest to dosyć kontrowersyjna kwota. Przede wszystkim klip trwa tylko 5 minut i brak w nim oszałamiających scen czy efektownej scenografii. W 1995 roku wydano na niego 7 milionów. Uznany został za jeden z najważniejszych klipów XX wieku.