Większość z nas pija szampana tylko z okazji świętowania nowego roku lub też na specjalnych uroczystościach, jak wesela czy okrągłe rocznice urodzin. Tymczasem są miłośnicy tego trunku, którzy uwielbiają raczyć się nim o każdej porze roku. Ponadto są skłonni za niego zapłacić całkiem spore, a nawet niebotyczne sumy. Oto najdroższe szampany świata!

Moët & Chandon Bicentenary Cuvée Dry Imperial 1943

Moët & Chandon to słynna winnica, która została założona w 1743 roku przez Claude’a Moëta. Obecnie posiada aż 1000 hektarów powierzchni, co czyni ją jedną z większych we Francji. Każdego roku firma ta produkuje 26 milionów butelek szampana! Jest znana z tego, że jest bezpośrednim dostawcą tego trunku dla brytyjskiego dworu królewskiego. Wersja szampana z 1943 roku została wydana specjalnie dla uczczenia 200. rocznicy Domu Szampańskiego. Cena jednej butelki to około 4200 złotych.

Krug Brut David Sugar Engraved „Quail Design in Flowering Tree”

Zazwyczaj długa nazwa trunku wiąże się z jego szlachetnością oraz dużą ceną. Tak też jest w tym przypadku. Od lat szampany marki Krug są jednymi z najbardziej cenionych na rynku. Opisywana butelka pochodzi z limitowanej edycji. Na jej odwrocie wygrawerowany został wizerunek przepiórki siedzącej na kwitnącym drzewie. Szampan ten stworzony został z wyselekcjonowanych szczepów Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier. Jego cena to jedyne 7300 złotych.

Dom Pérignon by Karl Lagerfeld

Znana marka Dom Pérignon w 1998 roku zatrudniła znanego projektanta mody Karla Lagerfelda, aby ten stworzył specjalnie dla niej butelkę dla limitowanej edycji szampana. Powstała dzięki temu bardzo stylowa butelka, która wraz z zawartością warta jest 8200 złotych.

Krug Private Cuvée

Kolejny na naszej liście Krug. Jest to trunek o niezwykle interesującej historii. Powstał on bowiem w 1915 roku, czyli ponad 100 lat temu! Jest on wynikiem pracy Jeanne Krug, która pod nieobecność walczącego na wojnie męża, zarządzała zakładem produkcyjnym. Dzięki temu powstało prawdziwe cudo, które jest chwalone przez wiele osób za wyjątkowy smak i aromat. Koszt jednej butelki to około 8400 złotych.

Boërl & Kroff Brut Rose

Szampan marki Boërl & Kroff został stworzony w 1995 roku. Odpowiada za niego Michel Drappier, który specjalnie na potrzeby tej limitowanej edycji wydzielił jeden akr swej działki pod uprawę winogron. Dzięki temu trunek ten powstał z wyselekcjonowanych winogron, jak Pinot Meunier i Pinot Noir. Mała ilość zbiorów wpływa też na fakt, iż jest on rzadziej spotykany w sprzedaży. Cena za jedną butelkę wynosi około 9200 złotych.

Moët & Chandon Dom Pérignon White Gold

Jest to kolejna kolekcjonerska edycja szampana Dom Pérignon. Tym razem szlachetny trunek został zamknięty w unikatowej butelce platerowanej białym złotem. Dodatkowo laserowo wygrawerowano na niej logo marki. Cena wynosi tylko 10 300 dolarów.

Boërl & Kroff Brut

Jest to kolejny szampan marki Boërl & Kroff w naszym zestawieniu. Sprzedawany jest on w unikatowym pudełku z lakierowanego drewna, a butelka po otwarciu musi być chłodzona w specjalnie do tego zaprojektowanym wiaderku. Cena za jeden taki trunek wynosi około 10 500 złotych. Ponadto istnieje możliwość zakupienia 30-litrowej butelki za ponad 350 tysięcy złotych.

Krug Clos d’Ambonnay

W tym zestawieniu jest to prawdziwy unikat. Szampan ten tworzony jest tylko z jednej odmiany winogron – Pinot Noir i do tego tylko z jednego rocznika – 1998. Produkowany jest on w winnicy Clos d’Ambonnay. W niezwykle stylowej i charakterystycznej czarnej butelce znajduje się szampan o nutach korzennych, prażonych migdałów i owoców leśnych. Jednak butelka warta jest 11 300 dolarów.

Moët & Chandon Dom Pérignon Charles & Diana 1961

Mamy tutaj doi czynienia z szampanem okolicznościowym. Dom Perignon w 1981 roku został specjalnie wybrany jako oficjalny szampan na ślub Lady Diany Spencer i księcia Karola. Był to dwudziestoletni szampan, który nawiązywać miał do roku urodzenia przyszłej księżnej. Specjalnie na tę uroczystość został on przyozdobiony insygniami. Po latach wznowiono edycję tego specjalnego trunku, a jego cena oscyluje w granicach 18 tysięcy złotych.

 

Przechodzimy teraz do butelek, które z reguły sprzedane były tylko na licytacjach lub można je nabyć w ściśle określonym miejscu za niebotyczne kwoty.

Louis Roederer Cristal Brut 1990 “Methuselah”

Cristal Brut 1990 „Matuzalem” to pochodząca od słynnej marki Cristal 6-litrowa butelka, która w 2005 roku została sprzedana na aukcji Sotheby w Nowym Jorku za około 60 tysięcy złotych. Do dziś szampany Cristal uchodzą za towar dla elit, a gwiazdy filmowe i muzyczne potrafią na imprezach wydawać na niego krocie.

Dom Perignon 1995 White Gold Jeroboam

Jest to limitowana edycja szampana, która sprzedawana jest w 3-litrowej butelce. Dom Perignon Jeroboam Białe Złoto znany jest przede wszystkim z gustownego opakowania, albowiem butelka wykonana została między innymi z białego złota. Przez to samo opakowanie jest bardziej cenne od zawartości. Jednak taka butelka kosztuje około 136 tysięcy złotych.

Pernod-Ricard Perrier-Jouet

Czas na podium. Na jego najniższym stopniu znalazł się Pernod Ricard-Perrier-Jouet. Stanowi on jeden z najdroższych i najbardziej poszukiwanych szampanów na świecie. Według niepotwierdzonych informacji wyprodukowano zaledwie 100 zestawów po 12 butelek. Liczba niewiele ponad tysiąca egzemplarzy tego trunku sprawia, że jeden szampan wart jest aż 170 tysięcy złotych.

1907 Heidsieck

Jest to drugi najdroższy szampan na świecie, choć pod względem samej zawartości znajdować się powinien na pierwszym stopniu podium. Szampan ten posiada niezwykle ciekawą historię. Otóż w 1916 roku został wysłany statkiem do Rosji, gdzie miał zapełnić piwnice cara Mikołaja II. W czasie transportu statek jednak zatonął u wybrzeży Finlandii. Po 81 latach, w 1997 roku, wrak okrętu został odnaleziony, a w jego ładowni natknięto się na 200 nienaruszonych butelek. W bardzo szybkim czasie wszystkie butelki zostały zakupione przez moskiewski hotel Ritz-Carlton. Jego goście mogą zamówić butelkę tego trunku za 275 tysięcy dolarów, czyli ponad 1,1 miliona złotych!

Goût de Diamants

Na pierwszym miejscu mamy szampan, w którym najważniejsze jest opakowanie. Tworzony jest on w winnicy Champagne Chapuy w samym sercu Szampanii. Składa się z unikatowej kompozycji winogron, dzięki czemu trunek charakteryzuje się oryginalnym i wyjątkowym smakiem. Każda butelka ozdobiona jest 18-karatowym białym złotem oraz kryształem Swarovskiego. Najdroższa butelka – o cenie 8 milionów złotych – posiada 19-karatowy brylant![Best_Wordpress_Gallery id=”254″ gal_title=”Galeria -Najdroższe szampany świata”]

Alkohole

polecane
od 119 zł
  • Producent: Moët & Chandon 
  • Rodzaj: szampan 
polecane
niedostępny
  • Producent: Nicolas Feuillatte 
  • Rodzaj: szampan 
polecane
od 1 745 zł
  • Producent: Krug 
  • Rodzaj: szampan 
polecane
niedostępny
  • Producent: Moët & Chandon 
  • Rodzaj: szampan