Co robi milioner, żeby żyć w luksusie? Kupuje najczęściej drogie wille i samochody. Co w takim wypadku robią miliarderzy? Otóż dla wielu z nich życie przyziemne staje się trochę nudne, dlatego też decydują się na własne samoloty. I nie mowa tu o lekkich modelach typu Cessna, lecz odrzutowcach wypełnionych luksusem i przepychem. Oto najdroższe prywatne samoloty na świecie.

Boeing Biznes Jet 2 – 73 miliony dolarów

Właścicielem tego samolotu jest Mukesh Ambani, najbogatszy człowiek w Indiach. Firma Boeing od ponad 20 lat tworzy specjalne wersje samolotów przeznaczonych do prywatnego użytku. Obok małych odrzutowców w jej ofercie dostępne są także większe modele. Jednym z nich jest właśnie Biznes Jet 2. Wyposażony został on między innymi w salę konferencyjną oraz prywatny apartament z sypialnią i łazienką. To prawdziwy latający hotel.

Boeing 737 Business Jet – 80 milionów dolarów

Jest to kolejny Boeing przeznaczony do prywatnego użytku. Maszyna ta jest nam raczej dobrze znana, gdyż model 737 wykorzystywany jest przez tańsze linie lotnicze, firmy czarterowe czy nawet większych przewoźników. W tym wypadku jednak zamiast dużej liczby pasażerów może zabrać na pokład jedynie 19 osób. Na jednym tankowaniu jest w stanie przelecieć około 10 tysięcy kilometrów bez lądowania. Wyposażony jest między innymi w salę konferencyjną, telewizory HD, system dźwięku przestrzennego, łazienki, kuchnię. Jego właścicielem jest anonimowy amerykański biznesmen.

Boeing 757 – 100 milionów dolarów

Następny na liście jest jeden z najbardziej popularnych samolotów ostatnich kilku miesięcy, czyli prywatny samolot Donalda Trumpa. Amerykański miliarder i od niedawna prezydent USA odkupił ten samolot w 2011 roku od współwłaściciela Microsoftu – Paula Allena. Jest to przerobiona cywilna wersja Boeinga 757-200. Dostępna jest dla 43 pasażerów. Samolot wyposażony jest w luksusowe łóżka, biura, jadalnię, salę kinową. Wnętrze zostało wykończone najlepszymi i najdroższymi materiałami, jak choćby białą skórą, meblami ze szlachetnego drewna, wieloma elementami z 24-karatowego złota. Ciekawe, czy Trump zrezygnuje z tego modelu na rzecz bezpiecznego, lecz nie tak stylowego Air Force One.

Gulfstream III – 125 milionów dolarów

Tyler Perry to amerykański aktor, którego raczej za bardzo możemy nie kojarzyć z większych ról. Nie przeszkodziło mu to jednak w kupnie prawdopodobnie najdroższego najmniejszego prywatnego odrzutowca. Gulfstream III to model opracowany na przełomie lat 70. i 80., który do dziś używany jest w wojsku i przez wielu oficjeli na świecie. Model zakupiony przez aktora to prawdziwy teatr w przestworzach. Jest to jeden z najbardziej naszpikowanych elektroniką samolotów cywilnych na świecie. Posiada między innymi 42-calowe ekrany, profesjonalne nagłośnienie i zestaw kina domowego (raczej podniebnego).

Boeing 767 33A/ER – 150 milionów dolarów

Roman Abramowicz znany jest jako rosyjski miliarder oraz właściciel klubu piłkarskiego Chelsea. Jako ktoś z pokaźnym majątkiem i typowym rosyjskim wystawnym stylem życia nie mógł sobie odmówić kupna prywatnego samolotu. Ten długodystansowy model Boeinga przerobiony został tak, iż mieści w sobie jedynie 30 pasażerów. Dba o nich między innymi specjalny system antyrakietowy. Samo wnętrze maszyny wykończone zostało drzewem kasztanowca i ozdobione złotem. Miliarder do tego ochrzcił swoje cacko jako Bandit. Niektóre źródła podają, że ostateczna cena mogła przekroczyć nawet 170 milionów dolarów.

Boeing 747-81 VIP – 153 miliony dolarów

Kolejny na liście Boeing, lecz tym razem słynny Jumbo Jet 747 w wersji VIP, zamówiony został w 2007 roku przez Josepha Lau. Jest to magnat nieruchomości z Hongkongu. Jego samolot oczywiście w całości został dostosowany do luksusowych podróży. Na pokładzie znalazło się także miejsce na drogie samochody, z którymi miliarder lubi podróżować.

Boeing 747-400 – 220 milionów dolarów

Ten Jumbo Jet wybrany został z kolei przez księcia Al-Waleeda bin Talala, członka saudyjskiej rodziny królewskiej. Zakupiony w 2003 roku samolot został dostosowany do specyficznych wymagań księcia. Posiada w sobie między innymi dwie luksusowe sypialnie, stół dla 14 osób, a także tron umieszczony w środku samolotu. Jedenaście stewardes na pokładzie dba przez całą podróż o komfort właściciela Boeinga.

Boeing 747-430 – 233 miliony dolarów

Jest to samolot należący do sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha. Według oficjalnych informacji sułtan zakupił Boeinga za około 100 milionów dolarów, jednak koszt jego modernizacji i wyposażenia pochłonął kolejne 133 miliony. Dzięki temu popularny Jumbo Jet jest jednym z największych luksusowych samolotów na świecie. Zaopatrzony został między innymi w pokój dzienny, sypialnię z łazienką, sporo elektroniki, a całość wypełniona jest złotymi i kryształowymi ozdobami.

Airbus A340-300 – 350/500 milionów dolarów

Pierwszy Airbus na naszej liście i od razu wylądował na drugim miejscu. Jest to samolot należący do Aliszera Ashmanova, najbogatszego człowieka w Rosji. Model ten w pierwotnej postaci kosztował 240 milionów, jednak dokonane modernizacje sprawiły, że jego cena mógł wynieść nawet 500 milionów dolarów! Oczywiście samolot został elegancko i luksusowo wyposażony, a prace nad tworzeniem wnętrza prowadziło wielu znanych projektantów. Wiadomym jest, iż posiada on specjalne wyposażenie chroniące model przed gorszymi warunkami atmosferycznymi czy atakami. Człowiek ten może się cieszyć większym luksusem w powietrzu niż Władymir Putin!

Airbus A380 – 500 milionów dolarów

Na pierwszym miejscu obecnie plasuje się największy pasażerski samolot na świecie. Jego właścicielem jest saudyjski książę Al-Waleed bin Talal. Tylko sama cywilna wersja A380 kosztuje około 400 milionów. Za pozostałe 100 książę dostosował samolot do własnych potrzeb. Samolot wyposażony został między innymi w miejsce parkingowe dla Rolls-Royce’a, małą salę koncertową dla 10 gości, prywatne SPA, restaurację. Specjalnie dla saudyjskiego księcia zainstalowano czerwony dywan, który automatycznie wysuwa się z samolotu.[Best_Wordpress_Gallery id=”239″ gal_title=”Galeria -Najdroższe prywatne samoloty na świecie”]