Alkohol jest czymś, co towarzyszy ludzkości już od wielu tysięcy lat. Do dziś korzystamy z wielu dawnych receptur, dzięki czemu możemy cieszyć się znakomitym smakiem piwa, whisky, wina, szampana czy wódki. Kiedy wydajemy kilkaset złotych na alkohol, to może się nam wydawać to całkiem sporą kwotą. Zazwyczaj tak jest, istnieją jednak na rynku najdroższe alkohole, których cena to co najmniej kilkaset tysięcy dolarów za butelkę. Oto nasze zestawienie najdroższych alkoholi na świecie.

1907 Heidsieck. Butelka – 275 tys. dolarów

Jest to najdroższy szampan na świecie, a za jedną butelkę trunku trzeba zapłacić 275 tys. dolarów. Szampan ten zapełnić miał piwnice cara Mikołaja II. W czasie transportu w 1916 roku statek jednak zatonął u wybrzeży Finlandii. W 1997 roku, po 81 latach, udało się odnaleźć wrak statku, gdzie odkryto 200 nienaruszonych butelek umieszczonych bezpiecznie w ładowni. Wszystkie zostały natychmiast wykupione przez moskiewski hotel Ritz-Carlton. Od tej pory najzamożniejsi goście hotelowi mogą zakupić dla siebie butelkę za 275 tysięcy dolarów. Dla porównania – limitowany Dom Perignon 1995 White Gold Jeroboam kosztuje „jedynie” 40 tysięcy dolarów.

The Macallan 64 Year Old. Butelka – 460 tys. dolarów

Jest to niezwykle droga butelka szkockiej whisky, która pochodzi z beczki z hiszpańskich dębów wypełnionej trunkiem w 1946 roku. Jest ona najstarszym ze wszystkich trunków pochodzących z destylarni Macallan. Whisky została sprzedana w 2010 roku na aukcji za 460 tysięcy dolarów, a całość tej kwoty została przekazana na cele charytatywne. Być może w przyszłości destylarnia zaskoczy nas kolejną perełką. To jednak nie najdroższa butelka whisky w historii. Wcześniej 105 Year Old Master of Malt sprzedana została za 1,4 miliona dolarów, a Isabella’s Islay za 6,2 miliona. W przypadku tej drugiej nie liczył się jednak sam smak whisky, lecz butelka, na którą składało się 8500 diamentów, 300 rubinów i prawie dwie sztabki białego złota.

Screaming Eagle Cabernet Sauvignon. Butelka – 500 tys. dolarów

Pochodząca z 1992 roku sześciolitrowa butelka Screaming Eagle Cabernet Sauvignon została sprzedana na aukcji charytatywnej za pół miliona dolarów. W stustopniowej skali Parkera wino to zostało ocenione na aż 99 gwiazdek, więc nic dziwnego, iż pewien koneser był w stanie zapłacić tak dużo za ten trunek. Wino wyprodukowane zostało w ekskluzywnej winnicy w kalifornijskim Oakville, gdzie tworzone są limitowane edycje znakomitych roczników.

Mendis Coconut Brandy. Butelka – 1 mln dolarów

Jest to wyjątkowa brandy dla miłośników tego trunku. Co jest w niej takiego niezwykłego? Otóż jest ona pierwszą na świecie oficjalnie sprzedawaną brandy z orzechów kokosowych. Jest wytwarzana według tajemnej receptury oraz przez długi czas leżakuje w beczkach. Cena jednej takiej butelki wynosi milion dolarów. Jej nabywcy mogą liczyć w gratisie na luksusową wycieczkę na Sri Lankę oraz otrzymują butelkę własnoręcznie podpisaną przez W.M. Mendisa, właściciela destylarni.

Diva Premium Vodka. Butelka – 1 mln dolarów

Jest ona jedną z najdroższych wódek na świecie, a jej cena wynosi 1 060 000 dolarów. Tworzona jest na bazie naturalnej źródlanej wody, filtrowanej przez węgiel drzewny skandynawskiej brzozy. Ponadto w procesie produkcji jest ona także przepuszczana przez kruszone diamenty i klejnoty, co nadaje jej jeszcze lepszego smaku i krystalicznego wyglądu. Dodatkowo każda butelka tej wódki ozdobiona jest kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi. Znajduje się w niej 48 szlachetnych i półszlachetnych kamieni takich jak: topaz, cyrkonia, różowy turmalin, ametyst, cytryn. Na specjalne życzenie kombinacja kamieni może być dobierana dla indywidualnego klienta.

Podobna wódka wytwarzana jest w Polsce. Diaka jako pierwsza przepuszczana była przez diamenty. W porównaniu jednak do szkockiego producenta, polscy twórcy nie zdecydowali się na umieszczanie wewnątrz butelki kamieni szlachetnych.

Russo-Baltique Vodka. Butelka – 1,5 mln dolarów

Jest to najbardziej ekskluzywna wódka pochodząca z krajów byłego ZSRR, które przecież słynęło (jak Polska) z mocnego i krystalicznie czystego trunku. Produkowana jest ona na Łotwie. Często uważa się butelkę tej wódki za prawdziwe dzieło sztuki. Wykonana jest ze złotych monet z początkowych lat XX wieku, a nakrętka stworzona została z białego i żółtego złota i jest dodatkowo wysadzana diamentami.

Henri IV Dudognon Heritage. Butelka – 2 mln dolarów

W tym wypadku mamy do czynienia z alkoholem, w którym samo opakowanie jest o wiele bardziej cenne aniżeli sam trunek. Jest to koniak tworzony od 1776 roku z mieszanki trzech rodzajów białych winogron. W dalszej fazie jest on podwójnie destylowany oraz przechowywany przez co najmniej sto lat w specjalnie do tego przygotowanych beczkach. Koniak ten po upływie stulecia jest przelewany do specjalnych butelek, które zostały wykonane przez jubilera Jose Davalosa. Pojedyncza butelka waży aż 8 kilogramów, pokryta jest 4-karatowym złotem, platyną, a także ponad sześcioma tysiącami drobnych diamentów.

Tequila Ley Pasión Azteca. Butelka – 3,5 mln dolarów

Jest to najdroższa butelka świata, która wyceniana jest na 3,5 mln dolarów. Jak w przypadku poprzedniego trunku, również i tutaj wartość opakowania przewyższa samą cenę alkoholu. Jest to produkt pochodzący z destylarni Hacienda La Capilla w Los Altos. Za butelkę odpowiada artysta, Alejandro Gomez Oropez, który umieścił na niej 4 kilogramy platyny i srebra oraz 6000 diamentów. Ponoć nad samą butelką pracuje 30 różnych lokalnych rzemieślników.

Billionaire Vodka. Butelka – 3,75 miliona dolarów

Jest to oficjalnie najdroższa wódka na świecie. Jedna butelka kosztuje „zaledwie” 3,75 miliona dolarów. Pochodzi ona od firmy Leon Luxury Conjunto i sprzedawana jest w butelce o pojemności pięciu litrów. Jest oferowana w wersji białej i purpurowej. Każda z nich zaopatrzona jest aż w 3 tysiące diamentów. Trunek z kolei wytwarzany jest z pszenicy, a następnie destylowany i filtrowany za pomocą prawdziwych diamentów.

Diamenty zamiast alkoholu

Jak można zauważyć, praktycznie od ceny jednego miliona dolarów mamy do czynienia z trunkami, których butelki są więcej warte aniżeli sam alkohol. Rekordowy pod tym względem w historii jest pewien likier pochodzący z Włoch. D’Amalfi Limoncello Supreme sprzedane zostało za aż 44 mln dolarów! Ten cytrusowy likier zamknięty został w butelce zaprojektowanej przez Stuarta Hughesa, będącego jednym z najlepszych i najdroższych jubilerów świata. Na szyjce butelki znajdują się diamenty o masie 13 karatów, a u jej dolnej części umieszczony został 18,5 karatowy diament.

 

 

 [Best_Wordpress_Gallery id=”207″ gal_title=”Galeria -Najdroższe alkohole na świecie”]