Doczekaliśmy się czasów, kiedy praktycznie każdy z nas posiada kamerę w swym smartfonie czy aparacie kompaktowym. Ponadto sporym powodzeniem cieszą się małe i poręczne kamery sportowe. Mimo wszystko nadal znajdą się osoby, które w celach czysto amatorskich lub bardziej profesjonalnych potrzebują kamer cyfrowych. Poręczne modele mogą służyć nagrywaniu wspomnień z wakacji, codziennych sytuacji, filmów na YouTube czy też materiałów promocyjnych. Oto najciekawsze kamery cyfrowe na rynku.

Sony FDR-AXP33

Kamera FDR-AXP33 to wyjątkowy model ze stabilizatorem obrazu Balanced Optical SteadyShot. Bardzo dobrze ogranicza skoki obrazu i jego zamazywanie się. Kamera ta oferuje nagrywanie w rozdzielczości 4K Ultra HD (3840×2160), w wyniku czego idealnie nadaje się nie tylko do amatorskich wyzwań. Jej ogromną zaletą jest także wbudowany projektor o natężeniu do 50 lumenów, dzięki czemu można stworzyć z niej mały, domowy projektor i oglądać nakręcone filmy lub też odtwarzać inne materiały video. Model ten został zaopatrzony między innymi w obiektyw ZEISS i przetwornik obrazu CMOS Exmor R. Bardzo dobra światłoczułość matrycy pozwala na kręcenie materiałów przy słabym świetle. Liczne opcje dodatkowe umożliwiają w niej pełną personalizację. FDR-AXP33 wyposażona została także w Wi-Fi i technologię NFC. Za pośrednictwem aplikacji PlayMemories Mobile można przesyłać materiał na smartfona lub tablet.

Canon LEGRIA HF R77

Jest to poręczna kamera Full HD przeznaczona do amatorskiego użytku, która wyposażona została w obiektyw o jasności 1.8 oraz uniwersalny 57-krotny zoom. Model ten zaopatrzony został też w moduł Wi-Fi, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można przesyłać nagrania na inne urządzenia. Nagrywanie odbywa się w formatach AVCHD i MP4. Można liczyć tutaj między innymi na inteligentną stabilizację obrazu, ciekawe efekty podczas nagrywania w zwolnionym i przyspieszonym tempie. Jest to jedna z kamer z serii LEGRIA, które bardzo dobrze przyjęły się na rynku.

SONY HDR-CX405B

Jest to również ciekawa propozycja dla amatorów filmowania. Kamera ta wyposażona jest między innymi w stabilizator obrazu Optical SteadyShot z inteligentnym trybem aktywnym. Za nagrywanie odpowiada obiektyw ZEISS oraz przetwornik obrazu CMOS Exmor. Obiektyw szerokokątny do 26,8 mm zapewnia bardzo dobry kąt widzenia oraz możliwość uchwycenia większej ilości szczegółów. Bardzo ciekawa w tej kamerze jest funkcja automatycznego montażu (Highlight Movie Maker) – oprogramowanie automatycznie może synchronizować przejścia między ujęciami a wybraną ścieżką dźwiękową. Z kolei funkcja Motion Shot Video wyświetla sekwencję nałożonych na siebie obrazów. Kamera ta dostępna jest za mniej niż tysiąc złotych.

Panasonic HC-V770

Jest to niezwykle interesująca kamera, która nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD. Zaopatrzona jest między innymi w 20-krotny zoom optyczny, matryce BSI i układ stabilizacji HYBRID O.I.S. Dzięki niej można wykonywać także zdjęcia o rozdzielczości 24 megapikseli. Opcja filmowania z zakresem dynamicznym HDR Movie sprawa, że w kategorii amatorskich kamer cyfrowych wyprzedza ona na tym polu konkurencję. Model ten posiada 90-krotny zoom inteligentny i 20-krotny zoom optyczny. Bardzo szeroki kąt 29,5 mm przydaje się na zdjęciach panoramicznych i w ciasnych miejscach. Możemy zdecydować się między innymi na nagrywanie w formacie 1080/50p Full HD 1920×1080 pikseli lub w trybie slow motion 120 kl./s. Bez trudu możemy połączyć kamerę ze smartfonem lub tabletem za pomocą Wi-Fi. Model ten posiada sporo ciekawych programów tematycznych, jak choćby film 8 mm, film niemy czy filmowanie poklatkowe.

JVC GC-PX100BEU

Jest to sprzęt z trochę wyższej półki, który świetnie przyda się miłośnikom sportów ekstremalnych. Ta wysokiej klasy kamera Full HD zaopatrzona została między innymi w narzędzie do analizy ruchu, 10× zoom optyczny, 19× zoom dynamiczny oraz 64× zoom cyfrowy. Oferuje między innymi nagrywanie iFrame oraz Ultra High-Speed z prędkością od 100 klatek/s do aż 500 klatek/s! Dzięki niej można wykonywać mniejsze zdjęcia seryjne z prędkością nawet do 50 klatek na sekundę. Obiektyw szerokokątny 29,5 mm sprawia, że jest ona uniwersalnym narzędziem do filmowania. Wysoka czułość nawet do ISO 6400 daje możliwości kręcenia filmów po zmroku.

Sony PMW-F55 CineAlta

Jest to jedna z najdroższych cyfrowych kamer na świecie, której koszt wynosi ponad 100 tysięcy złotych! Oferuje ona między innymi rejestrowanie obrazu z użyciem przetwornika obrazu Sony 4K o efektywnej rozdzielczości 8,9 megapiksela. Można nagrywać nią obraz z wysoką prędkością do 240 kl./s w formacie RAW 2K lub 60 kl./s w formacie RAW 4K. Dzięki temu opcje późniejszej obróbki nakręconego materiału są o wiele większe. Obraz o rozdzielczości 4K 4096×2160 pikseli to oznaka profesjonalizmu w branży. Istnieje w tym modelu opcja jednoczesnego zapisu na wewnętrznej karcie pamięci SxS oraz w rejestratorze RAW AXS-R5, co znacząco ułatwia pracę na etapie postprodukcji. Model ten odznacza się modułową konstrukcją, dzięki czemu można dostosować kamerę do warunków lub indywidualnych preferencji. Jest to kamera, która obsługuje obiektywy z mocowaniem PL i FZ oraz obiektywy fotograficzne wielu producentów. Użytkownicy niezwykle cenią sobie intuicyjny interfejs dotykowy, który zapewnia szybszy i łatwiejszy dostęp do wielu pozycji z menu.

Canon EOS C300 Mark II

Jest to inna ciekawa propozycja dla profesjonalnych filmowców. Kamera ta dedykowana jest filmowcom i reporterom do różnego typu ujęć i produkcji. Charakteryzuje się obrazem o wysokiej czułości i rozdzielczości oraz małą głębią ostrości. Model ten zaopatrzony został w matrycę CMOS 8,85 MP typu Super 35 mm, dzięki której możliwe jest nagrywanie w rozdzielczości 4K/UHD, plików proxy 2K, 4K RAW. Nawet 15-stopniowy zakres dynamiczny obrazu sprawia, że jest to jedna z lepszych kamer zapewniających łatwość podczas procesu postprodukcji. Zakres czułości ISO wynosi od 100 do aż 102400, co sprawia, że świetnie sprawdza się w trudnych warunkach oświetleniowych. Jest to idealna kamera do kręcenia manualnego oraz automatycznego. Za jej wyborem przemawia także szeroka gama dostępnych obiektywów i akcesoriów. Koszt tego cacka to nieco ponad 50 tysięcy złotych.[Best_Wordpress_Gallery id=”245″ gal_title=”Galeria -Najciekawsze kamery cyfrowe na rynku”]

Kamery cyfrowe

polecane
od 1 356 zł
 • Producent: Sony 
 • Typ przetwornika: CMOS 
 • Zoom optyczny: 30 x
polecane
niedostępny
 • Producent: Canon 
 • Typ przetwornika: CMOS 
 • Zoom optyczny: 32 x
polecane
od 1 500 60
 • Producent: Panasonic 
 • Typ przetwornika: MOS 
 • Zoom optyczny: 20 x
polecane
od 3 539 zł
 • Producent: Sony 
 • Typ przetwornika: CMOS 
 • Zoom optyczny: 20 x