Piłka nożna dziś to nie tylko emocje, a dla niektórych – religia. To także ogromny biznes. Dochody stadionowe, z transmisji, sprzedaży gadżetów czy samych piłkarzy liczone są w setkach milionów euro. W naszym kraju 20 milionów euro dla Legii Warszawa za udział w LM to całkiem spore pieniądze. Większość znanych klubów wydaje jednak znacznie więcej na drugoplanowe postacie w swych drużynach. Warto dodać, że inwestycje ogromnych sponsorów zwiększają prestiż i możliwości klubów. Oto najcenniejsze kluby piłkarskie na świecie w 2016 roku według magazynu Forbes.

10. Tottenham Hotspur – 1,02 mld dolarów

Obecność tego klubu w pierwszej dziesiątce może być dla wielu zaskoczeniem. Angielski klub z Londynu nie odnosi przecież większych sukcesów na krajowym i międzynarodowym podwórku. Zespół założony w 1882 roku należy jednak do czołówki Premier League, która od lat uznawana jest za najbogatszą na świecie. Łączne dochody klubu za miniony rok wyniosły 310 mln dolarów, z czego zysk operacyjny to 73 mln. Klub może się pochwalić umową z Nike na 45 mln. W obecnym sezonie klub plasuje się na 2. miejscu w tabeli. Jeśli zdobędzie wicemistrzostwo, to będzie mógł się cieszyć sporymi wpływami zarówno od Premier League, jak i Champions League.

9. Juventus Turyn – 1,3 mld dolarów

Klub z Turynu to jedyny włoski przedstawiciel w tym rankingu. Jest to najbardziej utytułowany klub Serie A, który mistrzostwo zdobywał aż 32 razy. Również i w tym roku pewnie zmierza po obronę tytułu. Regularne pieniądze z Champions League czy Serie A pozwalają turyńczykom na wysokie transfery. Nie można także zapominać, że na chwilę obecną jest to klub, który najwięcej w historii zarobił na jednym zawodniku – za sprzedaż Paula Pogby do Manchesteru United zainkasował aż 105 milionów euro! Zeszłoroczne dochody to 390 mln dolarów, a czysty zysk wyniósł 81 mln.

8. Liverpool – 1,55 mld dolarów

Liverpool w Premier League należy do najbardziej wyśmiewanych klubów. Ostatnie mistrzostwo zdobył w 1990 roku, co jest największym powodem do kpin. Jednak mimo wszystko bez trudu plasuje się w czołowej dziesiątce najcenniejszych klubów na świecie. Zespół regularnie występuje w europejskich pucharach. W zeszłym roku znalazł się w finale Ligi Europy, a wielu kibiców zapewne pamięta wspaniały finał LM z 2005 roku z Jerzym Dudkiem. Lukratywne umowy sponsorskie i miliony fanów na całym świecie przekładają się na spore zyski. W ubiegłym roku dochód klubu wyniósł 471 mln $, z czego zysk operacyjny – 115 mln.

7. Chelsea Londyn – 1,66 mld dolarów

Chelsea była jednym z wielu zwyczajnych klubów Premier League. Wszystko się jednak zmieniło, gdy w 2003 roku zakupiona została przez Romana Abramowicza. Od tego czasu rosyjski miliarder pompuje spore pieniądze w drużynę, co przekłada się na wyniki sportowe i finansowe. Pod zarządami Rosjanina klub zdobył 4 mistrzowskie tytuły, a obecnie zmierza po piąty. W 2012 roku zwyciężył w Lidze Mistrzów. Dzięki regularnym występom w europejskich pucharach zyskuje na wartości. W zeszłym roku zarobił 500 mln dolarów, z czego zysk operacyjny wyniósł 25 mln. Wyraźnie widać, że pieniądze nie stanowią problemu dla Abramowicza.

6. Manchester City – 1,92 mld dolarów

Manchester City również dzięki pieniądzom miliarderów stał się potęgą na Wyspach. Jego wartość finansowa rośnie z roku na rok. Świadczy o tym choćby fakt, iż chińscy inwestorzy pod koniec 2015 roku za 13 procent akcji klubu zapłacili aż 400 mln dolarów! Spore pieniądze od sponsorów czy z LM i PL pozwalają klubowi na wysokie transfery oraz zatrudnienie Pepa Guardioli. Wszystko wskazuje na to, że obecny sezon drużyna zakończy na 3-5 pozycji w Premier League. Ubiegłoroczne dochody wyniosły 558 mln dol., natomiast zysk operacyjny 131 mln.

5. Arsenal – 2,02 mld dolarów

Ranking zdominowany jest przez kluby z brytyjskiej Premier League. Na piątym miejscu znajduje się kolejny klub z Londynu. Podobnie jak Liverpool, również i ten zespół jest często obiektem żartów. Szczególnie przypisuje mu się metkę „wiecznego 4. miejsca”. Mimo wszystko regularnie występuje w europejskich pucharach, a przy tym unika drogich transferów. Zespół jest jednak krytykowany za najdroższe bilety na mecze, co jest piętnowane przez wielu europejskich kibiców. Zeszłoroczne dochody wyniosły 524 mln dolarów, a zysk operacyjny – 122 mln.

4. Bayern Monachium – 2,68 mld dolarów

Najbardziej utytułowany niemiecki klub nie bez powodu znalazł się na 4. miejscu. Bundesliga z roku na rok rośnie na wartości, a Bayern to marka globalna. Dominuje na krajowym podwórku, w tym roku również pewnie zmierza po tytuł. Ponadto klub z Robertem Lewandowskim regularnie dociera wysoko w Lidze Mistrzów. Za chwilę czeka nas zapewne pasjonujący pojedynek z Realem Madryt o półfinał. Niedawno klub przedłużył do 2030 roku umowę z Adidasem, która warta jest blisko miliard dolarów. Ubiegłoroczne dochody wyniosły 570 mln dolarów, a zysk operacyjny 60 mln.

3. Manchester United – 3,32 mld dolarów

Czerwone Diabły to prawdziwa marka światowa. Choć w ostatnich latach nie wiedzie im się w lidze czy pucharach, to jednak nadal mogą liczyć na spore zyski. W 2016 roku pobili wspomniany wcześniej rekord transferowy – 105 mln euro za Paula Pogbę. Od zeszłego sezonu zespół gra w koszulkach Adidasa, a 10-letnia umowa z tą firmą przyniesie my aż 1,1 mld dolarów! Klub sporo zarabia na gadżetach, koszulkach, prawach do transmisji. To wręcz imperium. Jego ubiegłoroczne dochody to 635 mln $, a zysk operacyjny wyniósł 190 mln. Aktualnie klub walczy o udział w Lidze Mistrzów.

2. Barcelona – 3,56 mld dolarów

FC Barcelona jest zespołem, który w ostatnich latach odnosi spore sukcesy w Hiszpanii i Europie. Podobnie jak Manchester United jest to marka światowa, która zarabia krocie na koszulkach i gadżetach. Nawet w wielu polskich marketach bez trudu znajdziemy zeszyty, piórniki, plecaki z herbem klubu czy wizerunkiem Suareza, Messiego bądź Neymara. Dzięki temu zespół stać na spektakularne transfery czy ogromną pensję dla Argentyńczyka. Dochody to 675 mln dol., a zysk operacyjny – 108 mln.

1. Real Madryt – 3,65 mld dolarów

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Najcenniejszym klubem na świecie są Królewscy. To także ogromne imperium z rzeszą fanów na całym globie. Mimo obecności kilku innych dobrych klubów w Primera Division, panuje przekonanie, że jest się albo za Realem, albo za Barceloną. Lukratywne umowy z Adidasem i Emirates sprawiają, że Real stać na najdroższych piłkarzy. Dochody wyniosły 694 mln dolarów, a zysk operacyjny 162 mln. Według magazynu Forbes sama wartość klubu z Madrytu w ciągu roku wzrosła aż o 12 procent.

Koniec dominacji?

Mieliśmy tutaj do czynienia z rankingiem przygotowanym przez magazyn Forbes. Tymczasem niedawno chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że na pierwszym miejscu znajdować się powinien klub Guangzhou Evergrande. W ubiegłym roku Chińczycy zaszaleli na rynku transferowym, jednak trudno orzec, czy wartość tamtejszych drużyn może być porównywana z europejskimi potentatami.[Best_Wordpress_Gallery id=”264″ gal_title=”Galeria -Najcenniejsze kluby piłkarskie na świecie”]

Pościel

polecane
niedostępny
 • Producent: Carbotex 
 • Wymiary: 160 x 200 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Carbotex 
 • Wymiary: 160 x 200 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: -
 • Wymiary: -
polecane
niedostępny
 • Producent: Carbotex 
 • Wymiary: 160 x 200 cm

Plecaki szkolne

polecane
niedostępny
 • Producent: Astra 
 • Rodzaj: plecak 
polecane
niedostępny
 • Producent: -
 • Rodzaj: plecak 
polecane
niedostępny
 • Producent: ASTRA 
 • Rodzaj: -
zobacz również
od 259 zł
 • Producent: Topgal 
 • Rodzaj: plecak 

Piłka nożna

polecane
niedostępny
 • Producent: adidas 
 • Rodzaj: piłka 
polecane
niedostępny
 • Producent: Nike 
 • Rodzaj: piłka 
zobacz również
od 65 90
 • Producent: Adidas 
 • Rodzaj: piłka