Każdego roku prezentowany jest ranking, dzięki któremu poznajemy najbogatszych miliarderów na Ziemi. W wielu przypadkach osoby znajdujące się w Top 10 dysponują majątkami większymi niż niektóre państwa! Od kilku lat czołówka pozostaje praktycznie w niezmienionej formie. Oto najbogatsi ludzie świata.

Charles Koch – 39,6 mld dolarów

Charles Koch od 1967 jest jednym z członków zarządu firmy Koch Industries, którą odziedziczył po swoim ojcu. W momencie przejmowania firmy była ona na rynku warta jedynie 50 milionów dolarów. Dziś jest drugą co do wielkości firmą w Stanach Zjednoczonych, wycenianą na 100 miliardów! Przekształcił on firmę ojca z branży ropy naftowej w koncern chemiczny o niezwykle zróżnicowanej działalności. Obecnie firma zajmuje się zarówno produkcją, handlem, jak i dalej rafinerią. Prywatnie ten miliarder wspiera wiele organizacji charytatywnych.

David Koch – 39,6 miliarda dolarów

Na tym samym miejscu w rankingu uplasował się brat Charlesa, David. Razem kierują chemicznym biznesem Koch Industries, a na ich konto wpływa aż 90 procent zysków tej firmy. David angażuje się przy tym w politykę, a także wspiera badania nad leczeniem chorób nowotworowych.

Michael Bloomberg – 40 mld dolarów

Przez 12 lat rządzenia Nowym Jorkiem był on najbogatszym burmistrzem świata i jednym z najbogatszych ludzi globu. Jest on właścicielem Bloomberg L.P. – największej na świecie agencji prasowej, która specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Znany jest także z dużej filantropii, albowiem w 2015 roku przekazał na różne cele ponad 500 milionów dolarów.

Larry Ellison – 43,6 mld dolarów

Larry Ellison to założyciel firmy Oracle, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania do komputerowych baz danych. Jego przedsiębiorstwo na całym świecie zatrudnia ponad 120 tysięcy pracowników i przynosi ponad 10 miliardów dolarów zysku. To druga tego typu pod względem wielkości i zysków firma na świecie. Jest on miliarderem słynącym z wystawnego stylu życia. Prywatnie jest właścicielem jednego z największych jachtów świata, wielu odrzutowców czy nawet wyspy na Hawajach.

Mark Zuckerberg – 44,6 mld dolarów

Zuckerberg zaliczył jeden z największych awansów na liście, albowiem w zeszłym roku klasyfikowany był na 16. miejscu najbogatszych ludzi świata. Dziś plasuje się na 6. pozycji. Jest on także najmłodszym miliarderem w zestawieniu. Twórca Facebooka uczynił z tego portalu społecznościowego prawdziwe imperium. Jego dochody związane są przede wszystkim z bardzo dobrą pozycją firmy na giełdzie. Zuckerberg w międzyczasie założył grupę lobbingową FWD.us, a także zajmuje się wspieraniem wielu akcji charytatywnych – przekazał na te cele ponad miliard dolarów!

Jeff Bezos – 45,2 mld dolarów

Bezos również zaliczył bardzo duży awans w rankingu; w porównaniu do 2015 roku przesunął się z 15. na 5. pozycję. Jest on właścicielem Amazona, który obecnie jest największą spółką handlową na świecie ze stale rosnącym kapitałem. Jest on symbolem dobrego pomysłu oraz wytrwałości. Założony przez niego Amazon aż do 2001 roku nie przynosił zysków. Dziś na całe szczęście Bezos może cieszyć się jednym z największych majątków na świecie. Wspiera on różne projekty naukowe, a także angażuje się w kampanie społeczne, jak choćby Washington United for Marriage.

Carlos Slim Helu – 50 mld dolarów

Carlos Slim Helu to pierwsza osoba w zestawieniu pochodząca spoza Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku był on drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Pochodzący z Meksyku miliarder z początku prowadził firmę brokerską. Z czasem zaczął inwestować w nieruchomości, handel, wydobycie, ubezpieczenia. O wielkości jego majątku decyduje jednak południowoamerykański telekom America Movil. Sam nie prowadzi jednak żadnej ze swych firm, lecz pełni rolę udziałowca i doradcy. Jest właścicielem 3 klubów piłkarskich, a także aktywnym dobroczyńcą. Na co dzień współpracuje też z Billem Gatesem w walce z głodem na świecie.

Warren Buffett – 60,8 mld dolarów

Warren Buffett to obecnie trzeci najbogatszy człowiek świata. Jest on założycielem funduszu Berkshire Hathaway oraz jednym z najsłynniejszych inwestorów giełdowych świata. Dorobił się ogromnego majątku dzięki dokładnemu badaniu każdej spółki, w którą miał zamiar inwestować. Dlatego też dla wielu osób jest wyznacznikiem dobrych inwestycji. Mimo podeszłego wieku nadal aktywnie działa na rynku, powiększając sukcesywnie swój majątek. Również zajmuje się działalnością charytatywną.

Amancio Ortega – 67 mld dolarów

Hiszpan Amancio Ortega to jedyny Europejczyk w tym zestawieniu. Jest on jednocześnie drugim najbogatszym człowiekiem świata. Jest założycielem grupy odzieżowej Inditex, która jest właścicielem takich marek odzieżowych jak: Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti czy też Uterqüe. Firma ta posiada ponad 7 tysięcy sklepów na całym świecie oraz generuje wielomiliardowe zyski każdego roku. Obecnie Ortega nie znajduje się na kierowniczym stanowisku, jednak posiada 60 procent akcji firmy. Jest także właścicielem wielu prestiżowych nieruchomości.

Bill Gates – 75 mld dolarów

Pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie nie powinno chyba nikogo dziwić. Odkąd lista ta prezentowana jest co roku od 22 lat, Gates na szczycie znajdował się aż 17-krotnie! Wszystko zawdzięcza firmie Microsoft, która od wielu lat jest liderem na rynku pod względem oprogramowania. Obecnie jednak dochód z tej firmy stanowi jedynie 20 procent ogólnych zysków rocznych. Większość fortuny pochodzi ze strony firmy inwestycyjnej Cascade, która inwestuje między innymi w przemysł kolejowy i spożywczy. Obecnie Bill Gates pozostaje prezesem zarządu, jednak skupia się przede wszystkim na pracy na rzecz swej fundacji Bill & Melinda Gates Foundation. Warto dodać, że jest on prawdopodobnie największym filantropem w historii. Do tej pory na różnego typu cele dobroczynne przekazał aż 28 miliardów dolarów! Głownie koncentruje się on na problemach Afryki. Ponadto często zachęca do pomocy innych miliarderów z listy Top 100.

[Best_Wordpress_Gallery id=”220″ gal_title=”Galeria -Najbogatsi ludzie na świecie”]