Nasz kraj od dawna znany jest z produkcji alkoholu. Razem z Rosją wymieniani jesteśmy jako ojczyzna wódki. Nic też dziwnego, że pod względem produktów procentowych to właśnie nasze marki wódki są niezwykle cenione i kupowane poza granicami Polski. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie obejmujące najbardziej znane polskie alkohole.

Sobieski

Sobieski to czysta wódka luksusowa, która jest otrzymywana z wyselekcjonowanego Złotego Żyta Dańkowskiego oraz wody ze złóż oligoceńskich. Kilka lat temu w promocję tej wódki zaangażował się sam Bruce Willis, dzięki czemu Sobieski niezwykle zyskał wizerunkowo oraz pod względem sprzedaży. Jest to zarówno jedna z chętniej kupowanych wódek w naszym kraju, jak i również popularny towar eksportowy.

Wyborowa

Wyborowa to prawdopodobnie najbardziej znany polski alkohol na świecie. Wódka Wyborowa produkowana z ziaren żyta tworzona jest już od 1823 roku w Poznaniu. Jest ona jedną z pierwszych krajowych marek eksportowych. Dzięki temu, że na początku lat 90. udało jej się osiągnąć wynik trzeciej najlepiej sprzedającej się wódki na świecie, dziś nadal jest niezwykle chętnie kupowana przez zagranicznych klientów. Wyborowa przypadła do gustu wielu gwiazdom filmowym i muzycznym, a także była podawana na pokładzie Concorde’a podczas jego pierwszego lotu.

Żołądkowa Czysta de Lux

Żołądkowa Czysta de Lux nie przez wszystkich w Polsce jest uważana za jedną z najlepszych wódek, może jednak pochwalić się bardzo dobrą sprzedażą poza granicami naszego kraju. Wódka ta produkowana przez Polmos Lublin S.A. odznacza się charakterystycznym smakiem i zapachem, dlatego też nie każdemu przypada do gustu, choć posiada całkiem spore grono zwolenników. Od kilku lat zdobywa prestiżowe nagrody i podbija zagraniczne rynki.

Żubrówka

Według opublikowanego w tym roku rankingu „Klubu Milionerów” Żubrówka stanowi trzecią największą globalną markę wódki na świecie. Ze sprzedażą 6,2 miliona 9-litrowych opakowań ustępuje ona pola tylko gigantom rynkowym, czyli markom Smirnoff i Absolut. Zagraniczni klienci cenią sobie zarówno klasyczną Żubrówkę z charakterystyczną trawą w butelce, jak i Żubrówkę Białą. Nowe odsłony, z pędami sosny czy liśćmi klonu, tylko zwiększają sprzedaż na krajowym i zagranicznym rynku. Podobny wzrost sprzedaży notuje także wódka Soplica, która coraz częściej przypada do gustu zagranicznym konsumentom.

Belvedere

Pod względem klasy i popularności to jednak Belvedere jest najbardziej znaną polską wódką. Jest to luksusowa wódka z charakterystycznym delikatnym i aksamitnym smakiem, który otrzymywany jest dzięki czterokrotnej destylacji. Produkowana jest ona wyłącznie z najlepszego Żyta Dańkowskiego oraz wody ze studni artezyjskiej. Firma niedawno postawiła na największą kampanię reklamową w historii, albowiem wódka ta znalazła się w filmie Spectre, gdzie James Bond zamiast tradycyjnie zamówić Martini, wybrał właśnie polską wódkę! Z innych luksusowych wódek sukces osiągnęła także marka Chopin, która zdobyła w ostatnich latach wiele prestiżowych nagród.

Tyskie

Tyskie to zdecydowanie najbardziej popularne polskie piwo poza granicami naszego kraju. Zwiększony eksport związany jest nie tylko ze sporą emigracją Polaków do Wielkiej Brytanii czy Niemczech, lecz także odpowiednią kampanią reklamową. W samej Wielkiej Brytanii piwo to znalazło się w rankingu 10 najpopularniejszych zagranicznych browarów. Co ciekawe, po butelkę lub puszkę Tyskiego równie chętnie sięgają rodzimi mieszkańcy Wysp, jak i polska emigracja. Sporym atutem Tyskiego jest fakt, iż zawiera w sobie więcej alkoholu niż konkurencyjne piwa.

Lech

Podobna sytuacja ma miejsce z piwem Lech, albowiem wraz z Tyskim należy ono do Kompanii Piwowarskiej. Dlatego też oba piwa są eksportowane na podobne rynki i cieszą się uznaniem polskich oraz zagranicznych klientów. Lech ponadto jest niezwykle aktywny na polu marketingowym, co wpływa na jego popularność.

W przypadku piw obserwujemy z każdym rokiem wzrost eksportu od największych polskich producentów, którzy do tej pory byli głównie nastawieni na rodzimy rynek. W związku z tym największe polskie browary w ciągu najbliższych kilku lat mają realną szansę na osiągnięcie sporego sukcesu na rynkach zagranicznych.

[Best_Wordpress_Gallery id=”215″ gal_title=”Galeria -Najbardziej znane polskie alkohole”]

Alkohole

polecane
niedostępny
  • Producent: Gorzka de Luxe 
  • Rodzaj: -
polecane
niedostępny
  • Producent: Sobieski 
  • Rodzaj: wódka 
polecane
niedostępny
  • Producent: Chopin Vodka 
  • Rodzaj: wódka 
polecane
niedostępny
  • Producent: Wyborowa SA 
  • Rodzaj: wódka