Coraz więcej filmów jest w stanie przekroczyć magiczną granicę zarobionego miliarda dolarów. Dla wytwórni filmowych to prawdziwe żyły złota, które wiążą się także z wielkimi zyskami ze sprzedaży gadżetów. Okupione jest to jednak wysokimi budżetami. Zarobienie miliarda wymaga niemałych nakładów pieniężnych oraz ogromnych i kosztownych kampanii reklamowych. Są jednak w historii kina najbardziej dochodowe filmy, które na każdy na nie wydany dolar zarobiły całkiem sporo. Oto lista najlepszych z nich.

Clerks

Sprzedawcy to przykład filmu, który przy minimalnym wręcz budżecie jest w stanie odnieść całkiem spory sukces. Czarno-biały film opowiadający o jednym dniu w pracy okazał się niemałym sukcesem i dziś uznawany jest za dzieło kultowe. Kevin Smith musiał sprzedać swoją kolekcję komiksów oraz zapożyczyć się u znajomych, aby nakręcić film za ledwie 27 tysięcy dolarów. Jednak dzięki temu powstało dzieło z jednym z ciekawszych duetów, czyli Jay’em i Cichym Bobem, którego zagrał sam reżyser. Do tego trzeba dodać wiele niezapomnianych dialogów. Prawie 3,7 miliona zarobionych dolarów przekłada się na stosunek ponad 136:1 w samych zyskach.

Rocky

Jeden z najlepszych filmów o sportowej tematyce okazał się również ogromnym sukcesem finansowym. Historia wymyślona przez Sylwestra Stallone’a stała się dla niego przepustką do wielkiego świata Hollywood. Jest to także najlepszy film w naszym zestawieniu pod względem zdobytych nagród. Aż 10 nominacji do Oscarów i 3 statuetki, w tym za najlepszy film – to mówi samo za siebie. Widzowie na całym świecie pokochali prostą historię o anonimowym bokserze, który staje do walki o mistrzostwo świata. Przyczyniło się to do sporego sukcesu finansowego. Film przy jedynie milionowym budżecie zarobił 225 milionów, co daje aż 225 zarobionych na każdego jednego wydanego dolara.

Mad Max

Pierwszy Mad Max z 1979 roku był również przełomowym dziełem z gatunku kina apokaliptycznego, a przy tym przepustką do sławy dla Mela Gibsona. Historia policjanta drogówki, który walczy z gangiem motocyklowym, zarobiła do tej pory 100 milionów dolarów, co przy budżecie około 400 tysięcy daje przychód 250 dolarów na każdego wydanego w okresie produkcji.

Noc żywych trupów

Noc żywych trupów to film przełomowy, który zapoczątkował spore zmiany w popkulturze. Przede wszystkim stał się przyczyną rozwoju kina i popularyzacji motywu zombie, który jest kontynuowany dziś choćby przez The Walking Dead. Film również był przełomowy z dwóch powodów: zakończenia, którego nie będziemy jednak zdradzać, oraz głównego bohatera. Był nim czarnoskóry aktor, co w owych czasach było precedensem. Film opowiadający o grupie osób próbującej przetrwać w domu atak zombie zarobił 30 milionów dolarów. Przy budżecie 114 tysięcy daje to ponad 263:1 zysku.

El Mariachi

Robert Rodriguez kilka lat przed nakręceniem Desperado zadebiutował na rynku filmowym filmem El Mariachi. Na nakręcenie całej produkcji miał jedynie 7 tysięcy dolarów. Część z pieniędzy zdobył jako tester nowego leku na cholesterol. Warto też dodać, że większość pistoletów użytych w filmie to zabawki na wodę. Sam reżyser odpowiadał za zdjęcia, produkcję, scenariusz, efekty specjalne. Film okazał się sporym sukcesem i przepustką reżysera do bram Hollywood. Przy dwóch milionach przychodu na każdy wydany dolar zwróciło się aż 292!

Głowa do wycierania

Głowa do wycierania to pełnometrażowy debiut Davida Lyncha. Sławny dziś reżyser kręcił swe dzieło przez 5 lat! Przez ten okres zmuszony był do ciągłego zbierania funduszy. Gorzej miał chyba tylko główny aktor, który przez ten czas musiał chodzić w tej samej fryzurze. Surrealistyczne dzieło pokazujące talent reżysera kosztowało 20 tysięcy dolarów. Film ostatecznie zarobił 7 milionów, co daje stosunek 350:1.

Super Size Me

Super Size Me to pierwszy dokument w tym zestawieniu. To głośna produkcja pokazująca, do czego prowadzi niezdrowe i nadmierne jedzenie produktów z sieci McDonald’s. Morgan Spurlock postanowił przez miesiąc odżywiać się wyłącznie w tych restauracjach, a przy tym ograniczyć ruch. W trakcie trwania eksperymentu był pod stałą opieka lekarzy oraz dietetyków. Już po dwóch tygodniach odradzano mu kontynuowanie tego przedsięwzięcia. Przybrał aż 12 kilogramów, stracił kondycję, wzrósł poziom jego cholesterolu. Poświęcenie to jednak opłacało się. Przy budżecie poniżej 70 tysięcy dolarów zarobił ponad 29 milionów, co daje aż 454:1.

Głębokie gardło

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów XX wieku. Jest to pierwsza pornograficzna produkcja dopuszczona do dystrybucji w kinach. Opowiada historię Lindy, która mając problemy z osiągnięciem orgazmu, udaje się do lekarza. Ten odkrywa pewną ciekawą rzecz… Film oczywiście spotkał się z ogromną krytyką części środowiska widzów, co tylko zapewniło mu większą reklamę. Przy budżecie 25 tysięcy dolarów zarobił ponad 45 milionów. Przekłada się to na ponad 1200$ czystego zysku względem każdego wydanego dolara!

Tarnation

Tarnation to raczej mało znany dziś autobiograficzny dokument, który ukazuje 19 lat życia Jonathana Caouette’a. Skąd tak jego wielki sukces? Produkcja ta zarobiła prawie 1,2 miliona dolarów. Wydaje się to małą kwota, jednak przy budżecie zaledwie 218 dolarów czysty zysk na każdym dolarze wyniósł aż 5323!

Blair Witch Project

Blair Witch Project przez wiele lat był absolutnym rekordzistą w przypadku filmów niskobudżetowych. Opowiada on o ekipie filmowej, która postanawia stworzyć dokument o wiedźmie nawiedzającej las. Choć traktują to jako żart, wkrótce dochodzi do dziwnych i przerażających zjawisk. Ogromny sukces wiązał się ze stylem kręcenia zwykłą kamera oraz kampanią promocyjną, która sugerowała, iż wydarzenia te wydarzyły się naprawdę. Przy jedynie 20-60 tysiącach dolarów budżetu film ten zarobił aż 248 639 099 dolarów. Daje to nawet stosunek 7000:1

Paranormal Activity

Liderem w tym zestawieniu jest amerykański horror Paranormal Activity. Film opowiada o młodym małżeństwie, które wprowadza się do nowego domu. Zauważają jednak, że dzieją się w nim zagadkowe rzeczy. Postanawiają w związku z tym zainstalować w sypialni kamerę. Wkrótce odkrywają przerażająca prawdę. Tryb kamery nadaje filmowi autentyczności. Najciekawsze jest jednak to, iż produkcja ta kosztowała jedynie 15 tysięcy dolarów, a zarobiła na całym świecie ponad 193 miliony. Daje to wynik ponad 12 tysięcy $ czystego zysku na każdy wydany dolar! Ponadto twórcy niskim kosztem stworzyli kilka kolejnych części, które również okazały się sukcesem.[Best_Wordpress_Gallery id=”241″ gal_title=”Galeria -Najbardziej dochodowe filmy w historii”]

Filmy dramaty

polecane
niedostępny
 • Nośnik: Blu-Ray 
 • Producent: -
zobacz również
od 25 46
 • Nośnik: DVD 
 • Producent: WARNER BROS. 
zobacz również
od 18 zł
 • Nośnik: DVD 
 • Producent: Roso Emilio 
zobacz również
od 63 65
 • Nośnik: DVD 
 • Producent: -

Filmy przygodowe

polecane
niedostępny
 • Producent: -
 • Nośnik: -
zobacz również
od 53 75
 • Producent: Galapagos 
 • Nośnik: Blu-Ray 
zobacz również
od 53 75
 • Producent: -
 • Nośnik: Blu-Ray 
zobacz również
od 16 97
 • Producent: GALAPAGOS 
 • Nośnik: -

Filmy sensacyjne i kryminalne

polecane
niedostępny
 • Nośnik: Blu-Ray 
 • Producent: -
zobacz również
od 63 65
 • Nośnik: Blu-Ray 
 • Producent: -
zobacz również
od 49 51
 • Nośnik: Blu-Ray 
 • Producent: Galapagos 
zobacz również
od 39 61
 • Nośnik: Blu-Ray 
 • Producent: -