Coraz większym powodzeniem znów cieszą się meble drewniane. Po ogromnym zainteresowaniu plastikiem i metalem znowu powracamy do naturalnej klasyki. Wiele osób jednak zamiast decydować się na meble krajowej produkcji, woli wybierać meble kolonialne. To znakomite nawiązanie zarówno do stylu retro, jak również stawianie na produkty z górnej półki.

Meble kolonialne i ich sława

Meble kolonialne i indyjskie zyskały swą popularność dzięki wpływom stylu wiktoriańskiego i egzotycznego. Są one bezpośrednio związane z najważniejszymi krajami azjatyckimi, zwłaszcza tymi, które niegdyś stanowiły część Imperium Brytyjskiego. Ludność Wielkiej Brytanii, która zamieszkiwała tereny Indii, Singapuru, Hongkongu pragnęła mieć w nowym miejscu zamieszkania namiastkę swej ojczyzny. Świetnie temu służyły meble w stylu wiktoriańskim. Wytwarzane jednak z europejskich gatunków drewna nie sprawdzały się w wilgotnym klimacie azjatyckim. Dlatego drewno dębowe, sosnowe zastąpiono lokalnym. Zaczęły więc pojawiać się meble, które nawiązywały do brytyjskiego stylu, aczkolwiek tworzone były z twardych, egzotycznych gatunków drewna, jak choćby mahoniu, mango, palisandru. Z jednej strony zapewniały one trwałość w takich warunkach, a z drugiej – charakteryzowały się odmiennym i nietypowym wyglądem słojów drewna. Od II połowy XIX wieku nadal cieszą się sporą popularnością.

Meble orientalne dziś

Typowe meble kolonialne obecnie łączą w sobie trwałość oraz klasyczną prostotę z nutą egzotyki. Często takie meble wykonywane są nie tylko z litego drewna, lecz też bambusa czy rattanu, dzięki czemu są niezwykle lekkie i wygodne. Szczególnie fotele czy stoły sprawdzą się w warunkach zewnętrznych, jak w kawiarni czy ogrodzie. Przypadną one do gustu wszystkim osobom, które cenią sobie naturalne materiały, przykuwające uwagę kolory, a także ponadczasowość. W odróżnieniu od często spotykanych mebli do samodzielnego złożenia stanowić będą faktycznie inwestycję na lata. Bardzo dobrze prezentują się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Struktura oraz trwałość takiego drewna daje producentom możliwość stosowania mniejszych, większych oraz bardziej uwidocznionych żłobień, co przekłada się na możliwość wykonania nawet niezwykle skomplikowanych mebli. Nowoczesne meble kolonialne to także bardziej oryginalny design, urozmaicenie kolorystyki, możliwość umieszczenia w nich dodatkowo cięższych, eleganckich okuć i szkła.

Oryginalność i naturalność

W przypadku mebli kolonialnych rezygnuje się zwykle z dodatków kolorystycznych, zmiany barwy drewna. To właśnie naturalny wygląd tego materiału, zwłaszcza słojów drzew, decyduje o unikalności mebli w tym stylu. Powinny być one co najwyżej podkreślone poprzez ługowanie, bejcowanie czy przecieranie. Można dzięki temu wydobyć i podkreślić ich głęboki kolor, różnobarwną strukturę czy delikatnie postarzać drewno. Nie można zapominać, że meble kolonialne w większości przypadków stanowią produkty ręcznie wyrabiane w wybranym kraju azjatyckim. Dzięki temu każdy produkt jest unikalny i mamy pewność jego wysokiej jakości – w końcu płacimy za to niemałe pieniądze. Jeśli myślimy o ich dopasowaniu do naszych pomieszczeń, to najlepiej prezentują się one w towarzystwie jasnych ścian oraz drewnianych. Meble kolonialne mogą niezwykle dobrze prezentować się zarówno w naszych prywatnych domach czy mieszkaniach, jak i również w siedzibie firmy, biurach oraz gabinetach.

Czyli warto?

Styl kolonialny to bez wątpienia idealna propozycja dla wszystkich osób, które lubią oryginalne wnętrza, a także coś, co ma związek z naturą i stylem retro. Takie drewno egzotyczne to klucz do uzyskania doskonałych efektów w swym biurze czy salonie. Ponadto małe meble z drewna egzotycznego świetnie poradzą sobie w łazience, albowiem mają one niezwykle dobre właściwości przeciw wchłanianiu wilgoci. Zawarta w nich naturalna żywica dodatkowo chroni drewno przed pleśnią i grzybami. Obok szaf, szafek, stołów, krzeseł możemy zdecydować się na wyjątkowe biblioteczki z szufladami, komody, biurka, winiarki czy też całe kolekcje.

[Best_Wordpress_Gallery id=”211″ gal_title=”Galeria -Meble kolonialne – postaw na styl i trwałość”]