Obecnie praktycznie każdy z nas ma przy sobie aparat fotograficzny. Jego funkcja instalowana w smartfonach sprawia, że możemy w każdej chwili wykonać zdjęcie czy nakręcić film. Jest to spore udogodnienie. Dla wielu jednak osób nadal niezastąpione są klasyczne aparaty. Na tym polu, mimo coraz bardziej zaawansowanych kompaktów lub bezlusterkowców, wciąż dużą popularnością cieszą się lustrzanki cyfrowe. Przeglądamy, które z nich są najbardziej godne uwagi.

Lustrzanki dla początkujących

Najwięksi producenci na rynku, czyli Nikon, Canon, Pentax czy Sony, posiadają w swej ofercie najtańsze modele, które kierowane są do początkujących adeptów fotografii. Możemy takie lustrzanki nabyć w cenie 1000-3000 złotych. Pozwalają one na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć oraz kręcenie filmów. Nie posiadają oczywiście tak zaawansowanych funkcji i komponentów jak sprzęt z górnej półki, jednak dla wielu osób będą w pełni wystarczające.

Nikon D5500

Jest to już dwuletnia lustrzanka, którą jednak bez trudu zakupimy w wielu sklepach fotograficznych. Zaopatrzona została w matrycę DX będącą odpowiednikiem APS-C. Dzięki temu możemy nią wykonywać zdjęcia z rozdzielczością 24 megapikseli, a maksymalna czułość ISO wynosi 25600. Autofokus posiada przy tym aż 39 punktów ostrości, co daje nam okazję na tworzenie szybkich i ostrych zdjęć. Nikon D5500 może się pochwalić prędkością trybu seryjnego 5 kl./s. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tutaj ekran z panelem dotykowym, który jest nie tylko uchylany, lecz także obrotowy. Lustrzanka ta oferuje nam również opcję kręcenia filmów w jakości Full HD przy prędkości 60 kl./s. Posiada przy tym WIFI i NFC.

Canon EOS 1200D

Model Canona jest jednym z najtańszych na rynku. Zakupimy go bez trudu z podstawowym obiektywem za mniej niż 1500 złotych. Jest to kolejny produkt z serii tanich lustrzanek Canona, które obecne są na rynku już od ponad 10 lat. 1200D należy do jednych z najmniejszych lustrzanek, dzięki czemu dobrze leży w dłoni, a jego ciężar jest dobrze wyważony. Zaopatrzony został w matrycę CMOS o rozdzielczości 18 Mpix. Posiada klasyczny 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 460 tys. punktów. Nie jest to sprzęt z wysokiej półki, a wielu konkurentów pod względem wyświetlaczy oferuje lepsze rozwiązania. Pomiar ostrości bazuje na 9 punktach. Pozwala to na szybkie i celne ustawienie ostrości. Warto jednak wiedzieć, że podczas filmowania autofokus praktycznie nie działa. Model ten umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 3 kl./s. Nie posiada przy tym WiFi, NFC ani GPS. Jest to tania propozycja dla osób, które poszukują prostej lustrzanki na wakacje bądź do codziennych zdjęć.

Nikon D3300

Z podobnej półki cenowej sugerujemy zakup Nikona D3300. Jest to mała i lekka lustrzanka cyfrowa dla zwolenników Nikona (odwieczna „wojna” z Canonem). Matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli zapewnia zdjęcia o czułości do ISO 12800. mamy tutaj do wykorzystania między innymi tryb zdjęć seryjnych z prędkością 5 kl./s, 11 punktów AF z czujnikiem krzyżowym, 13 efektów specjalnych dla zdjęć i filmów. Materiały wideo można kręcić w jakości Full HD (1080 p) z liczbą klatek na sekundę do 50p/60p i ciągłym autofokusem. Model ten posiada ekran LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i rozdzielczość 921 tys. punktów. Również jest on pozbawiony wszelkich technologii połączeń bezprzewodowych, co może być sporą wadą dla młodych użytkowników. Jest to jednak równie dobry wybór dla osób, które szukają dla siebie pierwszej amatorskiej lustrzanki. Wersja ta jest z reguły droższa od Canona o około 200-300 złotych.

Canon EOS 750D

750D to propozycja Canona z trochę wyższej półki cenowej. Jest to następca znanych i cenionych wcześniej modeli amatorskich, który skierowany jest do nieco bardziej wymagających użytkowników. Wyposażony został w matrycę APS-C o rozdzielczości 24,2 Mpix i maksymalnym ISO 12800. Mamy tutaj do dyspozycji 19 krzyżowych punktów ostrości, co pozwala na niezwykle ostre zdjęcia. Prędkość seryjna w tym modelu wynosi 5 kl./s. Tak samo jak opisywany na początku Nikon, również 750D posiada obrotowy, dotykowy ekran. Lustrzanka umożliwia kręcenie filmów w jakości Full HD, jednak tylko do prędkości 30 kl./s. Możemy korzystać w niej z łączności WiFi. Użytkownicy chwalą sobie w niej szybkie ustalanie ostrości w Live View, płynność działania oraz szeroko rozstawione punkty ostrości.

Pentax K-S2

Choć rynek jest zdominowany przez produkty Nikona i Canona, to jednak warto zwrócić też uwagę na Pentaxa K-S2. Posiada on matrycę APS-C o rozdzielczości 20,12 Mpix oraz maksymalnym ISO 51200. Zdjęcia w trybie seryjnym możemy robić z prędkością do 5,5 kl./s. Jak na wyższą półkę cenową w tej kategorii, posiada on jednak tylko 11 punktów ostrości, z czego 9 to punkty krzyżowe. Lustrzanka ta filmuje w jakości Full HD z prędkością 60 kl./s. Ciekawym rozwiązaniem są zdjęcia w jakości 4K w postaci filmu poklatkowego. Posiada on oczywiście WiFi oraz NFC. Model ten posiada aż 100 uszczelek, co wraz z obiektywem z oznaczeniem WR umożliwia nam wykorzystywanie go nawet podczas opadów deszczu czy w bardzo zakurzonym środowisku. Egzemplarz ten posiada ciekawe wzornictwo, które różni się od Nikona czy Canona. 3-calowy uchylny oraz obrotowy monitor LCD charakteryzuje się wyrazistością i dobrymi kątami widzenia. Użytkownicy cenią sobie w nim tryb Live View z szybko działającym autofokusem oraz sporą liczbą informacji wyświetlanych na monitorze. Minusem w tym wypadku jest cena, albowiem nową lustrzankę z podstawowym obiektywem zakupimy za blisko 3000 złotych.

Wyższa półka cenowa

W tej kategorii prezentujemy kilka modeli, które są bardziej zaawansowane od wcześniej opisywanych. Mogą posłużyć do pracy profesjonalnej; często używane są przez fotografów, którzy nie chcą wydawać powyżej 10 tysięcy złotych na samo body.

Nikon D750

Przechodzimy do sprzętu, którego wartość jest 3-4 razy większa niż opisywanych wcześniej modeli. Nikon D750 to lustrzanka pełnoklatkowa. Jej matryca CMOS o rozdzielczości 24,3 megapiksela współpracuje z procesorem obrazu EXPEED 4. Dzięki temu możliwe jest fotografowanie z czułością w zakresie ISO 100–12800 (z możliwością rozszerzenia do ISO 51200). Z kolei prędkość zdjęć seryjnych to maksymalnie 6,5 kl./s; zdaniem wielu osób w tym zakresie cenowym jest ona zbyt niska. Jak przystało na współczesne standardy, otrzymujemy tutaj opcję nagrywania filmów Full HD 1080p z prędkością do 60 kl./s. Producent wyposażył również aparat w system łączności bezprzewodowej WiFi.

Innowacją w półprofesjonalnych lustrzankach jest odchylany do 90º w górę i do 75º w dół ekran LCD o przekątnej 3,2 cala. Dzięki rozdzielczości 1,229 mln punktów gwarantuje on wyjątkowe odwzorowanie zdjęć. Aparat wyposażony został w 51-punktowy system AF Multi-Cam 3500-FX II z 15 punktami krzyżowymi. Do wad zaliczyć można niską prędkość (do 6,5 kl./s) oraz maksymalny czas wykonywania zdjęć wynoszący tylko 1/4000 s. Nikon D750 bez trudu może być wykorzystywany przez dokumentalistów, fotografów ślubnych, ulicznych, a także zwykłych amatorów fotografii.

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II to model, który obecny jest już od kilku lat na rynku, jednakże nadal jest polecany osobom z większą zawartością portfela. Przez fotografów ceniona jest między innymi konstrukcja i ergonomia pracy, jaką oferuje. Od razu widać, że ma się do czynienia ze znacznie solidniejszym i lepiej wykonanym produktem niż wcześniej opisywane Canony. Canon EOS 7D Mark II posiada matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 20,2 megapiksela, która współpracuje z aż dwoma procesorami Digic 6. Dzięki temu możemy liczyć na fotografowanie z czułością w zakresie ISO 100–16000, rozszerzalnym nawet do ISO 51200. Z kolei czasy to 1/8000–30 s. Jako lustrzanka półprofesjonalna umożliwia on wykonywanie zdjęć z prędkością 10 kl/s i około 30 plików RAW w jednej serii.

Szczególne wrażenie robi system autofokusu z 65 punktami krzyżowymi, który jest zdecydowanie jednym z najlepszych i najszybszych na rynku. Posiada on wejście na osobne karty CF i SD. Model ten zaopatrzony został w tryb nagrywania filmów Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s. Model ten posiada 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1040 tys. punktów, a także mały, czarno-biały wyświetlacz na górnej ściance. Zdaniem wielu jest to jedna z najlepiej uszczelnionych lustrzanek na rynku. Korpus został wyposażony w moduł GPS, ale zabrakło w nim niestety miejsca na WiFi. Jest to idealna propozycja dla amatorów, która sprawdzi się także w rękach profesjonalnych fotografów.

Można też zastanowić się nad Canonem EOS 6D.

Najlepsze lustrzanki na rynku

Przechodzimy teraz do modeli, które najczęściej wybierane są przez zawodowych fotografów. Są to aparaty, które można spotkać dosłownie na pierwszej linii frontu – korzystają z niego fotoreporterzy wojenni. Gwarantują one niezwykle wysoki zakres tonalny, prędkość wykonywania zdjęć, fenomenalne matryce.

Canon EOS-1DX Mark II

Bez wątpienia jest to topowy model reporterskiej lustrzanki Canona. Posiada on między innymi korpus wykonany z magnezu oraz pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 20 mln pikseli. Daje ona okazję do fotografowania w czułości 51200 ISO, rozszerzalnej do nawet 409600. Użytkownicy otrzymują możliwość filmowania w jakości 4K z prędkością nawet do 60 kl/s. Model ten posiada rewelacyjny 61-punktowy AF z 41 punktami krzyżowymi oraz czułością f/8. Warto przy tym dodać, że EOS-1DX Mark II umożliwia fotografowanie z prędkością 14 kl/s. z aktywnym AF, a w trybie Live View – nawet do 16 kl/s. Dzięki niemu istnieje opcja stosowania czasów naświetlania do 1/8000 s w trybie automatycznej czułości ISO. Zaopatrzony jest on także w funkcję korekcji aberracji obiektywu, wbudowany cyfrowy optymalizator obiektywu, system EOS iTR (Intelligent Tracking and Recognition), tryb AI Servo AF III+, technologię szybkiego powrotu lustra, wysokiej rozdzielczości, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,62 mln punktów oraz wbudowany moduł GPS.

Nikon D5

Oczywiście również Nikon posiada propozycję dla profesjonalistów. Jest to flagowa lustrzanka zaprojektowana specjalnie dla wymagających fotografów i filmowców. Posiada ona pełnoklatkową matrycę CMOS 20,8 Mpix oraz czujnik pomiaru ekspozycji 180 tys. pikseli. Umożliwia ona dokładne rozpoznawanie obiektów oraz odwzorowanie szczegółów obrazu. Maksymalny zakres ISO to 102400, rozszerzalny do wartości 3280000. Imponująca jest ilość aż 153 pól AF oraz 99 pól krzyżowych. Możliwe jest także nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K oraz Full HD.

Aparat ten umożliwia fotografowanie z szybkością do 12 kl./s z funkcją śledzenia AE/AF, a nawet 14 kl./s z podniesionym lustrem.

Oczywiście w każdej kategorii wymieniliśmy tylko kilka modeli lustrzanek. Warto przyjrzeć się naszym propozycjom, ale również innym aparatom, które być może idealnie trafią w potrzeby i oczekiwania.[Best_Wordpress_Gallery id=”266″ gal_title=”Galeria -Lustrzanki cyfrowe – przegląd najciekawszych modeli”]

Lustrzanki cyfrowe

polecane
niedostępny
 • Producent: Canon 
 • Rozdzielczość: 53 Mpx
polecane
niedostępny
 • Producent: Nikon 
 • Rozdzielczość: -
polecane
od 3 799 zł
 • Producent: Pentax 
 • Rozdzielczość: -
polecane
od 2 299 zł
 • Producent: Nikon 
 • Rozdzielczość: 24 Mpx

Literatura obcojęzyczna

polecane
niedostępny
 • ISBN: 9780321747433 
 • Autor: -
 • Wydawnictwo: -
polecane
od 148 83
 • ISBN: 9783842101982 
 • Autor: -
 • Wydawnictwo: -
polecane
niedostępny
 • ISBN: 9780134268392 
 • Autor: -
 • Wydawnictwo: -
polecane
niedostępny
 • ISBN: 9780134094366 
 • Autor: Sylvan, Rob 
 • Wydawnictwo: Pearson Education (US)