Od początku motoryzacji samochody wysokiej klasy tworzono na specjalne zamówienie. Takie pojazdy najczęściej wykorzystywane były przez polityków lub miliarderów. Do dziś limuzyny cieszą się dużym powodzeniem. W ostatnim czasie jednak tym mianem określa się niesłusznie samochody wyższej klasy. Trzeba zdać sobie sprawę, że typowe limuzyny do ślubu takimi autami w rzeczywistości nie są. Oto nasza lista kilku najbardziej znanych limuzyn w historii.

Lincoln „Sunshine Special”

Była to pierwsza prezydencka limuzyna z prawdziwego zdarzenia. W roku 1939 amerykańska firma Lincoln na bazie Lincolna serii K skonstruowała samochód specjalnie na potrzeby prezydenta USA. Przez kilka lat był to pojazd, z którego korzystał Franklin D. Roosevelt. Model ten był napędzany silnikiem V12. Ponadto został dodatkowo opancerzony i wyposażony w rozwiązania z zakresu łączności oraz bezpieczeństwa. Po śmierci Roosevelta użytkowany był przez kolejne 3 lata przez prezydenta Trumana. Obecnie model ten znajduje się w Henry Ford Museum.

Lincoln Continental SS-100-X

Jest to najbardziej rozpoznawalna limuzyna prezydencka w historii, albowiem to właśnie w niej zamordowany został Kennedy. SS-100-X oznaczał kryptonim pojazdu zbudowanego na potrzeby Secret Service. Powstał on na bazie czterodrzwiowego kabrioletu Lincoln Continental 1961, model 74A. W tym wypadku zwiększono o nieco ponad metr rozstaw jego osi, a także wzmocniono konstrukcję nośną. Pojazd o długości 5,7 m i ważący 3,5 tony napędzany był przez standardowy silnik Forda 430 V8 o mocy 350 KM. Po zamachu na JFK limuzyna otrzymała tytanowe osłony, kuloodporne szyby i opancerzony dach. Była ostatnim pojazdem prezydenckim z otwartym dachem. Obecnie również znajduje się w Henry Ford Museum. Jego następca był przez wiele lat użytkowany w ochronie prezydenta i nawet dwukrotnie przyczynił się do uratowania życia głowy państwa, na które czyhali zamachowcy.

Cadillac One

Jest to obecnie chyba najbardziej znana i rozpoznawalna limuzyna na świecie. Została specjalnie wybudowana na potrzeby prezydentury Barracka Obamy. Nie posiada oficjalnej nazwy, dlatego często określana jest mianem „Bestii”. Model ten zbudowany został przede wszystkim na bazie samochodu ciężarowego Chevrolet Kodiak. Pojazd ten jest odporny na mniejsze ataki bombowe, ataki chemiczne, biologiczne. Oczywiście wyposażony jest w kuloodporne szyby, sprzęt łączności, a nawet zapas grupy krwi dla prezydenta. Pojazd ten waży blisko 10 ton, a na każde 100 przejechanych kilometrów spala około 30 litrów ropy!

BMW 760LI High Security

Jest to z kolei pojazd, jakim na co dzień porusza się prezydent Polski. Ta najsłynniejsza rządowa limuzyna w Polsce ma ponad 5 m długości i waży blisko 4 tony. Pojazd wyposażony jest we wzmocnione podwozie, kuloodporne szyby, które wytrzymają ostrzał z broni ręcznej, maszynowej czy nawet przeciwpancernej. Model ten wyposażony został w 6-litrowy silnik o mocy 544 KM, dzięki czemu przy sporej masie rozpędza się do setki w niewiele ponad 6 sekund. Dodatkowo BMW zaopatrzyło model ten w opony run flat z elastycznym pierścieniem.

Audi A8 L extended

Jest to wyjątkowa limuzyna, która mierzy 6,36 m długości, a jej rozstaw osi to aż 4,22 metra. W takiej przedłużonej wersji posiada trzy pary drzwi, a także szklaną szybę o długości 2,4 metra. Model ten zaopatrzony został w silnik 3.0 TFSI wspomagany przez turbodoładowanie, który daje 310 KM mocy oraz 440 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pojazd ten waży 2,4 tony, a do setki rozpędza w 7,1 sekundy. Prędkość maksymalna tego modelu wynosi 250 km/h. Według przedstawicieli Audi był to pojedynczy model stworzony ponoć dla norweskiej rodziny królewskiej.

ZIŁ-4112R

Również prezydent Rosji może się pochwalić specjalnie przygotowanym dla niego pojazdem. Limuzyna ZIŁ-4112R została stworzona w 2012 w zaledwie jednym egzemplarzu i to specjalnie dla Władimira Putina. Pojazd ten jednak rzadko kiedy jest używany przez prezydenta. Ził wyposażony został w wolnossący silnik V8 o pojemności 7,7 litra i mocy 400 KM, a jego waga to 3,8 tony.

Cadillac XTS

Cadillac XTS znakomicie sprawdza się jako limuzyna. Jest on często wykorzystywany przez biznesmenów, dla których pełni rolę pojazdu służbowego. Model ten zaopatrzony został w 3,6-litrowy, 6-cylindrowy silnik generujący okrągłe 300 KM mocy. Został on oparty na zaawansowanym technicznie zawieszeniu, które posiada także system Magnetic Ride Control, dzięki któremu można dostosować ustawienia układu jezdnego do warunków drogowych.

SsangYong Chairman W

Jest to pojazd oferowany przede wszystkim na rynku azjatyckim, choć coraz częściej egzemplarze trafiają także i do naszego kraju. Koreańscy projektanci inspirowali się w jego przypadku wyglądem samochodów Mercedesa. Dlatego też można go nazwać azjatycką wersją niemieckiego pojazdu. Model ten cechuje wyjątkowo bogate wzornictwo. Ponadto posiada bardzo miękkie zawieszenie, co wpływa na komfort jazdy. Zaopatrzony został w 6-cylindrową benzynową jednostkę o pojemności 3,6 l i mocy 250 KM, a także dostępna jest jednostka V8 5000 o mocy 306 KM.

Mercedes-Maybach Pullman

Jest to niezwykle potężny i ekskluzywny pojazd o długości 6,5 metra. Pasażerom oferuje on 4 miejsca w superluksusowej kabinie oddzielonej od kierowcy szklaną szybą. Pojazd ten zaopatrzony został w silnik V12 o pojemności 6 litrów i mocy 530 KM. Posiada elektrycznie rozkładane fotele, które potrafią wymasować, ogrzać, przewietrzyć. Wyposażony został także w szereg multimediów. Dzięki specjalnemu systemowi kontroli pasażerowie mogą dostosować przestrzeń i opcje dla siebie.

Rolls-Royce Phantom

Phantom to jeden z najbardziej znanych i ekskluzywnych modeli brytyjskiej marki motoryzacyjnej. Ponadto jest to jeden z najchętniej kupowanych z serii, a pierwsza generacja pojawiła się na rynku w 1925 roku. Rolls-Royce Phantom najnowszej generacji obecny jest na rynku od 2003 roku i stale cieszy się sporym uznaniem. Wyposażony jest on w silnik V12 o pojemności 6,75 litra i mocy 460 KM. Zaopatrzony został także w 6-biegową automatyczną skrzynię biegów ZF. Do setki pojazd ten rozpędza się w zaledwie 6 sekund. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowej wersji.

A jakie waszym zdaniem limuzyny zasługują jeszcze na uwzględnienie?[Best_Wordpress_Gallery id=”226″ gal_title=”Galeria -Limuzyny – najciekawsze modele”]