Elegancja i niepowtarzalny styl w domu lub w mieszkaniu to często oznaka luksusowego życia. Szczególnie dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie czarno-białe łazienki, w których widać zarówno dobry gust właściciela, jak i jego staranność o najdrobniejsze detale. Symbolem zmian i mody jest natomiast styl paryski.

Czym jest styl paryski?

Styl paryski związany jest z architekturą i klimatem francuskiej stolicy. Ten szyk rodem z Francji stanowi niezwykle interesujące nawiązanie do przeszłości. Łączy w sobie lekkość formy i dekoracyjność z elegancją i duchem awangardy. Dawne wzory przerabiane są na współczesny miejski szyk. Bardzo ważną rolę obok wspomnianych dwóch kolorów pełni tutaj oś symetrii, która jest klamrą spinającą wnętrze w całość. Wprowadza harmonię i ład. W stylu paryskim istotne są przedmioty z historią. Wybiera się przez to starsze, zabytkowe meble lub też specjalnie stylizowane na dawne lata. Idealnie w jego przypadku sprawdza się mieszanka dekoracyjnych wątków z różnych epok. W pewien sposób styl ten powiązany jest z eklektyzmem.

Kolorystyka

W paryskich łazienkach bardzo ważną rolę pełni biały kolor. Jest on obecny nie tylko na ścianach i podłodze, lecz także w sprzętach codziennego użytku i dodatkach. Bardzo popularnym i charakterystycznym motywem są białe, frezowane płytki. Swym wyglądem przypominają one starodawne modele, jakie obecne były na piecach kaflowych, a teraz można je spotkać w kilku zabytkowych paryskich stacjach metra. Z racji różnorodności można wybrać więcej czerni niż bieli. Takie kafelki przemieszane między sobą robić mogą całkiem dobre wrażenie. Akcenty innych barw mile są widziane w formie dodatków, jednak nadrzędnym tematem kolorystycznym jest czerń i biel.

Płytki

W tradycyjnej wersji paryskiej łazienki największą rolę odgrywają płytki. To one wpływają na dekoracyjność ściany, podłogi, a nawet zabudowę wanny. Najczęściej spotykane w tym zakresie są czarne lub białe płytki w wersji prostokątnej i kwadratowej. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest w przypadku ściany wybór prostokątnych kafelek, które zajmą około 2/3 wysokości ściany. Wolna część u góry jest jedną z tradycji paryskiego stylu. Ową przestrzeń najlepiej jest pomalować białą farbą lateksową, która będzie odporna na działanie wilgoci i upływ czasu. Nie wolno ryzykować, oszczędzając na wykończeniu. Wybranie produktów lepszej jakości i od jednego producenta będzie najlepszym rozwiązaniem, a przy tym nasze płytki łazienkowe będą w swej formie i barwie jednolite. Dobrą metodą może być przeplatanie ze sobą płytek. Co druga warstwa w danym kolorze, układanie pasów i pojedynczych elementów w czerni na bieli lub w odwrotną stronę da niezwykły i przyciągający wzrok efekt. Ceramiczna listwa stanowić będzie eleganckie i stylowe wykończenie. Bardzo dobrze połączy ona ze sobą pustą ścianę i część wykafelkowaną. Wyjątkową alternatywą dla wykończenia sufitu może być artystyczna sztukateria.

Podłoga

Podłoga w paryskiej łazience jet równie istotna, co ściany. Kiedy i tutaj decydujemy się na płytki, to często wykorzystywanym motywem jest stworzenie geometrycznego wzoru w formie czarno-białej szachownicy. Oczywiście taka szachownica jest tylko jedną z kilku propozycji. Równie dobrze tworzone mogą być inne geometryczne desenie. Wszystko uzależnione będzie od wielkości łazienki, co wpłynie na większe lub mniejsze pole do manewru. Zamiast płytek często wykorzystywane jest też drewno. Oryginalna i stylowa podłoga drewniana również stanowi popularny motyw w paryskim stylu. W przeciwieństwie do ceramiki jest bardziej komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu, redukuje uczucie chłodu, a także ryzyko poślizgnięcia się. Z oczywistych względów dobrze jest wybierać egzotyczne gatunki drewna, które są odporniejsze na wodę i wszelkie uszkodzenia.

Armatura łazienkowa

Zgodnie z duchem stylu paryskiego armatura powinna zostać wybrana w jak najbardziej klasycznej formie. Białe lub kremowe umywalki w stylu retro to podstawa, od której warto zacząć wyposażenie pomieszczenia. Świetnie komponują się ze staromodną baterią, która może być posrebrzana lub pozłacana. Styl paryski to przede wszystkim większe umywalki. Nie muszą być one ceramiczne; równie dobrze sprawdzają się modele metalowe, które malowane są na biało. Nadają one łazience lekko industrialnego klimatu.

Ikoną łazienki w stylu paryskim jest jednak przede wszystkim staromodna wanna w wersji wolnostojącej. Takie pomieszczenie z początkowych lat XX wieku kojarzy się nam głównie z żeliwnymi lub stalowymi modelami. Są one jednak masywne i ciężkie, dlatego warto pomyśleć o zamienniku. Żeliwna wanna to pewne niedogodności, jak duża waga czy szybka utrata ciepła. W związku z tym dobrym pomysłem będzie zakup wanny akrylowej. Istnieją obecnie modele specjalnie stylizowane na dawne lata, dzięki czemu jeszcze bardziej sprawdzą się w stylu paryskim. Dobrze jest pomyśleć o zabudowie takiej akrylowej wanny. Posłużyć ku temu mogą wspomniane wcześniej płytki, które przy wannie będą zlewać się ze ścianą oraz kafelkowaną podłogą. Wanna nie jest jednak absolutnym wymogiem. Z racji ograniczonej przestrzeni lub własnych preferencji dobrze jest postawić na prysznic w klasycznej formie, czyli zabudowany brodzik, którego barwa będzie zbliżona do ogólnej kolorystyki pomieszczenia.

Meble łazienkowe i dodatki

Łazienka w stylu paryskim nie będzie w pełni satysfakcjonująca, jeśli zabraknie w niej mebli. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się zabytkowe meble lub też nowe, które są specjalnie podstarzone. Mniejsza lub większa toaletka z taboretem, łazienkowa szafka, wiklinowy kosz na pranie – to tylko przykłady kilku produktów, o których warto pomyśleć przy meblowaniu łazienki.

Obowiązkowym elementem w łazience paryskiej są dodatki. Dobrze jest zdecydować się na szklane ozdoby, takie jak lustro kryształowe bądź specjalne wazony. Nie można przy tym zapomnieć o interesujących ozdobach ściennych. Obrazy lub zdjęcia w ramce sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru. Na koniec wykorzystajmy tekstylia. Dywanik łazienkowy, zasłonka w oknie zadbają o cieplejszą atmosferę.[Best_Wordpress_Gallery id=”238″ gal_title=”Galeria -Łazienka w paryskim stylu – luksus i elegancja”]