Koszula to jeden z atrybutów męskiego stylu. Zakładana jest na różne okazje. Możemy pokazać się w niej w pracy, na imprezach, weselach, na mieście czy choćby zakładać ją na co dzień. Nie każdy jednak model pasuje do danej chwili. Zupełnie inny krój i styl będzie nam potrzebny w oficjalnych sytuacjach, a zupełnie inny – na luźne spotkania. Zatem jaką koszulę wybrać należy dla siebie?

Bez dwóch zdań wybranie przez nas odpowiedniej koszuli stanowi często całkiem spory kłopot. Musimy się przecież kierować kilkoma istotnymi kwestiami, takimi jak materiał, kolor, wzór, kształt kołnierzyka, okoliczności. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, do czego i w jakich sytuacjach wybrany strój sprawdzi się najlepiej.

Jakie tkaniny?

Dla miłośnika dobrego stylu i komfortu bardzo istotne jest to, z czego wykonana jest konkretna koszula. Bez trudu znajdziemy w tańszych sieciach odzieżowych takie, które zawierają w sobie domieszkę bawełny i poliestru. Choć cena w takim wypadku jest niezwykle atrakcyjna, to jednak takie koszule są mniej przyjemne w bezpośrednim kontakcie z naszym ciałem, a przy tym także nie zawsze prezentują się estetycznie. Polecane są w związku z tym egzemplarze uszyte całościowo z wysokiej jakości bawełny. Naturalne włókna mogą co prawda być bardziej podatne na zagniecenia, pozwalają jednak oddychać skórze, a także redukują działanie potu. Będzie to miało niezwykle istotne znaczenie w okresie letnim, podczas imprez czy wesel, gdzie często spędza się sporo czasu na parkiecie. Oprócz samej tkaniny istotny jest też zastosowany rodzaj splotu. To on decyduje często o ciężarze koszuli oraz jej fakturze.

Wybierajmy odpowiedni fason

Koszula winna być dobrana do naszego typu sylwetki. Bardzo częstym błędem jest nieodpowiednio dopasowany fason. Część z mężczyzn o szczupłej posturze wybiera za duże koszule. W takim wypadku nie dodają one kilogramów, lecz wręcz potęgują efekt chudego ciała. W dodatku takie koszule sprawić mogą sporo problemów, gdyż są za obszerne, wychodzą ze spodni, a zbyt szeroki kołnierzyk psuje efekt krawata. Tężsi panowie mają z kolei często tendencję do wybierania mniejszych koszul lub chodzą w tych, które pasowały na nich kilka kilogramów temu. Taki fason jest zdecydowanie mało estetyczny, ciasne koszule krępują ruchy oraz uwidoczniają wszelkie mankamenty sylwetki. Warto przed zakupem dokładnie zmierzyć swe wymiary, przez co dopasowanie koszuli będzie prostsze. Oczywiście dobrze jest przymierzyć ubranie przed zakupem, zwłaszcza z pomocą opinii drugiej osoby, partnerki, przyjaciela, którzy mogą podpowiedzieć, czy będzie to dobry wybór.

Długość rękawa

Istotnym dla nas podczas zakupu elementem powinna być także długość rękawa koszuli i jego mankiety. Zdaniem wielu ekspertów od spraw męskiego dress code’u w przypadku oficjalnych spotkań i formalnych sytuacji, jak praca w biurze, bez względu na porę roku wybierać powinniśmy jedynie koszule z długim rękawem. To one świadczą o profesjonalizmie, dobrym stylu i wyczuciu chwili. Krótki rękaw jest dobry dla nieoficjalnych sytuacji, wakacji, imprez, rodzinnych spotkań.

Kołnierzyk i szyja

Równie istotny jest także kształt twarzy oraz szerokość szyi. Są to czynniki, które wpływają na fakt, czy w danej koszuli będziemy wyglądać dobrze czy passé. Dla osób szczupłych, o długiej i wąskiej szyi oraz pociągłej twarzy polecane są modele o szerokim rozstawie końców kołnierzyka. Z kolei panowie o pełnej twarzy i grubej, krótszej szyi powinni wybierać koszule o węższym kołnierzyku z dłuższymi końcami.

Wraz z zakupem koszuli pod względem kołnierzyka dobrze jest się zastanowić nad wyborem krawata lub zestawieniu z nią posiadanych przez siebie modeli. Nie każdy typ takiego dodatku będzie pasował do nowej koszuli. Lepiej uniknąć efektu źle zawiązanego krawata, który w rzeczywistości będzie idealnie spleciony.

Jaki kolor koszuli?

Nie bez znaczenia już od wielu dekad najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym kolorem koszuli jest biały. Pasuje ona praktycznie do każdej sytuacji, pory dnia i roku. Świetnie komponuje się zarówno z marynarką, garniturem, jak i jeansami, płaszczem, sztruksami. Może być noszona z krawatem lub bez albo z muchą. Jeśli wybieramy koszulę do celów zawodowych, to dowiedzmy się najpierw, jakie panują w firmie zasady ubioru. Najczęściej obok białej koszuli akceptowalne są jasnoniebieskie, bladoszare barwy, ewentualnie écru. Zazwyczaj dominują łagodne i jednobarwne koszule. Paski czy krata są odradzane lub zakazane.

W niektórych miejscach następuje stopniowe odchodzenie od tych sztywnych zasad. Można przez to zobaczyć panów w koszulach różowych, pomarańczowych czy zielonych. Takie barwy jednak o wiele lepiej pasować będą do mniej oficjalnych sytuacji. Często możemy je zaobserwować na weselach, imprezach, w klubach. Istotne jest także to, jaki kolor jest modny danego sezonu. Można to bez problemu sprawdzić, przechadzając się po centrach handlowych i oglądając oferty sklepów odzieżowych.

Jeśli wybieramy na lato i wakacje koszulę z krótkim rękawem, to stawiajmy tu na kolor, w którym czujemy się najlepiej. Nie panują tu żadne sztywne zasady. Ważne jest tylko to, aby nasza koszula komponowała się z resztą stroju. Sporym powodzeniem cieszą się ostatnio koszule kwieciste. Mowa tu jednak nie o kiczowatych hawajskich modelach z lat 90., lecz stylowych, z kwiatowymi dodatkami, wzorami. W okresie letnim przy koszuli z długim rękawem dobrze jest pomyśleć nad delikatną koszulką bawełnianą, która znajdzie się pod nią. Dzięki temu pot będzie wsiąkał w T-shirt, chroniąc koszulę przed plamami i przebarwieniami.

Ile wydać na koszulę?

Przed zakupem nowej koszuli musimy zadać sobie pytanie, czy ma być ona produktem na lata czy tylko sezon. Ponadto istotne jest także jej przeznaczenie. Jeśli ma to być koszula do pracy, w której prezentować się będziemy dosyć często, to warto więcej zainwestować. W sieciówkach znajdziemy modele za kilkadziesiąt złotych, które jednak bardziej nadają się na imprezy. Gdy chcemy zaprezentować dobry styl i klasę, to nasz budżet na jedną koszulę musi być co najmniej 3-4 razy większy.

[Best_Wordpress_Gallery id=”258″ gal_title=”Galeria -Jaką koszulę wybrać? Krótki poradnik dla mężczyzny”]

Krawaty

polecane
niedostępny
polecane
niedostępny
polecane
niedostępny
polecane
niedostępny

Koszule męskie

polecane
niedostępny
  • Materiał: bawełna, elastan 
  • Rozmiar: S, M, L, XL, XXL 
polecane
niedostępny
  • Materiał: bawełna 
  • Rozmiar: XS, M, XL 
polecane
niedostępny
  • Materiał: bawełna, elastan 
  • Rozmiar: S, M, L, XL, XXL 
polecane
niedostępny
  • Materiał: -
  • Rozmiar: -