Wśród miłośników dobrych trunków często pijane są koniaki. Ten specyficzny alkohol cieszy się całkiem dużym powodzeniem w naszym kraju. Możemy znaleźć różnego rodzaju butelki, gatunki pochodzące od mniej lub bardziej znanych producentów na świecie. Postanowiliśmy zaprezentować kilka najciekawszych, które być może przypadną do gustu naszym czytelnikom.

[Best_Wordpress_Gallery id=”301″ gal_title=”Galeria -Koniak – prezentacja najlepszych trunków”]

Co warto wiedzieć o koniaku?

Ten charakterystyczny alkohol został zapewne wynaleziony przez Ormian. Po pewnym jednak czasie trafił do Francji, która dziś uznawana jest za ojczyznę trunku. Obecnie koniak kojarzony jest z francuskim miastem Cognac, które słynie z jego produkcji. Mamy w tym wypadku styczność z destylatem z wina i może powstawać jedynie w określonych warunkach. Musi przy tym zachowywać ściśle określone normy. Przede wszystkim musi się składać przynajmniej z 90% z określonych gatunków winogron, jak Ugni Blanc, Folle Blanche czy Colombard. Sam proces destylacyjny musi odbywać się w tradycyjnych, miedzianych alembikach. Z kolei gotowy destylat musi spędzić co najmniej 2 lata w beczkach dębu. Samo drewno może być dopuszczone tylko z dwóch regionów, a wykorzystany dąb musi mieć przynajmniej 100 lat. Warto przy tym wspomnieć, że proces tworzenia koniaku nie zmienił się od ponad 300 lat.

Przed zakupem warto znać konkretne oznaczenia, które są prezentowane na butelkach koniaku. Powiedzą one nam przede wszystkim o roczniku konkretnego trunku.

  • V.S. (Very Special) lub *** to charakterystyka koniaków, które leżakowały w dębowych beczkach co najmniej dwa lata,

  • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) lub Réserve – w tym wypadku mamy do czynienia z trunkami, które charakteryzują przynajmniej cztery lata leżakowania,

  • Napoléon to koniak co najmniej sześcioletni,

  • X.O. (Extra Old) lub Vieille Réserve to na chwilę obecną trunki co najmniej dziesięcioletnie

  • do tego również mamy konkretne roczniki zapisane na butelkach, które tycza się najmłodszego destylatu.

Hennessy VS 0,5l

Hennessy VS to bardzo popularny koniak w naszym kraju. Jego półlitrowa butelka kosztuje ponad 100 złotych, czyli mamy pewność, iż otrzymujemy trunek wyższej klasy. Jest to koniak tworzony z ponad 40 destylatów, z których najmłodszy posiada minimum 2,5 roku. Odznacza się się zdecydowanym aromatem drzewnym, pełnym tajemniczości i orzeźwienia. Wyczujemy w nim również nutę orzecha laskowego, wanilii. Znawcy tego trunku doskonale sobie zdają sprawę, że Hennessy to obecnie lider rynku, który wręcz dominuje zw swymi produktami w wielu krajach.

Martell VS Fine 0,7l

Na poodobnym poziomie cenowym znajdziemy koniak od firmy Martell. Jest ona jedną z najstarszych na świecie, gdyż prowadzi produkcję od 1715 roku. Oferowany jest nam koniak z destylatów leżakujących w dębowych beczkach przez 5 do 7 lat. W rezultacie otrzymujemy dobrze zbalansowany trunek z drzewnymi dominantami, intrygującą wonią owoców i kory czy nutami wanilii i orzechów. Charakteryzuje go również jasnobursztynowa barwa. Finalny produkt, który wyróżnia się świeżością i aksamitną konsystencją to dzieło powstające ze szczepów Les Borderies, Grande Champagne, Petite Champagne oraz Fins Bois. Leżakuje on w beczkach z dębu Tronçais, który ma wpływ na delikatność i aromatyczność koniaku.

Baron Otard VSOP 0,7l

W cenie ponad 200 złotych zakupimy koniak Baron Otard VSOP. Od wielu lat tworzony jest on według niezmiennych receptur, a przy tym specjalnie na potrzeby tej marki dojrzewa w piwnicach królewskiej rezydencji, zamku Château de Cognac. Ten Very Superior Old Pale należy do rodziny koniaków z minimum 5-letnim okresem leżakowania. Odznacza się dzięki temu między innymi złocistą barwą. Wyczujemy w nim kwiecisty bukiet, aromat wanilii, korzeni i tytoniu. Z pewnością wrażenie robi również sama butelka, której kształt ponoć zainspirowany był kroplą koniaku spływającą po brzegu kieliszka.

Meukow VS Vanilla 0,7l

W cenie niewiele ponad 120 złotych możemy nabyć koniak Meukow VS Vanilla w butelce 0,7l. Z pewnością stanowi on zupełnie inny trunek od do tej pory wymienionych. Podczas procesu leżakowania do koniaku specjalnie dodawane są aromaty waniliowe. Dzięki temu finalnie otrzymuje się bardzo oryginalny trunek o charakterystycznym smaku wanilii. Takie nowe, ciekawe doznania smakowe pozostają jednak w bardzo dobrej równowadze z klasycznym stylem koniaku Meukow.

Chabasse Napoleon 0.7l

W cenie około 300 złotych nabyć możemy ten popularny trunek. W jego przypadku długi okres leżakowania sprawia, że mocno wyczuwalne są w nim waniliowe aromaty szlachetnych dębów. Jednocześnie uwalnianie są lekkie, owocowe wonie łączące się z cięższymi śliwkami i morelami. Całość dopełniana jest typowym stylem, który możemy kojarzyć choćby z portugalskiego Porto.

Davidoff Classic VSOP 0,7l

Jest to bardzo popularny trunek od marki Davidoff znanej między innymi z tytoniu czy perfum. Za taką butelkę przyjdzie nam zapłacić około 300 złotych. Davidoff Classic Cognac wytwarzany jest z pełnych smaku szczepów eaux-de-vie. Różnica między tym trunkiem a pozostałymi polega, iż destylaty w większości przypadków są leżakowane w nowych beczkach. Dzięki temu świeższe drewno nadaje koniakowi intensywny aromat z mocnymi nutami dębu, wanilii oraz miodu. Warte jest podkreślenia, że destylaty tworzone są tylko z czterech najlepszych szczepów winogron w regionie Cognac. Są to Grande i Petite Champagne oraz Borderies i Fins Bois.

Meukow XO Felin 0,7l

Wspomniany wcześniej Meukow posiada w swej ofercie także inny ciekawy trunek. Meukow XO Felin to produkt mocny przy tym delikatny. W czasie jego produkcji wykorzystywana jest tradycyjna metoda podwójnej destylacji, długi proces leżakowania. Z pewnością na smak spory wpływ ma mieszanka winogron „Crus de Cognac”. Cechą charakterystyczną tego trunku jest ognista, mahoniowa barwa o znakomitej klarowności, kwiatowo- owocowe nuty głowy. Wyczujemy w nim jaśmin, irys, suszone śliwki i brzoskwinię. Dodatkiem smakowym jest czekolada i wanilia, wzmocnione akcentem porto i aromatem suszonych owoców. Niektórzy wyczuwają tu nawet nuty cygara.

Martell VSOP Medaillon

Kolejny w naszym zestawieniu koniak marki Martell. Tym razem jednak jest bardziej szlachetny trunek. Martell VSOP Medaillon to trunek z bogatymi tradycjami, albowiem po raz pierwszy został stworzony w 1874 roku. Koniak ten jest bardzo ciekawą kompozycją dojrzałych eaux de vie pochodzących z czterech najlepszych obszarów upraw regionu Cognac. Część z nich leżakowała nawet od 10 do 12 lat w dębowych beczkach. Na butelce umieszczony został medalion z wizerunkiem Ludwika XIV, który panował w roku otwarcia tej marki. Martell VSOP Medaillon to przede wszystkim świeży, rześki, owocowy aromat ze słodką i lekką nutą drewna. Wyczuwalne są w nim nuty suszonych owoców.

Polignac XO Royal 0,7l

W cenie blisko 500 złotych dostępna jest butelka Polignac XO Royal. Jest to kolejny oryginalny francuski koniak o objętości alkoholu 40%, który jest otrzymywany ze starannie wyselekcjonowanych destylatów winnych, zwłaszcza z obszaru Grande i Petite Champagne. Są one następnie umieszczane w dębowych beczkach, o głębokiej bursztynowej barwie. W wyniku tego nabierają tego samego koloru, jak i również w całym bukiecie zapachowym wyczuwalne są suszone i kandyzowane owoce, wanilia i cynamon.

Bisquit XO 0,7l

W cenie powyżej 600 złotych czeka na nas Bisquit XO 0,7l. Jest to przedstawiciel francuskiej klasyki, albowiem firma założona została w 1819 roku. Obecnie Bisquit Cognac House jest jednym z wiodących producentów. Zapewnia ona nam niezwykle bogaty, pełny i gładki smak, w którym obecne są nuty śliwki, drewna cedrowego i lukrecji. W zapachu z kolei wyczujemy ciekawy bukiet aromatów drewna i dymnych nut tytoniu, kakao, owoców kandyzowanych i suszonej śliwki.

Otard XO 0,7l

W cenie powyżej 700 złotych znajdziemy Otard XO 0,7l. To kolejny koniak marki Otard, który do dziś powstaje według niezmiennych receptur oraz dojrzewa w piwnicach królewskiej rezydencji – zamku Château de Cognac. Stanowi on delikatną mieszankę winogron z najlepszych obszarów upraw. Wyczuwalne są w nim aromaty kwitnących kwiatów, liści lipy, gruszki i tytoniu z nutką korzeni i wanilii. Charakterystyczna jest również jego złocista barwa i wyjątkowy kształt butelki. Wyrafinowane opakowanie wpływa na fakt, iż od razu wiemy, iż mamy do czynienia z wyjątkowym produktem.

Hennessy X.O EOY 2015 0,7l

W cenie powyżej 700 złotych czeka na nas Hennessy X.O EOY 2015 0,7l. Hennessy XO stanowi mieszankę ponad 100 destylatów o wieku dojrzewania do 30 lat. Tworzony jest według niezmienionego od wieków procesu podwójnej destylacji wina. W rezultacie proponowany jest nam bogaty aromat, w którym dominuje dąb i czarny pieprz. Zdaniem producentów najlepiej komponuje się z cygarem lub gorzką czekoladą.

Martell Cohiba 0,7l

Przykład produktu z bardzo wysokiej półki. Martell Cohiba 0,7l to koniak, za który przyjdzie nam zapłacić ponad 3000 złotych. Jest to z pewnością unikalna kompozycja, która zawiera w sobie 40- i 50-letnie eaux-de-vie, wyprodukowane ze specjalnie wyselekcjonowanych winogron, pochodzących z regionu Grande Champagne. Ju z sam ten fakt sprawia, iż mamy do czynienia z produktem dla koneserów. Na smak ma wpływ z pewnością metoda podwójnej destylacji z wykorzystaniem tradycyjnych alembików. Dzięki temu stworzony koniak jest lekki i gładki. Długotrwały proces leżakowania w dębowych beczkach z dębu Tronçais ma ogromny wpływ na końcową wartość trunku. Sama nazwa koniaku nawiązuje do smaku kubańskich cygar Cohiba, które oczywiście są polecane przy degustacji. W aromacie wyczujemy między innymi nuty wanilii, miodu i orzechów laskowych.

Richard Hennessy 0,7l

Na sam koniec produkt z absolutnie najwyższej półki. Za butelkę 0,7 litra tego koniaku przyjdzie nam zapłacić kilkanaście tysięcy złotych! Dlaczego aż tyle? Trunek ten stanowi kompozycję 100 eaux-de-vie, wśród których wykorzystano również te najrzadsze, bo pochodzące nawet z 1800 roku. Dzięki temu poczujemy smak i aromat destylatu z ponad 200-letnią historią. W bukiecie zapachowym wyczuwalne są nuty wanilii, przypraw i pieprzu. Całość uzupełniona jest przez unikalną kryształową karafkę stworzoną i ręcznie zdobioną w firmie Baccarat.