Wraz z okresem zimowym musimy zmagać się z panującym chłodem zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. W takim czasie chcemy sobie dostarczyć jak najwięcej ciepła. Zdecydowanie od lat w salonie czy innym pomieszczeniu świetnie sprawdza się kominek. Problemem może być jednak to, jaki kominek wybrać do swego salonu.

Jaki kominek wybrać?

Nasz spokojny czy romantyczny wieczór z drugą osobą może wiązać się z właśnie z kominkiem. To on nadaje więcej ciepła i klimatycznego nastroju. Wybrany przez nas kominek będzie przyjemnie ogrzewał i cieszył oczy. Zazwyczaj podczas wyboru takiego elementu wyposażenia do swego domu lub mieszkania, musimy zdecydować się, czy wybieramy model wbudowany czy wolnostojący. Najważniejszą zasadą, kryterium naszej decyzji musi być to, jaką rolę ma spełniać kominek. Może to być po prostu funkcja dekoracyjna lub też kominek będzie stanowił element systemu ogrzewania naszego domu.

Kominek wbudowany

Jeśli myślimy o kominku w kategorii ogrzewania, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się jego wersja wbudowana. Na rynku znajdziemy modele z dystrybucją gorącego powietrza lub posiadające płaszcz wodny, dzięki czemu mogą na co dzień współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Jeśli wybieramy taki właśnie kominek, to bez wątpienia napotkamy kilka jego najpopularniejszych wersji – model na paliwo stałe, gazowy lub z wkładem kominkowym. Zarówno pod względem cenowym, jak i dostępności na rynku od lat najczęściej wybierany jest ten na paliwo stało, którym może być węgiel lub drewno. Daje on o wiele więcej ciepła i możemy w nim obserwować naturalny ogień, który wpływa na atmosferę. Gorzej jest niestety z kontrolą kominka, albowiem musimy o wiele częściej dokładać do niego nową porcję paliwa, a także często istnieją problemy z podłączeniem do systemu centralnego ogrzewania. Model gazowy jest o tyle wygodny, iż wykorzystuje do spalania gaz ziemny lub w wersji butlowej. Nie jest nam przez to potrzebne dodatkowe miejsce na opał. Jest przy tym łatwiejszy w kontroli oraz eksploatacji. Niestety w jego przypadku w obawie przed czadem trzeba częściej robić przeglądy instalacji.

Z kolei w kominkach z wkładem kominkowym wykorzystywane jest na ogół drewno sezonowe lub specjalny brykiet drzewny. Dzięki niemu można obniżyć ilość emitowanych gazów i zanieczyszczeń do atmosfery. Wadą jest niestety specyfika samego wkładu i kominków.

Kominki wolnostojące

Kominki w wersji wolnostojącej są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Przybyły one do nas przede wszystkim z krajów skandynawskich. W porównaniu do wersji wbudowanych zajmują o wiele mniej miejsca, a i również zapewnić nam mogą ciepło oraz względy estetyczne. Niestety takich kominków nie podłączymy do systemu centralnego ogrzewania, w związku z czym ogrzewać będą tylko pomieszczenie, w którym się znajdują. Ze względów wyłącznie estetycznych taki kominek będzie jednak najlepszym rozwiązaniem. Możemy na rynku znaleźć zarówno kominki elektryczne, jak i gazowe. Wersje elektryczne będą tylko imitacją prawdziwego kominka, a przy tym zwiększą nasze rachunki za prąd. Sporym powodzeniem cieszą się specjalne biokominki, które są opalane płynnym bądź żelowym biopaliwem. Ich zaletą jest ekonomia oraz brak potrzeby podłączenia do instalacji. Mogą się one sprawdzić w mieszkaniach i małych pomieszczeniach. W luksusowych wnętrzach spore wrażenie robią przede wszystkim kominki ścienne, które w wersji szklanej wbudowane są w część ściany lub też stanowią nawet element między kuchnią a salonem.

[Best_Wordpress_Gallery id=”225″ gal_title=”Galeria -Kominek – jaki wybrać do swego salonu?”]

Piece kominkowe

polecane
od 2 904 01
  • Producent: Dovre 
zobacz również
od 4 050 zł
  • Producent: KRATKI - autoryzowany partner 
zobacz również
od 1 096 zł
  • Producent: -
zobacz również
od 3 600 zł
  • Producent: KRATKI - autoryzowany partner