Dziś, kiedy każdy z nas posiada aparat cyfrowy w kieszeni, coraz więcej osób stara się odkrywać robienie zdjęć w inny sposób. Dlatego decydujemy się między innymi na powrót do analogowych urządzeń. Sporym uznaniem cieszy się jednak także fotografia natychmiastowa. Związana jest ona z popularnymi w latach 70. i 80. Polaroidami. Te proste w sobie aparaty pozwalały na wykonywanie zdjęć wraz wydrukiem w przeciągu zaledwie kilkunastu sekund. Wydawało się, że nastąpił już ich kres, lecz od kilku lat znów są na topie. Oto najciekawsze z nich, które naszym zdaniem warte są uwagi.

Fujifilm Instax mini 8/8s

W momencie, gdy fotografia natychmiastowa wymierała na rynku, na jej wskrzeszenie zdecydowała się japońska marka Fuji. Udało jej się idealnie wpasować w gust i oczekiwania klientów, gdyż od wielu lat Polaroid na tym polu miał zawieszoną działalność. Wypuszczony przez Fuji jej autorski Instax okazał się tanim i prostym aparatem, dzięki któremu znów wzrosło zainteresowanie odbiorców takim trybem fotografowania. Instax mini przede wszystkim wprowadził nowy format zdjęć, stanowiący około połowę tego, co oferował nam wcześniej Polaroid. Dzięki temu sam koszt fotografowania stał się mniejszy, a zdjęcia bez przeszkód możemy schować do portfela. Instax mini 8 stanowi jeden z nowszych modeli marki Fujifilm, który przeznaczony jest głównie dla początkujących fotografów. Jest on dostępny w kolorze białym, różowym, żółtym, czarnym i niebieskim, dzięki czemu przedstawiciele obu płci znajdą design idealny dla siebie.

Jest to niezwykle łatwy w obsłudze aparat, który wyposażony został w pięć stopni regulowanej jasności oraz posiada wbudowaną lampę błyskową. Zasilany jest dwiema bateriami AA oraz wkładem 10 zdjęć. Ciekawym w nim rozwiązaniem jest tworzenie zdjęć w trybie Hi Key, dzięki któremu otrzymuje się efekt prześwietlenia, zwłaszcza na imprezach. Niestety posiada on także swe wady. Czasem trudno jest nim ustawiać ostrość – minimalny zasięg ostrzenia to 60 cm. Wizjer umieszczony jest obok obiektywu, co przy dalszych planach powoduje efekt przesunięcia kadru. Dodatkowo nie można wyłączyć lampy błyskowej, a aparat posiada jeden tryb otwarcia migawki, 1/60 sekundy. W słoneczny dzień daje to wyraźnie prześwietlone zdjęcia. W tym roku zaprezentowana zostanie wersja 9 – o parametrach podobnych do opisywanego egzemplarza.

Polaroid SNAP

Firma Polaroid zdecydowała się powrócić do swych korzeni, dzięki czemu również ona oferuje aparaty natychmiastowe. Polaroid SNAP jest obecnie najmniejszym na świecie cyfrowym aparatem tego typu. Odróżnia go jednak to od Instaxa, że umożliwia jednocześnie zapis wykonywanych zdjęć w wersji cyfrowej na karcie pamięci MicroSD. Posiada on matrycę o rozdzielczości 10 Mpix oraz wyposażono go w 7 programów tematycznych. Możemy skorzystać w nim ze zdjęcia standardowego, czarno-białego, sepii, z ramką Polaroid, a także opcji fotobudki, dzięki której otrzymujemy 4 obrazy na jednym zdjęciu. Sporym atutem jest samowyzwalacz do 10 sekund, dzięki któremu można zrobić zdjęcia grupowe na wyjazdach. Również posiada wbudowaną lampę błyskową. Dodatkowo zdjęcia Polaroida posiadają z tyłu warstwę samoprzylepną, dzięki czemu mogą pełnić rolę naklejki.

Polaroid SNAP Touch

Osoby, które cenią sobie bardziej zaawansowane modele aparatów, powinny zwrócić uwagę na SNAP Touch, który stanowi udoskonaloną wersję podstawowego modelu Polaroida. Jest to cyfrowy aparat z matrycą 13 Mpix. Oprócz zwiększonej matrycy posiada on także całkiem spory, dotykowy ekran LCD 3,5” oraz stabilizację obrazu. Obsługuje karty pamięci MicroSD i MicroSDHC do 128GB, w wyniku czego możemy liczyć na bardzo dużą ilość miejsca na zdjęcia. W przeciwieństwie do Instaxa możemy tutaj wybrać, które zdjęcie chcemy wydrukować. Obrazy tworzone są na papierze samoprzylepnym o rozmiarze 2×3”. To jednak nie koniec zaawansowanych funkcji, albowiem oferuje on nam nagrywanie filmów FullHD w rozdzielczości 1080 p, wbudowane lusterko do zdjęć selfie, samowyzwalacz, a także tryb zdjęć HDR. Ponadto posiada więcej programów tematycznych, połączenie Bluetooth oraz opcję korekcji kolorów drukowanych zdjęć.

Instax mini 70

Mini 70 to bardziej zaawansowana wersja z kompaktowej linii Instax. Aparat charakteryzuje się stylowym, nowoczesnym designem, a przy tym jest mniejszy i bardziej poręczny od 8. Już pierwszą innowacją jest tryb selfie, dzięki któremu możliwe jest skuteczniejsze i bardziej komfortowe wykonywanie autoportretów. Otrzymujemy tutaj szansę wykonywania zdjęć w trzech zakresach ostrości: macro (30-60 cm), standard (60 cm-3 m) oraz krajobraz (3 m-nieskończoność). Podczas fotografowania możemy korzystać z opcji wymuszonego błysku oraz Hi Key. Innym udoskonaleniem jest system automatycznej kontroli ekspozycji, dzięki któremu uzyskuje się lepiej naświetlone zdjęcia niż w Instaxie 8. Automatyczna korekcja ekspozycji i szybki czas gotowości wpływają na fakt, iż jest to całkiem ciekawy produkt. A przy tym jest on zaledwie o 100-200 złotych droższy od „ósemki”. Mankamentem jest również brak opcji wyłączenia lampy oraz mało wygodny wizjer.

Instax WIDE 300

Wide to wersja Instaxa, która najbardziej zbliża się do oryginalnego Polaroida z XX wieku. Mamy tutaj do wykorzystania dwa razy większy format zdjęć (108×86 mm) niż opisywane wcześniej 2 modele mini. Idealnie nadaje się on do tworzenia obrazów krajobrazowych. Posiada na wyposażeniu standardowy wizjer optyczny, automatyczną lampę błyskową oraz podwójny zakres ostrości. Problemem w tym modelu jest jednak opisywany wcześniej efekt paralaksy, gdyż wizjer umieszczony jest z boku aparatu, a obiekty na samym środku. W takim wypadku przy kadrowaniu nasz finalny obraz na zdjęciu będzie przesunięty względem tego, co widzieliśmy w wizjerze. Dlatego należy nauczyć się odpowiedniego kadrowania. Do wad zaliczyć możemy większe koszta użytkowania, gdyż na ogół wkłady wide są droższe od wersji mini.

Polaroid ZIP Printer

Bardzo dobrą alternatywą dla aparatów natychmiastowych jest malutka drukarka marki Polaroid. Jest to urządzenie umożliwiające natychmiastowy wydruk zdjęć wykonanych smartfonem lub tabletem. ZIP Printer sam w sobie jest niezwykle lekki – 190 g – oraz małych wymiarów (115 x 75 x 20 mm). Przy tym jest nadzwyczaj prosty w obsłudze. Dzięki kompatybilności z wszystkimi urządzeniami mobilnymi z systemami Android oraz iOS może być stosowany na różnych produktach. Dzięki Bluetooth lub NFC można przesyłać bezpośrednio zdjęcia do druku, które gotowe będą w niecałą minutę. Drukarka wykorzystuje ten sam papier, co Polaroid SNAP. Takie zdjęcia są wodoodporne i cechują się zwiększoną trwałością na uszkodzenia.

Lomo’Instant

Lomo’Instant stanowi jeden z ciekawszych fotograficznych projektów, jakie miały miejsce na Kickstarterze. Zebrane przez twórców pieniądze pozwoliły im na stworzenie prostego aparatu do fotografii natychmiastowej. Może być on interesująca alternatywą dla produktów Fuji i Polaroid. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż oprócz standardowego obiektywu zestaw zawiera 3 inne: fisheye, close-up, 35 mm. Dzięki temu mamy znacznie szersze pole do popisu pod względem fotografii manualnej. Ponadto ustawienie wszelkich parametrów dokonuje się tutaj ręcznie lub w trybie automatycznym. Produkt ten oferowany jest w wersji mini oraz wide.[Best_Wordpress_Gallery id=”260″ gal_title=”Galeria -Fotografia natychmiastowa – co możemy wybrać?”]

Aparaty analogowe

polecane
niedostępny
 • Producent: Fujifilm 
polecane
niedostępny
 • Producent: Fuji 
polecane
niedostępny
 • Producent: Fujifilm 

Aparaty cyfrowe

polecane
niedostępny
 • Producent: Polaroid 
 • Rozdzielczość: 10 Mpx
 • Przekątna ekranu: 3.0 "
polecane
niedostępny
 • Producent: Polaroid 
 • Rozdzielczość: -
 • Przekątna ekranu: -
zobacz również
od 2 199 zł
 • Producent: Panasonic 
 • Rozdzielczość: 16 Mpx
 • Przekątna ekranu: 3.0 "
zobacz również
od 799 99
 • Producent: Canon 
 • Rozdzielczość: 20 Mpx
 • Przekątna ekranu: 3.0 "