W marcu przypada dokładnie 100-lecie powstania BMW. Niemiecki producent tych samochodów postanowił uczcić tę wyjątkową rocznicę i zaprezentował nowy samochód koncepcyjny Vision Next 100. Jest to absolutnie niezwykły projekt, który zachwyci wszystkich pasjonatów tych kultowych aut.

Dlaczego taki wyjątkowy?

Koncern BMW twierdzi, że Vision Next 100, to połączenie samochodu sportowego typu coupé z dynamiczną elegancją sedana. Na pierwszy rzut oka, czego nie da się ukryć, to zupełnie nie realny ale też i bardzo przyszłościowy wygląd. Zaprezentowane BMV trochę przypomina samochód z filmów o Batmanie i naprawdę bardzo trudno go sobie wyobrazić na zwykłej drodze.

Jakie funkcje?

Vision Next 100 będzie oferował jazdę w trybie Ease. Jest to w pełni autonomiczny tryb, który pozwala kierowcy zupełnie zapomnieć o tradycyjnej jeździe, ale dla tych, którzy chcą sami prowadzić, jest tryb “boost”, który umożliwia w pełni przejąć kontrolę nad pojazdem.

Bmv zadbało o to, aby zmaksymalizować wrażenia z jazdy, oferując tym samym potrzebne kierowcy wsparcie w zakresie wskazania chociażby idealnej linii jazdy, a także dostosowaniu prędkości do panujących warunków i dbając o jak najoszczędniejszą jazdę.

Samochód w zamyśle ma też wysyłać kierowcy alarmy, jeżeli w zasięgu wzroku coś się pojawi. Na przykład już wcześniej ostrzeże komunikatem pojawiającym się na przedniej szybie o rowerzyście czy pieszym.

Producent niestety nie podał żadnych danych, które dotyczyłyby napędu wykorzystanego w tym projekcie.

Mocny, ale lekki

Vision Next 100 powstał z włókna węglowego i plastiku, więc jest niezwykle lekki ale przy tym charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Wnętrze zaś jest bardzo minimalistyczne i proste, a do tego nadaje się do recyklingu.

Choć Vision Next 100 wydaje się bardzo małym samochodem, w środku wygodnie usiądą 4 osoby. Z przodu jest sporo miejsca, które można wykorzystać do przewożenia bagaży.

Koncept mierzy dokładnie 4900 mm długości. Podobnie do sportowej hybrydy, również może pochwalić się znakomitym współczynnikiem oporu powietrza Cx. W prototypie wynosi tylko 0,18.

Nie można też nie wspomnieć o drzwiach, które otwierają się ku górze, a także o braku klasycznych kół.

Kiedy będziemy nim jeździć?

Póki co Vision Next 100 to tylko koncepcja i jest mało prawdopodobne, że zobaczymy ten samochód na drodze w najbliższym czasie. Mimo to, jest duże prawdopodobieństwo, że przy projektowaniu kolejnych samochodów, niektóre innowacyjne pomysły zastosowane w tym modelu, zostaną wykorzystane.

Najbliższe plany BMW to zaprezentowanie Vision Next 100 światu. W najbliższych planach jest wystawienie go w Chinach, Wielkiej Brytanii i USA.