W marcu przypada dokładnie 100-lecie powstania BMW. Niemiecki producent tych samochodów postanowił uczcić tę wyjątkową rocznicę i zaprezentował nowy samochód koncepcyjny Vision Next 100. Jest to absolutnie niezwykły projekt, który zachwyci wszystkich pasjonatów tych kultowych aut.

[Best_Wordpress_Gallery id=”18″ gal_title=”Galeria -BMW Next 100 – samochód przyszłości”]

Dlaczego taki wyjątkowy?

Koncern BMW twierdzi, że Vision Next 100, to połączenie samochodu sportowego typu coupé z dynamiczną elegancją sedana. Na pierwszy rzut oka, czego nie da się ukryć, to zupełnie nie realny ale też i bardzo przyszłościowy wygląd. Zaprezentowane BMV trochę przypomina samochód z filmów o Batmanie i naprawdę bardzo trudno go sobie wyobrazić na zwykłej drodze.

Jakie funkcje?

Vision Next 100 będzie oferował jazdę w trybie Ease. Jest to w pełni autonomiczny tryb, który pozwala kierowcy zupełnie zapomnieć o tradycyjnej jeździe, ale dla tych, którzy chcą sami prowadzić, jest tryb “boost”, który umożliwia w pełni przejąć kontrolę nad pojazdem.

Bmv zadbało o to, aby zmaksymalizować wrażenia z jazdy, oferując tym samym potrzebne kierowcy wsparcie w zakresie wskazania chociażby idealnej linii jazdy, a także dostosowaniu prędkości do panujących warunków i dbając o jak najoszczędniejszą jazdę.

Samochód w zamyśle ma też wysyłać kierowcy alarmy, jeżeli w zasięgu wzroku coś się pojawi. Na przykład już wcześniej ostrzeże komunikatem pojawiającym się na przedniej szybie o rowerzyście czy pieszym.

Producent niestety nie podał żadnych danych, które dotyczyłyby napędu wykorzystanego w tym projekcie.

Mocny, ale lekki

Vision Next 100 powstał z włókna węglowego i plastiku, więc jest niezwykle lekki ale przy tym charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Wnętrze zaś jest bardzo minimalistyczne i proste, a do tego nadaje się do recyklingu.

Choć Vision Next 100 wydaje się bardzo małym samochodem, w środku wygodnie usiądą 4 osoby. Z przodu jest sporo miejsca, które można wykorzystać do przewożenia bagaży.

Koncept mierzy dokładnie 4900 mm długości. Podobnie do sportowej hybrydy, również może pochwalić się znakomitym współczynnikiem oporu powietrza Cx. W prototypie wynosi tylko 0,18.

Nie można też nie wspomnieć o drzwiach, które otwierają się ku górze, a także o braku klasycznych kół.

Kiedy będziemy nim jeździć?

Póki co Vision Next 100 to tylko koncepcja i jest mało prawdopodobne, że zobaczymy ten samochód na drodze w najbliższym czasie. Mimo to, jest duże prawdopodobieństwo, że przy projektowaniu kolejnych samochodów, niektóre innowacyjne pomysły zastosowane w tym modelu, zostaną wykorzystane.

Najbliższe plany BMW to zaprezentowanie Vision Next 100 światu. W najbliższych planach jest wystawienie go w Chinach, Wielkiej Brytanii i USA.