W naszym kraju w porównaniu do innych państw w Europie panują dosyć restrykcyjne zasady co do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Mimo bardziej przyjaznych przepisów w innych miejscach, wydaje się, że maksymalny poziom 0,2 promila w wydychanym powietrzu jest właściwy. Już nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaburzać nasze zmysły, czas reakcji. Niektóre osoby po wypiciu kieliszka wina lub jednego piwa mogą mieć nawet przez dłuższy czas podwyższony poziom alkoholu. W takim wypadku, choć tego w ogóle nie czujemy, możemy podczas kontroli policyjne wydmuchać więcej niż 0,2.

[Best_Wordpress_Gallery id=”295″ gal_title=”Galeria -Alkomat – niezbędna pomoc dla kierowcy”]

W związku z tym czekać nas może sprawa karna, odebranie prawa jazdy. Dlatego też niezwykle istotne jest sprawdzanie poziomu alkoholu przed wejściem za kierownicę. Jeśli nie mamy w pobliżu żadnego komisariatu policyjnego, jedynym dla nas wyjściem jest korzystanie z podręcznych alkomatów. Te małe urządzenia niejeden raz mogą nas uratować przed kłopotami na drodze. Dzięki prostej budowie są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Będą wykorzystywane zarówno przez kierowców, jak i również mogą służyć do zabawy – kto po imprezie posiada najwyższy wynik.

Alkomat jednorazowy Freedrive B 0.2‰

Na sam początek nasze zestawienie jest otwierane przez niezwykle prosty i tani produkt. Alkomat jednorazowy Freedrive B 0.2‰ stanowi dla nas bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy jesteśmy na lub po imprezie, spotkaniu ze znajomymi i chcemy się przebadać na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to próbnik wykonany we Francji przez cenioną na rynku firmę TURDUS. Składa się ze szklanej rurki wypełnionej substancją utleniającą. Pod wpływem oparów alkoholu wprowadzona w rurce substancja zmienia kolor. Jeśli w wydychanym powietrzu znajdować się będzie alkohol, kryształki zaczną przybierać barwę zieloną. W zestawie znajdziemy także paletę kolorów, która odpowiadać będzie stężeniu alkoholu. Na ich podstawie można sprawdzać mniej więcej wyniki pomiaru. Z oczywistych względów jest to tylko produkt, który ostrzega nas przed konkretnym stężeniem. Nie uzyskamy dokładnego pomiaru. Pomoże jednak w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni kierowania.

Datech AlcoFind DA-3000M

Datech AlcoFind DA-3000M stanowi obecnie jedno z tańszych tego typu urządzeń na rynku. Dostępny jest w sklepach internetowych w cenie około 100 złotych. Mamy tutaj dom czynienia z mniej dokładnym urządzeniem, które nie można traktować jako pewnik badania. Nie mniej jednak dzięki niemu poznamy przybliżony wynik badania. Jest to mały tester o zakresie pomiarowym do 4 promili i dokładności do dziesiętnych części promila. W takim wypadku w p sytuacji wyniku 0,2 promila nie będziemy jednak pewni dokładnego pomiaru. Model ten posiada bardzo czuły sensor półprzewodnikowy o stabilnym działaniu. Jego sporą zaletą jest fakt, iż przed każdym kolejnym pomiarem sprawdza stan sensora, przez co pomiar nie może być zaburzony przez inne czynniki, badanie poprzedniej osoby. Atrakcyjna cena oraz małe rozmiary przemawiają za jego zakupem.

AlcoForce AF400 E

W cenie przynajmniej 300 złotych dostępny jest AlcoForce AF400 E. Dostajemy tutaj podręczny alkomat, który posiada sensor elektrochemiczny o dużej czułości do setnych części promila. Jest to znacznie lepsza metoda badania niż w przypadku półprzewodnikowych. Gwarantuje nam dokładność wyników oraz ich powtarzalność. W porównaniu do wielu tańszych modeli jego żywotność sensora jest dłuższa, przez co również rzadziej należy dokonywać kalibracji. Producent tę czynność radzi stosować raz do roku lub po 500 przeprowadzonych próbach. Zakres pomiaru w tym wypadku również wynosi 0 do 4 promili. Model ten zaopatrzony został w czytelny wyświetlacz, zabezpieczenie temperaturowe, kontrolę stanu naładowania baterii.

Promiler AL-6200

W cenie niższej o około 100 złotych dostępny jest Promiler AL-6200. Jest to urządzenie, które daje precyzyjne pomiary badania, choć nie tak dokładne, jak w przypadku poprzedniego egzemplarza. Wykorzystana została w nim wygodna, lekka obudowa oraz detektor półprzewodnikowy. Także i w tym wypadku pomiar stężenia alkoholu możliwy jest w zakresie od 0 do 4 promili. Wprowadzona w nim technologia Heat Shield Protection Technology gwarantuje bardziej precyzyjne rezultaty badania. Jednocześnie sam czujnik jest bardziej odporny na wysokie stężenie alkoholu. Producent dał nam do dyspozycji pamięć całkowitej liczby pomiarów, wyświetlanie stanu naładowania baterii czy kontrolę przepływu powietrza. W przypadku tego alkomatu zalecana jest kalibracja co 6 miesięcy lub 300 pomiarów. W ramach zakupu dostajemy darmową kalibrację na czas jednego roku.

Promiler AL 9000L

Ta sama marka w swej ofercie posiada urządzenie oferowane w cenie około 500 złotych. Dostajemy do dyspozycji niezwykle stylowe i poręczne urządzenie, które zapewnia precyzję pomiaru do 0.001! Producent wprowadził do niego wyjątkowo czuły i powtarzalny sensor elektrochemiczny z technologią Quantum Mol 3.0. Także i w tym wypadku żywotność czujnika określana jest na około 2000 pomiarów, a sama kalibracja powinna być wykonywana co 1000 badań. Standardowo dostajemy zapamiętywanie ilości wykonanych pomiarów. Oprogramowanie jest w stanie skutecznie weryfikować prawidłowe działanie sensora, a przy tym sprawdza stan naładowania baterii. Model ten kontroluje przepływ powietrza, przez co zapewnia odpowiednią objętość pobranej próbki.

FITALCO Neon F1

Alkomat FiTalco Neon F1 to także alkomat z wyższej półki, którego cena oscyluje w granicach 500 złotych. Jest to model z dokładnym platynowym czujnikiem elektrochemicznym IV generacji PRO, a także zakresem wskazań do 3 promili. Przez wiele osób ceniona jest w nim szybkość pracy, gdyż jest gotowe do pracy już po 15 sekundach od włączenia. Alkomat ten wskazuje wynik z starannością do 0.05 promila. Już po 10 sekundach od wyświetlenia wyniku tester wyłączy się samoczynnie, przez co poprawiona jest wytrzymałość baterii i skuteczność pomiarów. Model ten jest w stanie zapamiętać do 10 ostatnich pomiarów, które nim przeprowadziliśmy. Posiada przy tym funkcję zegara i datownika. Jego dwukolorowy wyświetlacz LCD z podświetleniem w bardzo dobry sposób informuje o wyniku badania. Przydatny zwłaszcza jest w ciemnych pomieszczeniach.

Alcovisor Mark V+

Decydując się na ten alkomat, wybieramy nie tylko droższe, lecz o wiele bardziej profesjonalne urządzenie. Alkomat Alcovisor Mark V Plus jest w stanie zapewnić nam precyzyjną i szybką analizę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Posiada elektrochemiczny sensor renomowanego brytyjskiego producenta, z którego korzysta na co dzień także wiele jednostek policji. Jego ogromną zaletą jest fakt, iż reaguje tylko i wyłącznie na molekuły alkoholu. Żadne inne czynniki lub substancje nie zafałszują wyniku pomiaru. Dostajemy niezwykle szeroki zakres pomiarowy wynoszący od 0.000 do 6.300‰ z rozdzielczością wskazań do trzech miejsc po przecinku. Model ten wyposażony został w system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniem. Znajdziemy w nim wbudowany zegar czasu rzeczywistego oraz pamięć pomiarów. Pomiary mogą być przeprowadzane w trybie automatycznym lub manualnym. Niezwykle ciekawą opcją i udogodnieniem jest to, że w pamięci urządzenia możemy zapisać nawet do 10 000 wyników pomiarów z datą, godziną ich wykonania oraz wybranym trybem pomiarowym.

ALKOHIT X50

Alkohit X50 to jeden z najbardziej cenionych modeli w serii alkomatów elektrochemicznych marki Alkohit. Do przeprowadzania w nim pomiarów wykorzystuje się nasadkę lejkową lub ustnik. To niezwykle dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują dokładnych i powtarzalnych, a przede wszystkim stabilnych pomiarów. Produkt ten został objęty programem darmowej kalibracji. Dzięki temu do roku czasu od zakupu możemy wykonać niezliczoną ilość kalibracji. W przeciągu kolejnych 12 miesięcy możliwa jest jedna dodatkowa darmowa kalibracja. W przypadku tego alkomatu zastosowano sensor elektrochemiczny zintegrowany odpowiednio z czujnikiem ciśnienia. W wyniku tego otrzymamy pomiar do 6,300 promili. Jego system badania zapewnia kontrolę ciągłości i odpowiedniego przepływu powietrza przez urządzenie. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja Alco, gdzie urządzenie wykrywa, czy na czujniku nie znajduje się alkohol po poprzednim pomiarze.

Alkomat Alcoway

Alkomat tej marki stanowi to produkt, który bardzo dobrze sprawdzi się w domowym czy nawet komercyjnym użytku. Pochodzi on od cenionego francuskiego producenta analizatorów wydechu. Marka ta zdecydowała się na wprowadzenie w nim wysokiej klasy elektrochemicznego sensora, gwarantującego precyzyjne wyniki pomiarów dla całego zakresu pomiarowego. Model ten posiada wbudowany czujnik przepływu powietrza, system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniem oraz układ kontroli prawidłowego działania analizatora. Znajdziemy w nim licznik całkowitej ilości wykonanych pomiarów, funkcję przypominającą o konieczności wykonania kalibracji. O komfort odczytu dba duży i podświetlany ekran LCD. Rezultat badania możliwy jest w zakresie od 0.00 do 3.00 ‰, a po przekroczeniu progu alarmowego 0.2‰ załącza się czerwona lampka i ostrzegawczy dźwięk.

Alcovisor Mark X+

Na sam koniec urządzenie z wyższej półki, które kosztuje na chwilę obecną minimum 800 złotych. Jest to profesjonalny modele pomiarowy, który gwarantuje precyzyjną i szybką analizę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie tpo jest przystosowane do współpracy z drukarką. W tym wypadku zakres pomiarowy kończy się na 6,300 ‰, a sama rozdzielczość wskazań wynosi do trzech miejsc po przecinku. Model ten posiada elektrochemiczny sensor używany także w policyjnych analizatorach. Jego zaletą jest fakt, iż reaguje tylko i wyłącznie na molekuły alkoholu. Produkt ten oferuje skorzystanie z dwóch trybów pomiarowych: pełnym (dokładnym) oraz skróconym (szybkim). System zabezpieczający komórkę pomiarową chroni ją przed uszkodzeniem. Do innych ciekawych funkcji należy układ kontroli prawidłowego działania analizatora, wbudowany zegar czasu rzeczywistego oraz pamięć pomiarów do 10000 wyników. To zdecydowanie urządzenie, które przyda się nie tylko kierowcom, lecz także w firmach transportowych, magazynach, halach produkcyjnych.

Alkomaty

polecane
niedostępny
  • Producent: C4 Development Limited 
  • Rodzaj sensora: -
polecane
niedostępny
  • Producent: Aisko 
  • Rodzaj sensora: -
polecane
niedostępny
  • Producent: Sentech 
  • Rodzaj sensora: -
polecane
niedostępny
  • Producent: -
  • Rodzaj sensora: elektrochemiczny